DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Bla bla carToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Bla Bla Car yaklaşık 1 sene kadar önce tecrübe etmek istediğim fakat kullanıcıları sebebi ile tiksindiğim bir uygulama. İstanbul’dan Tekirdağ’a gitmek üzere otobüse binmeyi düşünürken bu uygulamayı fark ettim ve Tekirdağ’a gidiyor olduğunu bildiren birkaç profile yazdım. Baktım ki cevap alamıyorum, profilinde telefon numarasını yazmış olan bir kişiyi aradım. Kendisi Zonguldak’tan Tekirdağ istikametine gidiyor ve arada İstanbul’a uğruyor gözüküyordu Bla Bla Car’ın sitesinde. Aradığımda karşımdaki ses “hocam sizin maksat neydi?” diye sordu. :) Ben de kendisine maksadımın ne olabileceğini, kendisinin hangi maksatla bulunduğu yerden istanbul’a uğrayarak Tekirdağ’a gidiyor şekilde bir profil hazırladığını ve cep numarasını bu siteye bıraktığını sordum. “Amacının ulaşım olup olmadığından emin misin?” diyerek iğneledim. Annesinin hasta olduğunu ve bu sebeple dalgın olduğunu, kusura bakmamamı ve gerçekten gidip gitmeyeceğini bana birkaç saat sonra bildireceğini söyledi ve telefonu kapattık. Çok sağ olsun birkaç saat sonra da gidemeyeceğini bana bildirdi.:)

Sonraları bu deneyimimi bir arkadaşıma anlattığımda: “Bla Bla Car’da erkeklere koltuk satılmıyor. Herkes karı-kız düşürmenin derdinde, ben de denedim ve sonuç alamadım.” Diyerek uygulamanın amacı dışında kullanılmaya çalışıldığını anlattı. Aslında yaygınlaştırılabilse ve araç sahiplerini değerlendirme puanı üzerinden seçme şansı verse çok işe yarayabilecek bir uygulama iken belki yatırım eksikliğinden, belki bilemediğimiz farklı sebeplerden bu hallere düştüğünü ve şu anda kötü bir imajı olduğunu düşünüyorum.
Hem zamandan hem paradan tasarruf edilmesini sağlayan ve aynı zamanda yeni insanlarla tanışıp özellikle uzun yollarda yolculuğun keyifli olmasını sağlayabilecek bir uygulama Bla Bla Car. Uygulama piyasaya ilk çıktığı zamanlarda çok fazla yolculuk ilanı bulamıyorken, şimdilerde gideceğiniz istikamette en az bir yolculuk ilanı bulabiliyorsunuz. İstediğiniz gün ve saatte bulabilirseniz de şansınız var demektir. Bla Bla Car'ı ilk tecrübe ettiğim zaman arabamızda seyahat eden bir kızın da öyle bir şansı vardı. Bahçelievler mevkiiden İzmir'e gitmek üzere annem, abim ve ben yola çıkmıştık. Abim de böyle uzun yolculuklarda Bla Bla Car'a ilan verir. Yaklaşık 10 dk sonra otogarda otobüsünü kaçırmış bir kız aradı. Kız olmasının verdiği avantajla arabamıza aldık. Erkek aramış olsaydı alamayacaktık. İşte bu noktada, bizim ülkemize has bir şey mi bilmiyorum ama, sürücülerin de yolcuların da kız olmasını istiyor insanlar. Erkeklerin daha tehlikeli olabileceği düşüncesi ve birtakım değişik amaçlar sebebiyle bir kızın bu uygulamayı kullanması çok daha kolay olup olumsuz bir cevap alma olasılığı azalıyor.
Yolculuklarımızı çoğu zaman otobüslerde yer kalmadığı için ertelemek durumunda kalabiliriz. Verdiğimiz sözler, özlediğimiz deyim yerindeyse koşarak gittiğimiz kişileri bekletip onlara kavuşamamak canımızı sıkabilir. Ben de "şu gün şu tarihte burada olacağım." dediğim an elimden geldiğince o sözümü gerçekleştirmeye çalışırım. İnsanız tabi, hatalar yapabilir, sorunlarla karşılaşabiliriz. Aksilikler üst üste binebilir. Dakikası dakikasında istediğimiz yerde olamıyoruz. Bayramdan öncesi için Ankara'da ikamet eden asker arkadaşıma ziyaret edeceğime dair söz vermiştim. Gerçekleştirmek için fazla zamanım yoktu. şehrimden Ankara'ya hareket eden bütün firmaların araçlarında bayram dolayısıyla yer yoktu. N'aparım n'apsam nasıl yaparım diye düşünüp internette surf yapıyordum. Birden aklıma otostop geldi. Acaba diye sordum kendi kendime. Olabilir miydi? Ta sen kalk 600 km civarı otostop çek! "Buradan bir semtten diğerine çekmek bile zorken 600 km ne demek vay be Onur cidden delinin tekisin." Kendi kendime konuşmalarım meşhurdur. Aramaya koyuldum. Aynı anda internette Tekirdağ-Ankara otobüs bileti diye genel bir arama yapıyordum. Bu şekil yazıp arattığımda yaklaşık 15 sonuç çıktı. Bütün otobüslerde kredi kartım olmadığı için internetten bilet satın alamıyordum. Bankamatik kartlarını kabul etmiyorlardı. Aralarında bla bla car ilanı gözüme çarptı. 35 TL yazan bir ilan. Nasıl bu kadar ucuz olabilir diyerek linke tıklayıp göz gezdirdim. Siteyi biraz incelediğimde kişisel araçlarıyla yolculuk etmek isteyen şahıslar oraya ilan bırakarak yanlarına arkadaş arıyorlarmış. Tabi biraz da giderden kısmak için güzel yöntemmiş. Kimisi yanına tek yolcu istemiş, kimi de birkaç yolcu alabileceğini belirtmiş. Evcil hayvan, sigara kullanımı, muhabbet etme, müzik dinleme durumlarının da rahatsız edip etmeyeceğinin belirtilmesi yolculuk için rezervasyon yaptırmak isteyen kişilerin şartları göz önünde bulundurarak rezervasyon yaptırmalarına olanak sunuyor. İncelediğim 35 TL ücretle yolculuk yaptırmak isteyen 4 koltuğa kadar imkan sunmuştu ancak yetişememiştim ki kapılmış hepsi. üstelik Bandırma tarafından seyahate başlayacaktı. Eğer böyleyse başkaları da vardır düşüncesiyle ümit ederek siteye kayıt yaptırdım be aradığımı buldum. Çerkezköy'den birisi 65 TL' ye götüreceğini belirtmiş. Hemen rezervasyon yaptırdım. Tabi insan düşünmüyor değil, iyi biri mi, kullandığı bağımlılık yapan bir şey var mıdır, agresif biri mi, sürüşü iyi mi, anyaya derken konyaya mı gideriz, sonra bir silkelendim düşündüm o da benim hakkımda aynı şeyleri düşünüyordur. O zaman tanışmak şart beklemenin anlamı yok.
İlk olarak rezervasyon isteği gönderiyorsunuz. Onaylandığı taktirde siteye profilinize bıraktığınız telefon numarasına bildirim geliyor. Eğer irtibat numarası varsa arayıp konuşmanızı öneririm. Ki ses tonundan bile bazı insanların aşağı yukarı davranışlarını analiz edebilirsiniz. Görüştükten sonra bulunduğum semtten Çerkezköy'e geçmem 1 saatimi aldı. Bu süre zarfında 45 dakika beni beklemek zorunda kaldı. Gelip görüştüğüm gibi dikkatimi çeken arabadaki çöpü yere atabilecekken çöp kutusu aramak için 5 dakika tur atmasıydı. Duyarlı biri olması iyi bir bakış açısıyla yaklaşmamı sağladı. Kemerleri taktık yola koyulduk. Gelecek 2 kişi daha vardı. Aradı ancak ulaşamadı. Gelmeyecekseniz haber vermeniz ciddi açıdan önemli. Yolda sohbet hoştu. İkimizin de ortak noktası bol olunca (en belirgin olarak motosiklet) zamanın nasıl geçtiğini anlamadık diyebilirim. Geç saatte vardığımız için beni meydana bırakmasını istedim. Araç bulmam zor olur diye kabul etti. Vardığımızdaysa belirttiği ücretten daha az aldı. Selamlaşıp ayrıldık. Tabi herkes benim tanıştığım, yolculuk ettiğim kişi kadar iyi olmayabilir. Özellikle bayanlar seçimlerinde dikkatli olmalı diye düşünüyorum. Ve ailenizde biri veya bir arkadaşınıza dahi haber vermenizi öneririm.
Sayfa: