DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Bulgur pilavı


Yaklaşık bir yıldır yemek yapıyorum. Daha doğrusu yapmaya çalışıyorum diyelim. Edindiğim en güzel hobi. Zira yemek yemeye bayılırım. Her neyse... Bugüne kadar yapmakta en çok zorlandığım şey şüphesiz bulgur pilavı. Ayarını tutturmaya çalışırken sinir krizleri geçiriyorum. Mesela pilavda bir ölçü vardır. 1 bardak pirinç için 2 bardak su kullanılır ve hemen hemen her zaman pirinç böyle pişer. Büyüklerimiz der ki -sizinkileri bilmem ama benimkiler böyle diyor- 1 bardak bulgur için 1.5 bardak su yeterlidir ama ben yettiği günü görmedim.
Soğanı,biberi kavurursunuz. İsteğe bağlı olarak domates suyu veya salça eklersiniz. Bulguru daha sonra suyu eklersiniz. Çekmesi için bırakırsınız. Bir müddet bekleyip kontrol etmek için pıtı pıtı mutfağa gidersiniz ve tencerenin kapağını açarsınız. Önce buhar büyük bir kütle halinde yüzünüze çarpar. Sıcaktan kafanızı hafif geri çekersiniz. Sonra yüzünüzde buharın verdiği etkiyle hafif bir ıslaklık hissedersiniz ve muhtemelen o ıslaklığı takmazsınız. Bakarsınız ki daha bu bulgurun tamamiyle suyunu çekmemiş. Kapağı kapatır pıtı pıtı geri dönersiniz. Bir ara ''aaaaa ocakta bulgur vardıııı'' diye mutfağa koşarsınız. O da ne?! Dibi tutmuş. hemen dibine biraz kaynar su ekleyip karıştırırsınız. Bakalım pişmiş mi diye iki üç adet bulguru ağzınıza alırsınız. Ve sonuç şöyledir ki benim genel olarak böyle; hem bulgur pişmemiştir bunun üzerine de dibi tutmuştur. Üzerine ağzınızda yanar. Neden mi? Farkettiyseniz ağzınıza atmadan önce üflemediniz. Neyse... Göz kararı su ekleyip çekince ocaktan alır demlenmeye bırakırsınız. Sonunda da afiyetle yersiniz. Yiyiyorum.
Sayfa: