DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Cebu


Sabah erken kalktım bugün ve saat 8.00 sularında ilk işim bakery'e gitmek oldu. Bakery dediğime bakmayın. Normalde fırın derdim ama Filipinler'deki bakerylerde bizim ekmeklerden olmadığı için fırın diyesim gelmiyor. Ama onların da "pan de sal" dedikleri bir un mamulü ürünleri var. Hiç fena değil. Sıcağı daha makbul.(bizdeki ekmeğin de sıcak olanı makbuldür bilirsiniz, işte onun gibi)
Sıcak pan de sal var mı diye soruyorum bakerydeki tezgahtara. "Sıcak yok" diyor . Sıcak pan de sal için sabah gelmem gerektiğini söylüyor. Saatime bakıyorum, "e hala sabah" diyorum. Gülüyor. Cebu'da hayat erken başlıyor. Bakeryler ise 24 saat çalışıyor.

24 saat açık seven-elevenlar, fast food restoranlar, kahve dükkanları ve hatta sari sari store'lar(yani bizdeki bakkallar)... Cebu'da gece açık iş yerleri hayli fazla. İşsizlikten kırılan Türkiye'de neden gece çalışılmaz anlam veremiyorum. Bizde de gece çalışabilecek iş yerleri 24 saate bağlansa işsizlik sorunu bir ölçü çözülmüş olur diye düşünüyorum.

Cebu, Filipinler 'in merkezinde Visayas Bölgesi'nde çok hızlı gelişen bir şehir. Öyle hızlı gelişiyor ki şehre "Ceboom" diye bir lakap takmışlar. Geçen sene 3 milyon olan nüfus bu sene 4 milyon oldu diyorlar. İnsanlar akın akın göç ediyor Cebu'ya. Filipinler dışından da gelenler hayli fazla. Bunu fırsat bilen yönetim de inşaat projelerine destek veriyor. Her yere condominium (kısaca condo) inşaa ediliyor. Filipinler'de yabancılara arsa veya ev alma izni yok. Yani biz sadece condo alabiliyoruz. Arsa ya da ev almak için bir Filipinli ile evlenmeniz gerekiyor. Ülkede sizin pasaportunuzla diğer ülkelerin pasaportları arasında pek bir fark yok.

Ama Cebu'da Türkiye genel anlamda maalesef bir Arap ülkesi gibi algılanıyor. Bu yüzden bizim ülkeden gelip burada yaşayan bazı Türkler'in yabancı isimler kullandığını gördüm. Mesela bizim bir arkadaş var, adı Mustafa. Kendi ismini kullanmak istemiyor biriyle tanıştığında. "Adın ne?" diye sorulduğunda "Masti" diyor.(Musti'nin ingilizce okunuşu gibi yani:)) Bunu yapmak bir ölçü mantıklı olabilir. Çünkü Dünya'da müslüman bir ülkenin vatandaşı olanlara pek iyi gözle bakılmıyor. Başta söylediğiniz söze göre oluşan önyargıyla mücadele etmektense daha en baştan küçük pembe bir yalan söylemek işe yarayabiliyor. (Masti örneğinde bunu çokça gözlemledik)

Cebu denildiğinde anlayabileceğimiz iki yer var. Biri direkt Cebu Şehri, diğeri Cebu şehrini kapsayan ve daha farklı yerleşim yerlerini de bünyesinde barındıran Cebu Adası. Ben bunları iki farklı başlık altında anlatacağım. (Cebu'da yaşayan biri olarak bu tecrübemi ara sıra güncellemeyi düşünüyorum, gelecek özel mesajlar dahilinde de tecrübeye ek yapabilirim)

Cebu Şehri

Cebu Şehri kalabalık, trafik can sıkıcı (ama yine de Manila kadar değil) ortam dünyadaki bir çok şehre göre daha kirli. Sokaklarda gezen hamam böcekleri, fareler... Ama tüm bunlara rağmen çok seviyoruz Cebu'yu. Peki neden?

Çünkü Cebu özellikle yabancılara özel şeyler vaad ediyor. İnsanlar burada size saygı duyuyorlar. Sizi yabancı olmanızdan dolayı -yozlaşmanın da etkisi ile- üstün bir ırk olarak kabul ediyorlar. Bu da herşeyi değiştiriyor. Yabancı dil konuşuyor olmanıza rağmen sohbetleriniz daha kayda değer kabul ediliyor. Bilirsiniz Türkiye'de insanlar size öcüymüş gibi bakar. Belki siz de biraz onlara öyle bakarsınız. Ya da menfaat konuşur. İnsanların genel olarak parası olanı daha ciddiye almak gibi bir huyları vardır. Cebu'da yabancıysanız paranızın olduğu düşünülür ve ciddiye alınırsınız.

Özellikle gençseniz ve yabancıysanız (ki genç dediğim 50 yaş altına tekabül eder Cebu'da) inanlar sizi çok severler buralarda. Rahatlıkla herkesle iletişim kurabilirsiniz. Aslında birçok uzak doğu ülkesine göre Filipinler biraz daha muhafazakar kabul edilir. Sorduğumda eskiden daha muhafazakar olduğu söyleniyor, şimdi işler değişti deniyor ki burada çok büyük bir haklılık payı var. Özellikle Tayland'la çok sık kıyaslanan bir ülkedir Filipinler ve bu alanda Tayland'a göre artıları ve eksileri elbette var. (Bunu da "Tayland mı Filipinler mi? " yazımda değerlendirdim, kendim Filipinler 'de karar kıldım) Gerçi Filipinler alt kümesi dahilinde de belki Manila mı Cebu mu başlığı altında yeni bir tecrübe daha yazmalıyım.

Cebu büyük şehir olmasına rağmen çevresinde birkaç saat mesafede çok güzel taşra bölgeleri barındıran bir şehir. Dolayısıyla şehir yaşantısının boktanlığından her an kurtulabiliyor olduğunuzu bilmenizin bünyenizde yarattığı etki pek hoş oluyor.

Bana göre Cebu Şehri şu anda sosyalliği 3 ana merkezde topluyor: Birincisi Fuente Osmena bölgesi. Şu anda şehirleşmenin en çılgın olduğu, her tip insanı ve çokça yabancıyı barındıran, gece ve gündüz yaşantısı arasında dağlar kadar fark olan birçok yere ulaşmanın oldukça kolay olduğu bir nokta.

İkincisi Cebu Business Park. Bu bölge şehrin en gözde alış veriş merkezi olan Ayala 'yı barındırdığı için çok tutuluyor. Aynı zamanda adından da anlaşılacağı üzere bir iş merkezidir Cebu Business Park. Palmiye ağaçları ile yapılmış peyzaj düzenlemeleri şehrin bu kısmına gerçekten daha "elit" bir hava katıyor. Şehirdeki neredeyse her toplu taşıma aracı Ayala'ya yani Cebu Business Park'a veya o yöne gidiyor.

Üçüncüsü ise IT Park. Özellikle çağrı merkezi ve IT çalışanları burayı sosyal bir bölgeye çevirmiş durumdalar. Çağrı merkezi çalışanları Filipinler'de toplum ortalamasının üzerinde para kazanıyorlar. Yüzlerce çağrı merkezini barındıran IT Park elbette burada çalışanların kazandıklarını harcamaları için iş yerlerinin çevresine çeşitli restoranlar, gençlerin takılacağı pub, cafe gibi yerlerle dolmuş. Çağrı merkezi çalışanları 300-400 amerikan doları civarında ücretle çalışıyorlar. Cebu'da maaşlar genellikle 2 haftada bir ödeniyor. Yani 400usd maaşı olan biri 2 haftada bir 200usd alıyor. Bu uygulama disiplinsiz yaşayan ve yarını düşünmeyen Filipinliler için iyi. Bir aylık maaşını birkaç günde bitirebilecek onlarca insan tanıdım Cebu'da.

Ben yukarıda anlattığım bu 3 prime bölgenin Ayala bölgesini daha çok seviyorum. Fakat zaman zaman fikrim değişiyor, çünkü her bölgenin kendine has avantajları var. Ayala bölgesi daha temiz, sosyal ve elit. Fuente gece hayatının daha aktif olduğu bir bölge, IT Park ise genç nüfus barındıran iş merkezi.

Bu 3 bölgenin dışında kayda değer diğer 2 yer ise Mandaue ve Mactan (bir diğer ismi ile Lapu Lapu Adası)

Mandaue yine hemen her tipte insanı büyesinde barındıran Cebu Şehri'nde yüzölçümü geniş bir bölge. Yine çeşitli yerleşim yerleri, alışveriş merkezleri gece klüpleri barındıran birçok kişinin çok sevdiği bir bölge. Özellikle devlet bütçesinden kendi özel hayatı için para hortumladığı iddia edilen, durmak bilmeyen yat partileri ve eskort kızlara yedirdiği paralarla anılan belediye başkanı ile ünlü. Mandaue'de belediye başkanının talimatı ile trafik polisleri özellikle motosiklet sürücülerine zaman zaman bol bol ceza kesiyorlar. Yerli yersiz kesilen bu cezalardan ben de uzun süre mustarip oldum fakat en sonunda kendimce bir çözüm geliştirdim. :) Filipinler ile ilgili yazıları okuyan birçok kişinin gece hayatı kısmını heyecanla takip ettiğini biliyorum. O yüzden Mandaue'nin gece hayatının merkezi sayılabilecek 2 merkezi olduğunu söylemeden geçmeyeyim. Gece hayatının merkezi derken bu Cebu'nun değil sadece Mandaue'nin gece hayatının merkezi arkadaşlar. Yanlış anlaşılmasın diye tekrar belirteyim; Fuente ve Ayala'dan ulaşması kolay olan Mango Square hala gece hayatı konusunda bir numara. Konumuza dönecek olursak Mandaue'deki gece klüplerinden biri Octagon denilen elit takılanların mekanı, diğeri ise Park Mall'un hemen karşısında bulunan New York Time Square'in çakması olan Mandaue Time Square'deki Liv Super Club. Liv eskiden Mango Square'deydi ve öyle zannediyorum ki Cebu'da gece hayatını tekellerine almak istediler. Fakat başarılı olamadılar. Bu gece klüplerinde kılık kıyafet kontrolü var ve benim gibi her daim Filipinler'de şort terlik takılanların bu uygulamadan rahatsız olacağını düşünüyorum. İçerideki dress code şu: Pantolon ve ayakkabı giymelisiniz. Ama bayramlıklarımı giyip ava çıkmak benim tarzım olmadığından ben sevmiyorum.

Mactan ise benim yeni evim. Ayala tarafında bir diğer mekanım daha var, takip eden arkadaşlar bilirler. Mactan çok hızlı büyüyen yerlerden biri. Duterte'nin çılgın projesi olan 3.köprü ile 2 ada 3. kez birbirine bağlanacak. Ayrıca deniz ulaşımının güçlendirilmesi planlanıyor. Yerleşim yerleri, Peza sanayi bölgesi (aynı zamanda serbest bölgedir, içeride iş yeri olmayan, görevli olmayan hiçkimse alınmıyor. Ama ben girebiliyorum :)) Yeni inşaat projeleri ile yeni bir cazibe merkezi haline getirilmeye çalışılıyor. Çağrı merkezleri yine bu bölgede de bulunuyor. Şimdilik 400 bin civarında seyreden nüfusu nispeten az olduğu için insanlar birbirini daha iyi tanıyor. Taşra mantığı halen işler durumda. Fakat gece klüplerinin sayısı hızla artıyor. Mactan çok değil bu yazımı yazmamın üzerinden birkaç sene geçtikten sonra göreceksiniz büyük şehir olarak anılacak. Cebu ise 10-15 yıl sonra dev bir yer olarak 2. Manila olacak diye düşünüyorum.

Gelelim Cebu Adası'nın benim en çok sevdiğim özelliğine. Biliyorsunuz Filipinler'de şehir yaşantısı Türkiye'de yaşadığımız hayatın çok ötesinde bambaşka bir hayat. Hatta her fırsatta söylüyorum Filipinler'e gelmek burada yaşamak öyle Avrupa'ya, Amerika'ya gitmeye -kısacası ülke- değiştirmeye benzemiyor. Filipinler'e geldiğinizde gezegen değiştirmiş gibi oluyorsunuz. Tüm Dünya'nız değişiyor. Burada Cebu City'de yaşayan biri olarak açıkça söyleyebilirim ki buradaki hayatımdan gerçekten inanılmaz derecede memnunum. Ancak illaki Cebu City'de yaşıyor olsanız da zaman zaman değişiklik yapmak istiyorsunuz. İşte Cebu buna olanak tanıyor. Hemen 1 saat 45 dakika uzaklıkta cennet Bohol adası var. 3 saatlik kara yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Moalboal ve biraz daha giderseniz eşsiz Badian bölgesi ile karşılaşıyorsunuz. İşte orada Kawasan Şelaleleri ile kendinizden geçebilirsiniz. Biraz daha giderseniz yeşilin tonunun koyulaştığı benim çok sevdiğim Alegria sizi kucaklayacaktır. Daha da aşağılara-güneye inerseniz Oslob'da koca koca köpek balinalar ile yüzerken nefesiniz kesilecek. Her gördüğünüz küçük yerleşim biriminde insanlar sizi bağrına basacak. Yeterki birazcık ingilizce konuşuyor olun. Konuşamıyorsanız da yanınızda benim gibi biri ile bu bölgeleri dolaşırsanız yaşamanın tadına varacaksınız.

Cebu Adası'nın bir diğer güzel yanı da onu çevreleyen diğer küçük adacıklar. Ben hepsini ziyaret etme şansı buldum. Her bir adaya gidişimde "işte burası mükemmel" duygusuna kapıldım. Bir diğerine geçtiğimde "favori mekanım burası" dedim kendime. Sonra bir diğerinde "yok yok en iyisi bu" diyiverdim. Öyle enteresandır Cebu'nun adaları da. Bohol'ü, Camotes'i, hayaletli Siquijor'u yeni Boracay olma yolunda hızla ilerleyen Bantayan'ıyla "ne kadar güzel bu hayat!" dedirtir.

Toplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Filipinler uzak doğuda 7000 den fazla adadan oluşan çok sevimli bir ülke.
Asya'da zaten düzgün bir şekilde İngilizce konuşulan Singapur dışında iki ülkeden biri.
10 defa asya kıtasına gezi yaptığım için Endonezya, Malezya, Tayland, Kamboçya, Singapur ve Filipinler
yani ASEAN ülkelerinin tamamını nerdeyse gezdim.

Hem ucuz bir ülke olması hem her yerin çok güzel plaj ve adalardan oluşması aynı zamanda su altı süper ötesi
(benim gibi Foça'dan çıkma bir çocuk için süper ötesi). Filipinler 'de yaklaşık 20 den fazla şehir gezip kıyasladığımda yerleşmek için
en uygun şehrin Cebu olduğuna karar verdim. Mesela Manila gibi ulaşım dert değil; Manila 'da yaşamak güzel fakat oradayken
İstanbul trafiğine şükredebilirsiniz. Palawan gibi medeniyetten sürekli uzak kalmak zorunda değilsiniz.
Boracay gibi doğa bozulmamış. Hem büyük şehir kıvamında hem de hem binlerce güzel kumsal dibinde(Bohol, Oslob, Siargao, Siquior)
yani tam bir İzmir yada Antalya modu. Mesela çok hızlı gelişen IT Park.Çok güzel bir alış-veriş merkezi olan AYALA .
Ve clubbing yapabileceğiniz her daim Mango Square ve civarını barındırıyor.Aynı zamanda Filipinin en güzel kızları Cebuana girls olarak geçmekte.

Bu sefer Cebu'da 8 gün geçirdim ve 14 gün geçirdiğim Luzon tatili(Manila - Puerto Galera -Tagaytay-Sta Rosa-Lucena) ve ardından Boracay'dan sonra
çok güzel geldi. Cebu hem yatırım hem de yaşamak için Asya'da kesinlikle tavsiye edebileceğim bir yer.
Aynı zamanda sanat ve enteresan bir çok şeyi yapabileceğiniz bir yer.Yeni bir hayata başlamak için en ideal yerlerden biri.
Cebu'da aynı zamanda Sanat'la da görüstük kendisine küçük bi' krallık kurmuş hem de herkesi kıskandıracak cinsten bir krallık.
Umarım hep orada kalırsın yakında bende Luzon veya Visayas kararını verip oralara kalıcı olarak yerleşirim.
Sayfa: