DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Cep telefonlarına gelen reklam mesajlarından kurtulmak


Telefonuma her gün 5-6 farklı firmadan reklam mesajları geliyordu. Migros'a ait MoneyDunyam servisinden, istisnasız her gün saat 11'de mesaj alıyordum. Bununla beraber; bütün GSM şebekeri, bankalar, pizzacılar, tatil paketi satanlar, özel hastaneler, kozmetik markaları... Listenin sonu yoktu ama ben sabrımın sonundaydım. Bazıları alışveriş yaptığım, bağlantılı olduğum yerlerdi; bazılarıyla ise hiçbir alakam yoktu. Her ne olursa olsun, bu mesajlardan kurtulmaya karar verdim.
Öncelikle Migros müşteri hizmetlerini aradım ve mesaj listesinden numaramın çıkarılmasını talep ettim. Bir tanesini halletmiştim ama hepsiyle bu şekilde uğraşmam mümkün değildi.
Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)'e şikayet yazmaya karar verdim. Dün gece www.bimer.gov.tr'den 2 dakikada şikayet formu oluşturdum, bu sabah mail ile dönüş yaptılar: "Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) yapmış olduğunuz başvuru ilgisi nedeniyle Kurumumuza yönlendirilmiş olup, başvurunuz incelenmiştir. GSM abonelik sözleşmelerinde yer alan abone tercihleri arasında “işletmeciden ve/veya diğer firmalardan avantajlı servis ve tarifelerle ilgili kampanya duyuruları gelsin/gelmesin” hususu bulunmakta olup, bahse konu tercihler doğrultusunda işletmeciler ve/veya çözüm ortakları tarafından abonelere mesaj gönderilebilmektedir. Mevcut durumda GSM işletmecileri tarafından istek dışı mesajların engellenmesine yönelik olarak tüketicilere çeşitli alternatifler sunulduğu bilinmektedir. • Turkcell: İstek dışı mesajların 2780'e SMS olarak iletilmesi durumunda, tüketicilerin bir daha o kategoriden mesaj almamaları sağlanmakta, Turkcell çağrı merkezini arayarak almak istemedikleri kategorilerdeki mesajları belirten tüketiciler için de söz konusu mesajlar engellenebilmektedir. • Avea: İstek dışı mesajlar kapsamında, 7672 servis numarasına kısa mesaj göndererek Avea reklam mesajları ve/veya Avea üzerinden gönderilen diğer firma reklam mesajları engellenebilmektedir. • Vodafone: Katma değerli servisler kapsamında, 3 üncü parti firmalar tarafından sunulmakta olan içerik servislerine ilişkin tanıtım kısa mesajlarının gönderimi, abonelerin mesaj almak istemediklerine dair taleplerini Vodafone’a iletmeleri halinde engellenmektedir. Bu çerçevede, pazarlama amaçlı haberleşmenin engellenmesine yönelik olarak halihazırda işletmeci uygulamaları bulunmakla birlikte, kötü niyetli ya da rahatsızlık verici mesaj veya çağrıların engellenmesi hususunda işletmecilere getirilen bir yükümlülük bulunmamaktadır. Söz konusu çağrı veya mesajlara ilişkin şikâyet başvurularının adli makamlara iletilmesi gerektiği değerlendirilmektedir. Ayrıca, işletmecilerin kontrolünde olmayan ve Kurumumuzun da yetki alanında bulunmayan üçüncü taraf firmalar tarafından işletmeci şebekesi üzerinden gönderilen mesajların engellenebilmesini teminen Adalet Bakanlığı’nın koordinasyonunda bir Kanun tasarısı olduğu bilinmektedir. Bilgilerinizi rica ederiz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Tüketici ile İlişkiler Müdürlüğü "

Turkcell hattımdan "İPTAL" yazarak 2780'e SMS attım. "İsteğiniz üzere, toplu mesajlaşma MARKA TANITIM mesajları size gönderilmeyecektir. Mesajları tekrar almak isterseniz AVANTAJ yazıp 2755' e gönderebilirsiniz." cevabını aldım.
Sabahtan beri telefonuma hiçbir reklam mesajı gelmedi. Firmaların reklam tacizlerinden sıkıldıysanız, siz de bir SMS ile hepsinden kurtulabilirsiniz.
Sayfa: