DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Cep telefonunu çaldırmak


Geçen yıl tecrübe ettiğim olay. Gezi parkı civarlarında gezinirken eski bir arkadaşı görüp telefon numarasını istediğim anda her zaman yanımda taşıdığım omuz çantamın ön gözündeki Samsung Galaxy Note 2 telefonumun olmadığını fark etmemle dumur olmam bir oldu. Arkadaşıma da telefon numarasını eski usulden bir kağıda yazıp vermesini, telefonu kaybettiğimi ve bu durumu ondan numarasını isterken fark ettiğimi söyledim.

İşte o an telefonum için neler yapabileceğimi düşünmeye başladım. Yepyeni Note2 telefonum kayıplara karışmıştı. Hemen eve gidip internette küçük bir araştırma yaptım. Araştırmalarıma göre telefonda takılı olan sim kartın ait olduğu GSM firmasını arayıp sinyallerin nereden geldiğini isteyebileceğimi belirttiler. Bunun üzerine hemen ilgili firmayı aradım. Fakat bunu yapabilmem için onlara bir dilekçe ile konuyu izah etmem gerektiğini belirttiler. Böyle bir dilekçeyi yazıp, gönderip, ilgili mercilere ulaşmasını ve onların da değerlendirmeye almasını bekleseydim herhalde telefon 3. kez el değiştirmiş olurdu. Ayrıca sonradan öğrendiğime göre bunu zamanında yapabilseniz dahi polislere telefonunuzdan gelen sinyalin yerini bildirseniz de müdahale edemiyorlarmış. (Yetkileri olmadığından mı, canları istemediğinden mi bilemiyorum)

Sonra BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu)'nun çağrı merkezini arayıp durumu bildirdim.Yanlış değilse şu anda telefon numaraları : 0 312 294 72 00... Telefonumun imei numarasını sordular. Sonucunda da telefonu "kapattıklarını" söylediler. Bu telefon kapatma işlemi sonrasında çalınmış olan cep telefonunuz işlevsiz hale geliyormuş. Yani telefonu kullanmaya çalışan kişi karşısında "kullandığınız telefon çalıntıdır, en yakın kolluk kuvvetlerine teslim ediniz." gibi bir mesajla karşılaşıyor. Gerçi bu mesajı engellemenin ve telefonu yine işlevli hale getirmenin de bir takım yolları varmış.

Daha sonra savcılığa müracat ettim. Telefonun faturası ve tabi ki yine imei numaramı savcılığa verdiğim dilekçede sundum. Sonrasında da umutsuz bir ruh hali ile savcılıktan ayrıldım.
6 ay kadar sonra telefonun çalınma durumu ile ilgili olan kişiler ile savcılık aracılığı ile muhattap oldum. Telefonun alındığı günkü bedelini istedim ve şikayetimi geri çektim.
Velhasıl sevgili dostlar, cep telefonunuzu çaldırırsanız vakit kaybetmeden ilk önce BTK'ya başvurup telefonunuzu kapattıracaksınız ve sonrasında da savcılığa başvuracaksınız. GSM şebekesini de ararsanız belki bir faydası olur....
Sayfa: