DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Çince öğrenmek


Bugün TV'de Çin yazısı üzerine ihtisas yapmış bir adam anlattı: "Eğer resim yapabiliyorsanız ve özellikle karikatür çizme kabiliyetiniz yüksekse Çince'yi öğrenmeniz daha kolay olacaktır." dedi. Bir dil öğrenirken çizim yeteneklerimin olması gerekeceği nereden aklıma gelebilirdi ki?

Ayırca harf (karakter) çiziminin felsefik bir yapıya dayandığı, her motifin resimsel bir yönde bir olay ile duygu ifade ediyormuş. Aslında harf dediğime de bakmayın, çünkü Çince de normalde harf yokmuş. Çince'nin daha rahat anlaşılabilmesi için 19. yüzyıldan sonra sözlükler ve harf dizilimi gibi birşeyler yapılmış. Yoksa normal standartta Çin alfabesinin bir başlangıcı ya da bitişi yok. Yani A'nın ve Z'nin olmadığı bir dil düşünün.:) Bir tek kelimenin ne demek olduğunu bilemediğinizde okuduğunuz bir paragrafı anlayamayabiliyormuşsunuz. Düşünselliği yüksek bir dil Çince.

Toplam 25 fotoğraf bulunmaktadır
Hepimiz Çince öğrenmenin zor olduğunu düşünürüz öyle değil mi? Özellikle karmaşık alfabesi gözümüzü korkutur. O enteresan karakterlerin, nasıl bir kelime oluşturuyor olduğuna şaşıp kalırız. Fakat Chineasy grubunda gördüğüm ve yüklemiş olduğum bu fotoğraflardan Çince öğrenmenin korkulacak birşey olmadığı, aksine çok da eğlenceli bir eylem olabileceğini farkettim.

Oysa ki ne kadar kolay bir dilmiş, değil mi? :)

Toplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Çince herkesin düşündüğü kadar zor mu? Bugün sizlere bu konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Ben yaklaşık 2 buçuk senedir Tayvan'da, anadili Çince olan bir ülkede yaşıyorum. Buraya da ilk başta Çince öğrenmek amacıyla geldim ve amacıma fazlasıyla ulaştım diyebilirim.
İlk olarak bir dili öğrenmeye başlarken aklınızdaki tüm önyargıları silmeniz gerekmekte,ben de bu işe bununla başladım. Çevremde herkesin "Kafayı mı yedin? Çince hee, Çince, şimdi çançinçonlu mu olcan sen? Allah yardımcın olsun, çok zor çok." dediklerini hatırlıyorum. Aslında bu biraz da bilmemekten kaynaklanıyor. İlk önce ön yargılarımı sildim ve Çince öğrenmeyi çok istediğimden iyice konsantre oldum diyebilirim.
Tayvan'a geldikten sonra kafamdaki her şey uçtu gitti zaten.İlk dersim bir gün sonraydı, gittim ve Çince öğrenmenin o kadar korkutucu bir şey olmadığının farkına vardım. Çince öğrenmek te diğer tüm dilleri öğrenmek gibi, her şeye sıfırdan başlıyorsunuz, ki benim ilk hocam İngilizce de bilmiyordu ve her şeyin Çince'sini ögrenmek zorunda bıraktı bizi. Başlangıçta gayet zevkli bir dil, konuşmak zor değil, telaffuza gelince de bizim Türklerin dili, karakterleri doğru çıkarmaya kabiliyetli. Yazmaya gelince orada duraksamak ve nefes almak istiyorum... Yazmak biraz zor, zorluğu karakterleri yazarkenki şekillerden gelmiyor; tam tersine yazarken zevkli ama nasıl yazıldığını hatırlamak tam da mesele bu işte. Karakteri görünce biliyorsun, hatırlıyorsun hangi karakter olduğunu, nasıl okunduğunu, ne anlama geldiğini ama diyelim ki hoca söylüyor ve sizin yazmanız lazım o karakteri, o zaman hatırlamak cidden mesele. Ben en çok bundan çektim. Çince yazmak her yabancının zorlandığı kısım.
Dediğim gibi 2 buçuk yıl oldu geleli, yaklaşık 1 buçuk sene Çince eğitimi aldım ve bir buçuk senede hayatımı çok rahat yaşayabilecek, arkadaşlarımla sohbet edebilecek, Çince konuşurken artık rahatlayabildiğimi hissedecek hale geldim, arada Türkçesi aklıma gelmediğinde Çincesi gelir de oldu. Hatta şuan Tayvan'da özel bir üniversitede endüstri mühendisliği okuyorum. Yani demek istediğim eğer ben bile yapabildiysem herkes yapabilir, siz de yapabilirsiniz.
Sayfa: