DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

CLIL(Content and Language Integrated Learning)


Yabancı dil ile eğitim-öğretim yapan bir liseden(Dönemin "Anadolu Lisesi") mezun olan bir kişi olarak "CLIL'in" bizim ülkemizde birkaç okulun dışında iyi uygulandığını zannetmediğimi söylemek isterim. Zira yabancı dili sular seller gibi öğrenmeden fizik-kimya-biyoloji gibi dersleri anadilinizin dışında okumak ne dil açısından ne de o derslerin öğrenilmesi açısından pek verimli olmuyor. Ben 1 yıl hazırlık okuduktan sonra matematik ve fen bilimleri derslerinin(Fizik-Kimya-Biyoloji) tamamını ingilizce okumuştum. Sınavlardan önce harıl harıl ezber yapıp mezun olmaya çabalamıştık. Bu durum ben ve diğer birçok öğrencide ingilizcemizin nispeten ilerlemesi ama alan derslerinden pek birşeyler öğrenmeden karne almamıza sebebiyet vermişti.

Tecrübeye konu olan yabancı dille eğitim-öğretim yapan liselerin aslında hiçbir alanda tam öğretim veremediğine zamanında dünyanın en genç profesörü ünvanını alan Oktay Sinanoğlu da kitaplarında değinmiştir.(Örn: Bye Bye Türkçe- Bir Nev-York Rüyası) Hatta Oktay Sinanoğlu görüşlerini biraz daha ileriye taşıyıp ülkenin "kafası çalışan gençlerinin" bu tip okullarda köreltildiğini ve genç beyinlerin yabancı dille konuşmaya özendirilerek yozlaştırıldığını izah etmeye çabalamıştır. Oktay Sinanoğlu bazı milletlerin emperyalist güçler tarafından sömürülmesi aşamasında en büyük çözülmenin ana-dilin yozlaştırılması ile yaşandığını belirtmiş ve bu aşamada ülkemiz için gençlerin Türkçe cümlelerinin içine büyük bir özenti ile İngilizce kelimeler serpiştirmesinin yozlaşmışlığın büyük bir göstergesi olduğuna parmak basmıştır.

Nitekim; bir milletin birbirine bağlı kalmasını sağlayan üç temel unsur olduğu birçok tarihçi tarafından saptanmıştır : Dil-Din-Irk. Irk konusunda günümüzde alt köken-üst köken tartışmaları ile içimize sızılmış, din konusunda mezhep ayrılıklarından sıkça bahsedilmiş ve bu konuda insanımız birbirine düşürülmüş, dil konusunda da resmi dilimiz olan "güzel" Türkçe'mizin(Ki gerçekten güzeldir)yozlaştırılmaya çalışıldığını, gençlerimizin zaman zaman batı dillerine, zaman zaman da Arapça, Farsça ve Osmanlıca'ya özendirilmeye çalışıldığını farkedebilirsiniz. Bunu öyle çakalca yaparlar ki, batılı dilleri modernlik doğulu dilleri ise geçmişten gelen kültürümüz, kökenimizmiş gibi göstermeye çalışırlar. Kanaatimce kendi ülkemizde ihtiyacımız olan tek dil latin alfabeli Türkçemiz'dir.

Toplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
"İçerik ve Dilin Entegre Olduğu Öğrenim" olarak çevrilen CLIL, AB ülkelerinin hemen hepsinde uygulanan bir öğretim metodudur. Finlandiyalı eğitim bilimci David Marsh tarafından bulunmuştur. Öğretim en az iki dilde verilmektedir. Yabancı dilin öğretilmesi amaçlandığından bazı dersler birinci(ana) dilde verilirken bazıları ise ikinci dilde verilmektedir. Genellikle ilköğretim ve ortaöğretimde uygulanan bu yöntem Türkiye'de de mevcuttur. Örnek vermek gerekirse Galatasaray Lisesi'nin dili hem Türkçe hem Fransızca'dır. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Anadolu Liselerinde Biyoloji, Fizik, Kimya gibi dersler de İngilizce okutulmaktaydı. Sonradan bu yöntem sadece bazı okullarda devam ettirilmek üzere kaldırılmıştır. Bu yüzden Türkiye'de CLIL öğretim sistemi yok denecek kadar azdır denebilir.

Avrupa’da CLIL öğretim programı/şekli karmaşık ve çeşitlidir. Avrupa ülkelerin çoğunda, eğitim dili olarak kullanılan dil devletin resmi dilidir. Halkın kullandığı yerel diller öğretim dili olarak kullanılmamaktadır. Ancak başka yabancı diller öğretim dili olarak kullanılabilmektedir. Örneğin Hollanda’da eğitim dili Hollandaca'dan başka İngilizce'de de verilmektedir. AB ülkelerin çoğunda, devletin resmi dili yanında, bölgesel, azınlık ve belli bir bölgeye ait olmayan (non-territorial)dil öğretim dili olarak kullanılmaktadır. İngiltere krallığında İskoçya ülkesinde örneğin eğitim dili olarak kullanılan yerel ve azınlık dili olan Gaelic eğitim dili olarak ta kullanılmaktadır. (Eurydice, 2005).

CLIL metodu sayesinde dil bilmek kolaylaşıyor. CLIL programına dahil olan öğrencilerin dil bilinci diğer öğrencilere göre daha yüksek oluyor ve kültürel anlamda kendilerini daha fazla geliştirme fırsatı elde edebiliyorlar. Türkiye'de yabancı dil öğretimindeki problemlere bakıldığında çözüm olarak Avrupa Komisyonu'nun da desteklediği bu yöntemi tekrar getirmek yararlı olacaktır diye düşünmekteyim.
Sayfa: