DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

CMC iş görüşmesi


CMC'de iş görüşmemin ardından aklıma bütün gençlerin domates filan yetiştirme peşinde olması geldi. Aslında gençlerden daha fazlasının isteği olduğunu düşündüğüm bu durum 2000 yılı öncesinde emeklilere yakıştırılırdı. Yıllarca çalışmış olan emekliler bahçelerinde domates yetiştirmeli, sakin bir sahil kasabasında oltalarını savurup balık tutmalılardı. Senelerin stresi toprakta ve denizde bu şekilde atılabilirdi.

Şimdilerde ise 40 yaş altındaki birçok insanın kafasında olan şey organik tarım filan. İnsanlar artık plazalardan, koca koca firmalardan bıkmış usanmış. Günde 8 saat ve cumartesi pazarı tatil olan iş bulmak zor. Hadi buldunuz diyelim, bunlar da kabaca patronların "git bana her ay 100.000TL bul getir, ben de sana içinden bi çerez parası vereyim." dedikleri işler. Olayın bütün sorumluluğu, ameleliği sende, parayı sayması patronda. Onca işin gücün arasında türlü türlü dedikodu, iftira, yalakalık ve siyaset cabası. Müdür ya da patron her zaman ortada mini eteği ile kırıtandan yana.

Geçen Kağıthane'de bir plazada CMC'de iş görüşmesine gidince Odea ve şimdi ismini hatırlayamadığım bir başka bankanın projesi ile ilgili haftada 6 gün, kendi istedikleri zamanda 1 gün tatil, sabah 9 akşam 10 (13 saat mesai*6) ile normal mesai saatinin 2 katına çıkmayı başardıklarını anlatmış oldu bana CMC'nin İKcısı. Kim bilir kendisi ne şartlarda çalışıyordu. CMC'de bu şartlarda çalışmanın karşılığı olarak verilecek ücretin 1350TL olduğunu söyledi. Bu maaşın brüt mü net mi olduğunu sormadım. Devlete sorsan yasal çalışma aralığı 40 saat, üstü de mesai değil mi? Denetleyen var mı? Adam sana 78 saat çalış diyor. Servisleri de varmış hem. Yol parası yokmuş yani. :) Tabi +yol vermeyen ve servisi de olmayan bir dolu firma var piyasada.

İstanbul'un trafiğini düşünüp yolda da yaklaşık 2 saat zaman harcadığını düşünürsen günde 15 saatin gitti demektir. Sonrasında artık uyumak mı istersin, yemek yemek mi, tuvalete gidip sıçmak mı istersin seç beğen al. Sosyallik filan diyorsan yok öyle bişey. O sana lüks! Hatta belliki bankaya fatura ödemeye bile gidemeyeceksin. Pazara, çarşıya çıkamayacaksın. Ne karizmatik iş yahu. Arkadaşların aradığı zaman "çok yoğunum" dersin. Kaç paraya?1350TL!! Eski parayla 1Milyar 350 milyon lira. Nasıl olsa kurumsal bir firmada çalışmak isteyecek çok insan var. Fazla bile bu para.

"Çok sirkülasyon oluyor değil mi burada?" diye sordum İKcıya.
"Her ay birileri geliyor, daha önce gelmiş olanlar gidiyor değil mi?" dedim. Cevabını siz tahmin edin. Bu tecrübeyi okuyup akranlarımdan emekli olabileceğini düşünen kaç kişi vardır acaba?

Daha çok isteriz biz bahçemizde domates yetiştirmeyi. Plazada 1350 lira kazanacağıma sokağa çıkar simit satarım. Heveslisi gitsin plazalarda kazansın 1350 lirasını.
Sayfa: