DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Cymbalta


cymbalta 60 mg kullanıyorum.iyi geliyor.Azaltmak istesen iyimiyimi sonrası ne olur bilmiyorum.Boynumun altındaki yağ bezesi için doktor anestesizte yoladı oda psikiyatriste.O da akşamda gyrex 25 mg içiyordum hepsini üç gün kesecen ameliyattan sonra da 3 gün kesecen dedi.Az dah ölüyordum Geri başladım ve ameliyat olmadım.Yardım lütfen
Cymbalta etken maddesi Duloksetin'dir.

Bana neden Cymbalta (Duloksetin) reçete edildi?

Cymbalta (Duloksetin) bir antidepresan ilaçtır. Depresyon sık görülen bir rahatsızlıktır. Günlük yaşamın normal "iniş çıkışlarından" farklıdır. Depresyon yaşayan insanlar çoğu zaman üzüntü hissedebilirler ve onlara üzüntülerinin sonu yok gibi gelebilir. Bu insanlarda sıklıkla fiziksel belirtiler de görülür. Yorgunuk ve uykusuzluk çok sıktır. İştah değişiklikleri de sık görülür. Ayrıca hastaların çoğu yaşamın tadına varamaz.

Depresyon birçok şekilde tedavi edilebilir. Bazı insanlarda "konuşma" terapileri de etkilidir. Birçok insanda depresyon belirtilerini gidermek için antidepresan faydalı olmaktadır.

Duloksetin tam olarak nedir?

Duloksetin serotonin ve neropinefrin geri alım inhibörü grubundan bir antidepresan ilaçtır. Depresyon ve şeker hastalarında nöropatilere bağlı ağrının tedavisinde kullanılır. Sakinleştirici veya uyku ilacı değildir. Depresyon yaşayan binlerce insan duloksetin kullanmış ve şu anda normal yaşamlarını sürdürmektedirler.

Cymbalta (Duloksetin) kullanmak güvenli midir?

Cymbalta (Duloksetin) birçok insana uygundur. Diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi, dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Reçeteyi yazan doktor size Cymbalta(Duloketin) vermenin güvenli olup olmadığını kontrol etmelidir ancak siz yine de aşağıdakilerden birinin varlığında doktorunuza bilgi verin:
*Epilepsi (sara nöbeti), glokom(göz tansiyonu), mide ülseri öyküsü varsa veya kalp, karaciğer ya da bbreklerinizde sıkıntı varsa;
*Başka herhangi bir ilaç alıyorsanız. Buna eczane dışı reçetesiz aldığınız ilaçlar da dahildir.
*Hamileyseniz, emziriyor ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız.

Cymbalta(Duloksetin) ile birlikte kullanmamam gereken ya da dikkat etmem gereken herhangi bir ilaç var mı?

Başka herhangi bir ilaç, özellikle antidepresan, siprofloksasin adında bir antibiyotik ya da güçlü ağrı kesici alıyorsanız. Doktorunuza mutlaka eczane veya alternatif kaynaklardan aldığınız reçetesiz ilaçları da söyleyiniz. Cymbalta(Duloksetin) reçete edilen hastalar kantaron kullanmamalıdır. Ayrıca Çin bitkisel ilaçları gibi alternatif veya tamamlayıcı ilaçlar alıyorsanız da doktorunuza bilgi verin. Emin olmadığınız her ilaç için mutlaka doktorunuza danışın.

Cymbalta(Duloksetin)'nın normal dozu nedir?

Başlangıç dozu günde 60mg'dır. Bu miktar bazen birkaç haftada arttırılabilir. Fakat Cymbalta(Duloksetin)'nın normal dozu 60mg olarak bilinir.

Doz atlarsam ne yapmam gerekir?

İlacınızı almayı unutursanız, hatırladığınızda hemen alın. İlacınızı almayı bir gün unutursanız, her zamanki dozdan almaya devam edin. Eğer bir günden fazla süreli unutursanız doktorunuzla görüşün.

Cymbalta(Duloksetin) bağımlılık yapar mı?

Cymbalta(Duloksetin) bağımlılık yapmaz. Ancak ilacı almayı aniden bıraktığınız taktirde, hoş olmayan fiziksel duygular yaşayabilirsiniz. Semptomlar arasında uykusuzluk, baş dönmesi, mide bulantısı, ajitasyon ve kaygı yer alır. Duloksetin dozunu yavaş yavaş azaltmak belirtilerin şiddetini azaltabilir.

Cymbalta(Duloksetin)'yı ilk kullanmaya başladığımda ne olacak?

Cymbalta(Duloksetin) birçok ilaçta olduğu gibi etkisini hemen göstermez. Örneğin, bazı belirtilerin iyileşmesi günler, hatta haftalar alabilir. Öncelikle Cymbalta(Duloksetin)'nın hastaların daha dikkatli ve daha az yavaşlatılmış hisetmelerine yardımcı olacağı düşünülmektedir. Daha sonra (genellikle 2-3 hafta içinde) diğer belirtiler iyileşmeye başlamalıdır. Bazı hastalar kendilerini daha iyi hissetmeye başlamadan önce yan etki yaşayabilirler. Ancak, yan etkilerin çoğu birkaç hafta sonra azalıp sonlanır. Yan etki olabileceği konusunda endişe duyuyorsanız, doktorunuz ya da hemşirenize danışın. Yan etkilerle ilgili ayrıntılı bilgiye ilacınızın prospektüsünden ulaşabilirsiniz.

Cymbalta(Duloksetin)'nın alkol ile kullanımı nasıldır?

Cymbalta(Duloksetin) alan insanların alkol içmesi önerilmez. Bunun nedeni antidepresanlar ve alkolün bir arada alınmasının uyuşukluğa neden olmasıdır. İkisi birlikte alındığı taktirde, ciddi uyuşukluk yaşanabilir. Bu da düşme ya da kazalara neden olabilir. Bunun yanı sıra, alkol depresyon ve kaygıyı arttırabilir. Ancak ilaca alışıldığında, az miktarlarda alkol almak zararlı olmayacaktır. Ancak çok dikkatli olmak gerekir, çünkü alkol özellikle ilaç alırken insanları farklı şekillerde etkiler. Asla alkol alıp, araç kullanmaya kalkmayın ve endişelerinizi mutlaka doktorunuz veya hemşirenizle paylaşın.

Kendimi iyi hissettiğimde, Cymbalta(Duloksetin) kullanmayı bırakabilir miyim?

Hayır. Cymbalta(Duloksetin) almayı bırakırsanız, başlangıçta yaşadığınız belirtiler büyük bir olasılıkla geri dönecektir. Birçok insanın tam anlamıyla iyileştikten en az 6 ay daha Cymbalta(Duloksetin) almaya devam etmesi gerekir. Size reçete edilen ilacı azaltmayı ya da bırakmayı düşünüyorsanız, mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Toplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Cymbalta , çok uzun geçmişi olmayan bir ilaç. Tıbbın insan beyni üzerinde henüz çok büyük bir hükmü yokken, geliştirilen yeni psikiyatrik ilaçların ve bu tip antidepresanların insanlar üzerinde nispeten "deneyler" yapmak için geliştirildiğini düşünüyorum.

Örneğin başımız ağrıdığında ya da öksürük krizleri geçirdiğimiz zamanlarda doktora gittiğimizde ; grip ya da akut bronşit tipi teşhisler koyduğunu ve verdikleri ilaçların en fazla üç-beş gün içerisinde sonuç vermeye başladığını görmüşüzdür. İşte psikiyatri bu noktada değil. Beynimizin iç yapısını, ne zaman ne düşündüğümüzü, hangi duygulara niçin kapıldığımızı gösteren cihazlar henüz mevcut değil. "Öksürüyorsun, o halde sana öksürük şurubu verelim de geçsin" tipinde net, "ha kafan bozulmuş, o halde sana cymbalta verelim de geçsin." denilemiyor.

Bu yüzden "deney" sözcüğünü kullanıyorum. Antidepresan kullanan birçok insanın birçok farklı "deneyimi" olduğu için. Cymbalta kullanan hastaların bir bölümü çok iyi sonuçlar aldığını söylerken, bazıları da "bir boka" yaramadığını söylüyor. Bu durumda neye inanacağız diye düşündüğümüzde, aslında en güvendiğimiz şey olan "tecrübe" farklılıklar gösterdiğinden şüphelerimiz artabiliyor.Doktorumuza güvenmek durumunda kalıyoruz.

Bana göre yapılması gereken, eğer doktorunuz size Cymbalta yazdıysa ilacı kullandığınız süre içerisinde tecrübe ettiğiniz duygusal değişimleri, yan etkilerini, olumlu-olumsuz herşeyi doktorunuza detaylı bir biçimde aktarmanız. Ve ilacın hayat kalitenizi ciddi anlamda düşürdüğünü düşündüğünüz noktada bunu mutlaka doktorunuzla paylaşmalı ve ilacınızı bırakmak ya da değiştirmek istediğinizi söylemelisiniz.
Yaklaşık 4 ay kullandığım ilaçtır. Başlangıçta 30 mg aldığım bu ilaç ilk birkaç gün beni adeta "walking dead"e dönüştürdü. Sürekli uyukluyordum, çenem esnemekten ağrımaya başlamıştı. Başım dönüyor ve midem bulanıyordu. Bu ilaç benim bünyem üzerinde ciddi yan etkiler gösterdi, prospektüsünde de yarım sayfa şeklinde yazıldığı gibi. Prospektüsünü okudum, yan etkilerini gördükten sonra endişelenmeye başladım bu ilaç hakkında. Kısa bir araştırma yaptım. Cymbalta piyasaya sürüleli sadece birkaç yıl olmuş ve bu yüzden psikiyatristimin bana bu ilacı deneme amacıyla vermiş olabileceğini düşündüm. Kullanmaya devam ettikçe bu inancım güçlendi. İçinde bulunduğum depresyondan kurtulamadım, hatta iki gün aksatınca ilacı depresyon belirtileri artış gösterme eğiliminde oldu hep. Gün içinde çok fazla uyuyor, canım hiçbir şey yapmak istemiyordu. Yataktan kalkmak bana işkence gibi geliyordu. Geceleri normalde konuşmayan ben sürekli konuşuyor, vücudum kasılıyor, aniden uyanıyordum. Sonrasında daha fazla dayanamayıp azaltarak bıraktım. Hem vücuduma verdiğim kimyevi zararlardan, hem de acaba ilacımı içtim mi içmedim mi derdinden kurtuldum. Çevremde de bu ilacı kullanan kişileri gözlemlediğim kadarıyla ilacı faydalı bulmadım.
Sayfa: