DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

CymbaltaToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Cymbalta , çok uzun geçmişi olmayan bir ilaç. Tıbbın insan beyni üzerinde henüz çok büyük bir hükmü yokken, geliştirilen yeni psikiyatrik ilaçların ve bu tip antidepresanların insanlar üzerinde nispeten "deneyler" yapmak için geliştirildiğini düşünüyorum.

Örneğin başımız ağrıdığında ya da öksürük krizleri geçirdiğimiz zamanlarda doktora gittiğimizde ; grip ya da akut bronşit tipi teşhisler koyduğunu ve verdikleri ilaçların en fazla üç-beş gün içerisinde sonuç vermeye başladığını görmüşüzdür. İşte psikiyatri bu noktada değil. Beynimizin iç yapısını, ne zaman ne düşündüğümüzü, hangi duygulara niçin kapıldığımızı gösteren cihazlar henüz mevcut değil. "Öksürüyorsun, o halde sana öksürük şurubu verelim de geçsin" tipinde net, "ha kafan bozulmuş, o halde sana cymbalta verelim de geçsin." denilemiyor.

Bu yüzden "deney" sözcüğünü kullanıyorum. Antidepresan kullanan birçok insanın birçok farklı "deneyimi" olduğu için. Cymbalta kullanan hastaların bir bölümü çok iyi sonuçlar aldığını söylerken, bazıları da "bir boka" yaramadığını söylüyor. Bu durumda neye inanacağız diye düşündüğümüzde, aslında en güvendiğimiz şey olan "tecrübe" farklılıklar gösterdiğinden şüphelerimiz artabiliyor.Doktorumuza güvenmek durumunda kalıyoruz.

Bana göre yapılması gereken, eğer doktorunuz size Cymbalta yazdıysa ilacı kullandığınız süre içerisinde tecrübe ettiğiniz duygusal değişimleri, yan etkilerini, olumlu-olumsuz herşeyi doktorunuza detaylı bir biçimde aktarmanız. Ve ilacın hayat kalitenizi ciddi anlamda düşürdüğünü düşündüğünüz noktada bunu mutlaka doktorunuzla paylaşmalı ve ilacınızı bırakmak ya da değiştirmek istediğinizi söylemelisiniz.
Sayfa: