DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Cymbalta


Cymbalta etken maddesi Duloksetin'dir.

Bana neden Cymbalta (Duloksetin) reçete edildi?

Cymbalta (Duloksetin) bir antidepresan ilaçtır. Depresyon sık görülen bir rahatsızlıktır. Günlük yaşamın normal "iniş çıkışlarından" farklıdır. Depresyon yaşayan insanlar çoğu zaman üzüntü hissedebilirler ve onlara üzüntülerinin sonu yok gibi gelebilir. Bu insanlarda sıklıkla fiziksel belirtiler de görülür. Yorgunuk ve uykusuzluk çok sıktır. İştah değişiklikleri de sık görülür. Ayrıca hastaların çoğu yaşamın tadına varamaz.

Depresyon birçok şekilde tedavi edilebilir. Bazı insanlarda "konuşma" terapileri de etkilidir. Birçok insanda depresyon belirtilerini gidermek için antidepresan faydalı olmaktadır.

Duloksetin tam olarak nedir?

Duloksetin serotonin ve neropinefrin geri alım inhibörü grubundan bir antidepresan ilaçtır. Depresyon ve şeker hastalarında nöropatilere bağlı ağrının tedavisinde kullanılır. Sakinleştirici veya uyku ilacı değildir. Depresyon yaşayan binlerce insan duloksetin kullanmış ve şu anda normal yaşamlarını sürdürmektedirler.

Cymbalta (Duloksetin) kullanmak güvenli midir?

Cymbalta (Duloksetin) birçok insana uygundur. Diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi, dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Reçeteyi yazan doktor size Cymbalta(Duloketin) vermenin güvenli olup olmadığını kontrol etmelidir ancak siz yine de aşağıdakilerden birinin varlığında doktorunuza bilgi verin:
*Epilepsi (sara nöbeti), glokom(göz tansiyonu), mide ülseri öyküsü varsa veya kalp, karaciğer ya da bbreklerinizde sıkıntı varsa;
*Başka herhangi bir ilaç alıyorsanız. Buna eczane dışı reçetesiz aldığınız ilaçlar da dahildir.
*Hamileyseniz, emziriyor ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız.

Cymbalta(Duloksetin) ile birlikte kullanmamam gereken ya da dikkat etmem gereken herhangi bir ilaç var mı?

Başka herhangi bir ilaç, özellikle antidepresan, siprofloksasin adında bir antibiyotik ya da güçlü ağrı kesici alıyorsanız. Doktorunuza mutlaka eczane veya alternatif kaynaklardan aldığınız reçetesiz ilaçları da söyleyiniz. Cymbalta(Duloksetin) reçete edilen hastalar kantaron kullanmamalıdır. Ayrıca Çin bitkisel ilaçları gibi alternatif veya tamamlayıcı ilaçlar alıyorsanız da doktorunuza bilgi verin. Emin olmadığınız her ilaç için mutlaka doktorunuza danışın.

Cymbalta(Duloksetin)'nın normal dozu nedir?

Başlangıç dozu günde 60mg'dır. Bu miktar bazen birkaç haftada arttırılabilir. Fakat Cymbalta(Duloksetin)'nın normal dozu 60mg olarak bilinir.

Doz atlarsam ne yapmam gerekir?

İlacınızı almayı unutursanız, hatırladığınızda hemen alın. İlacınızı almayı bir gün unutursanız, her zamanki dozdan almaya devam edin. Eğer bir günden fazla süreli unutursanız doktorunuzla görüşün.

Cymbalta(Duloksetin) bağımlılık yapar mı?

Cymbalta(Duloksetin) bağımlılık yapmaz. Ancak ilacı almayı aniden bıraktığınız taktirde, hoş olmayan fiziksel duygular yaşayabilirsiniz. Semptomlar arasında uykusuzluk, baş dönmesi, mide bulantısı, ajitasyon ve kaygı yer alır. Duloksetin dozunu yavaş yavaş azaltmak belirtilerin şiddetini azaltabilir.

Cymbalta(Duloksetin)'yı ilk kullanmaya başladığımda ne olacak?

Cymbalta(Duloksetin) birçok ilaçta olduğu gibi etkisini hemen göstermez. Örneğin, bazı belirtilerin iyileşmesi günler, hatta haftalar alabilir. Öncelikle Cymbalta(Duloksetin)'nın hastaların daha dikkatli ve daha az yavaşlatılmış hisetmelerine yardımcı olacağı düşünülmektedir. Daha sonra (genellikle 2-3 hafta içinde) diğer belirtiler iyileşmeye başlamalıdır. Bazı hastalar kendilerini daha iyi hissetmeye başlamadan önce yan etki yaşayabilirler. Ancak, yan etkilerin çoğu birkaç hafta sonra azalıp sonlanır. Yan etki olabileceği konusunda endişe duyuyorsanız, doktorunuz ya da hemşirenize danışın. Yan etkilerle ilgili ayrıntılı bilgiye ilacınızın prospektüsünden ulaşabilirsiniz.

Cymbalta(Duloksetin)'nın alkol ile kullanımı nasıldır?

Cymbalta(Duloksetin) alan insanların alkol içmesi önerilmez. Bunun nedeni antidepresanlar ve alkolün bir arada alınmasının uyuşukluğa neden olmasıdır. İkisi birlikte alındığı taktirde, ciddi uyuşukluk yaşanabilir. Bu da düşme ya da kazalara neden olabilir. Bunun yanı sıra, alkol depresyon ve kaygıyı arttırabilir. Ancak ilaca alışıldığında, az miktarlarda alkol almak zararlı olmayacaktır. Ancak çok dikkatli olmak gerekir, çünkü alkol özellikle ilaç alırken insanları farklı şekillerde etkiler. Asla alkol alıp, araç kullanmaya kalkmayın ve endişelerinizi mutlaka doktorunuz veya hemşirenizle paylaşın.

Kendimi iyi hissettiğimde, Cymbalta(Duloksetin) kullanmayı bırakabilir miyim?

Hayır. Cymbalta(Duloksetin) almayı bırakırsanız, başlangıçta yaşadığınız belirtiler büyük bir olasılıkla geri dönecektir. Birçok insanın tam anlamıyla iyileştikten en az 6 ay daha Cymbalta(Duloksetin) almaya devam etmesi gerekir. Size reçete edilen ilacı azaltmayı ya da bırakmayı düşünüyorsanız, mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir.
Sayfa: