DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Damak zevkinin anne karnında oluşması


Hamileliğin özellikle ilk 3 ayında tüketilen besinlerin tadı ana rahminden geçip bebeğe ulaşılmasıyla bebek ilk defa karşılaştığı bu tadları kaydediyor ve çocukluğunda ve yetişkinliğinde damak tadı ona göre şekilleniyor. Etin tadından ve kokusundan haz etmeyen ben, yıllar sonra bunun nedeninin annemin hamilelik döneminde her et gördüğünde kusması ve et türü şeylerden uzak durması olduğunu anladım. Ayrıca annemin sürekli beyaz leblebi tüketmesi de bende ciddi derecede beyaz leblebi sevgisi oluşturmuş ve belli aralıklarla bu besini tüketme alışkanlığı getirmiş. Kısır, çiğköfte tarzı yiyecekleri çok sevmemin nedeni de aslında buna bağlı. Başka bir örnek ise; yine erkek arkadaşımın annesinin hamilelik döneminde çok fazla lüfer tüketmesi ve bunun sonucunda lüferin bir küçük türü olan çinekopa olan sevgisi ve balık etine olan düşkünlük. (Tabi ayrıca hamilelikte tüketilen balığın zeka üzerinde de çok büyük bir etkisi vardır.)
Bu gözlemimden sonra internette yaptığım küçük bir araştırma neticesinde ABD'nin Philadelphia kentindeki Monell Enstitüsü'nde yapılan araştırma da söylediklerimi haklı çıkartıyor.
Sayfa: