DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

DideralToplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
Dideral'in etken maddesi Propranolol'dür.

Bana neden Dideral reçete edildi?

Dideral'in (Propranolol) çok çeşitli kullanımı olabilir. Öncelikle kalp ve kan basıncı problemlerini tedavi etmede kullanılır. İkinci olarak, kaygı ve endişenin fiziksel belirtilerii azaltma, bazılarını kontrol altına almak için önerilir. Örneğin, ellerde titreme ya da tremor, kalp atışında artış, çarpıntı ve terleme. Bu belirtiler ne kadar artarsa, o kadar kaygılı hissedersiniz. Propranolol bunları azaltmada önerilir ve bu "kısır döngüyü" kırmaya yardımcıdır. Üçüncü olarak, bazı antipsikotik ilaçlar (Nöroleptikler olarak da bilinirler) insanları "huzursuz" hissettirebilir. Bu durumda hareketsiz durulamaz ve/veya sürekli bir aşağı bir yukarı yürümek istenir. Bu duruma akatizi denir. Bazı antidepresanlar kullanıldığında bu yan etkiyeneden olabilir, ancak nadir rastlanan bir durumdur. Propranolol aynı zamanda migren tedavisinde de önerilmektedir.

Propranolol tam olarak nedir?

Şu anda piyasada Dideral ismi ile anılan ilacın etken maddesidir. Propranolol'e aynı zamanda "beta-bloker" de denir. Yaklaşık 30 yıldır piyasada tecrübe edilen bir ilaçtır. Şimdiye kadar milyonlarca insan bu ilacı kullanmıştır. Birçok insan Propranololün belirtilerinin bazılarına iyi geldiğini belirtmiştir. Çok yardımcı olmazsa, başka tedavi seçenekleri de mevcuttur.

Dideral (Propranolol) almak güvenli midir?

Genelde Dideral'in(Propranolol) doktorunuzun reçete ettiği şekilde düzenli olarak alınması güvenlidir; ancak herkese uygun bir ilaç değildir. Aşağıdakilerin herhangi birinin varlığında doktorunuza bilgi veriniz :
*Astım öykünüz varsa, diyabetik iseniz veya kalp, karaciğer ya da böbreklerinizde sorununuz varsa ya da feokromositoma adlı bir rahatsızlığınız varsa;
*Başka herhangi bir ilaç tedavisi sürüyorsa( Buna kan basıncını düşürmek için kullandığınız ilaçlar da dahildir),
*Hamileyseniz, emziriyorsanız ya da hamile kkalmayı düşünüyorsanız...

Dideral'in (Propranolol) normal dozu nedir?

Akatazi ya da kaygı için kullanılan doz günde 20mg ile 80mg arasında değişebilir. Genellikle gün içinde 3 doz kullanılır.

Doz atlarsam ne yapmam gerekir?

Doktorunuzla görüşmeden asla dozunuzu değiştirmeyin. İlacınızı almayı unutursanız, normal süresinin üzerinden birkaç saat geçmediyse aklınıza geldiği an alın.

Dideral (Propranolol) kullanmaya başladığımda ne olacak?

Huzursuzluk hissiniz ya da kaygılarınızdan kurtulacaksınız, bu durum için birkaç gün gerekebilir. Tam etkisini göstermesi ise bir haftada görülür.
Kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bazı yan etkiler hissedebilirsiniz. Bunlar hafiftir ve çoğunlukla birkaç hafta içinde kaybolur. Yan etkiler konusunda endişe duyuyorsanız mutlaka doktorunuza ya da hemşirenize sorunuz.

Dideral'in (Propranolol) alkol ile kullanımı nasıldır?


Dideral (Propranolol) kullanan insanların alkol kullanması önerilmez. Alkolle birlikte ilaç alındığında, uyuşukluk yaşanabilir. Bu da düşme ya da kazalara neden olabilir. İnsanlar Dideral (Propranolol) kullanmaya alıştıktan sonra, bazen herhangi bir zarara uğramadan küçük miktarlarda alkol kullanabilir. İlk bir-iki ay alkol almaktan kaçının. Bu süre sonrasında içki içmek isterseniz, her zaman kullandığınız içkiden bir kadeh deneyip nasıl hissettiğinize bakın. Sizi uyuşuklaştırmazsa, o zaman az miktarlarda içki içmenizde sorun olmayabilir. Alkol insanları farklı şekillerde etkilediğinden, özellikle ilaç kullanırken içki içmeye karar verdiğiniz taktirde çok dikkatli olmanız gerekir.
Bir içki canınız çekti diye ilacınızı almayı ihmal etmeyin. Her tür olası endişenizi doktorunuz ya da hemşirenizle görüşün. Asla alkol alıp araç kullanmaya kalkmayın.

Kendimi iyi hissettiğimde Dideral (Propranolol) almayı bırakabilir miyim?

Hayır. Dideral'i (Propranolol) ne zaman bırakmanız gerektiğine doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz. Dideral (Propranolol) bağımlılık yapmaz.
Genelde sosyal fobi sıkıntısı çeken insanlara reçetelenen ilaç. Ancak birçok insan sınavdan önce ve presantasyon öncesi rahatlamak ve heyecanlanmayı önlemek amacıyla da alabiliyor bu ilacı.Bir kutusunda 50 adet var ve reçetesiz satılıyor.Etkisi 1 saat içinde başlıyor ve gün boyunca sürüyor. Doktorlar bu ilacın günlük rutin bir şekilde değil de sosyal bir ortama girmeden önce yarım alınmasını tavsiye ediyor. Tam alınması uyku yaratabiliyormuş. Diğer antidepresanlar gibi kesin bir çözüm olmasa da hiç yoktan önemli bir gününüzü kurtarabiliyor.
Sayfa: