DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Domuz eti yemek


Toplumumuzun domuza, domuz mamüllerine, domuz mamüllerini tüketenlere karşı bakışı son derece net. Alkol, zina, hırsızlık, faiz, kumar gibi İslam dininin haram kıldığı diğer şeylerden çok daha farklı bir yere sahip domuz ürünleri. Küçüklükten itibaren domuzun ne kadar pis bir hayvan olduğu kafamızın içine kazıtılıyor, "pis domuz" en ağır hakaretlerden biri olarak yer ediyor bizde. İlginç bir şekilde, annem belgesellerde domuz (veya burnu domuzunkine benzeyen herhangi bir hayvan) görmeye bile dayanamıyor. Ben domuzun pis olup olmadığını, haramlık mevzusunu, İslam'ı, Musevilik'i falan tartışacak değilim. Sadece ilk domuz eti yeme tecrübemden bahsetmek istiyorum.

Dün yabancı bir arkadaşıma misafir oldum. Aç olduğumu söyleyince ikram edebileceği şeyleri saymaya başladı. Brokoli, patates, havuç haşlama yemeklerinden falan bahsettikten sonra "Sucuk?" dedi ve ben de hemen bu teklifin üstüne atladım. Christmas tatilinde Fransa'dan aldığı sucuk paketine uzanıyorken duraksadı ve "Aa sen yemezsin ama, domuz bu. Yoksa yer misin?" dedi. O an kelimelerle tarif edemeyeceğim bir şey hissettim içimde, tarif etmeye çalışmayacağım. İlk alkollü içeceğimi içeceğim zaman, suşi, karides, ahtapot falan yiyeceğim zaman hiç böyle hislere kapılmamıştım. Kısa bir duraksamada bunları düşünmemin ardından "Denemek isterim." dedim. Arkadaşım da destekleyerek "Tabi, denemelisin bence de." falan dedi.
Sucuğun bir pişirme aşamasının ardından önüme geleceğini sanarak yanılmıştım. Arkadaşım çok seri ve düzgün bir şekilde sucuğu dilimleyip direkt önüme koydu. Yemeden önce kokladım, biraz ağır bir kokusu vardı. Bir dilimin kenarından ısırdım, yenmeyecek gibi değildi. Ben de yemeye devam ettim. Fransız şarabıyla beraber iyi gittiğini bile söyleyebilirim. 3-4 dilim yedikten sonra (doymamış olmama rağmen) doyduğumu söyledim. Öncelikle, bağışıklık sistemimin alışkın olmaması ve sucuğun çiğ olmasından dolayı hastalanmaktan korktum. Bir de yağı ve tuzu bana biraz fazla geldiği için devam etmek istemedim.
İkinci sefer yer miyim acaba diye kendime sordum da, sucuk olsa yemem ama pastırma, jambon falan olursa yine denemek isterim diye tahmin ediyorum.

Ayrıca bakınız.
Sayfa: