DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Ece AjandasıToplam 7 fotoğraf bulunmaktadır
Her yılın sonuna yaklaştığımızda önümüzdeki yıla dair hedefim, düzenli olarak ajanda kullanmayı sürdürebilmek olurdu. Eşantiyon ya da hediye ajandalardan birini birkaç hafta, en iyi ihtimalle bir-iki ay kullanıp bir kenara atardım. Sonrasında da haftalık çizelgelerle falan idare etmeye çalışırdım. Şu ana kadar hiçbir ajandanın 31 Aralık sayfasını görmek kısmet olmadı.
2014'ün sonlarına yaklaştığımız bugünlerde gelenek bozulmadı ve ben yine ajanda kullanmaya heves ettim. Eskiden büyüklerimde sürekli gördüğüm, Türkiye'de ajanda denince akla gelen ilk ve belki de tek ajanda markası olan Ece'den klasik bir ajanda aldım bu sefer. Seri üretim değil de el yapımı olan bu ajandaların klasik önemli tarihlerin yanı sıra "leyleklerin gelmesi, kocakarı soğuklarının başlaması, asmalara su yürüme zamanı, kırlangıçların gelmesi, pastırma yazı zamanı, bülbüllerin yüksek sesle ötmesi (feryadı andalib), koyun kırpma zamanı, yaprak dökümü zamanı..." gibi birçok tarihi de içeriyor olması ayrıca hoşuma gitti.

105 yıllık Ece Ajandalarının arkasındaki isim, daha sonra Kağıtçı soyadını alan Mehmet Sadık Bey. Beyazıt'ta Afitap (Farsça'da güneş kadar aydınlık güzel yüz) isimli kırtasiye malzemeleri dükkanını açtığında 24 yaşındaydı. 1910 yılında Osmanlıca-Fransızca olarak basmaya başladığı muhtıralar sektöre damgasını vurdu. Harf inkılabının ardından Türkçe basılmaya başlanan bu muhtıraları Osmanlı padişahları, Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, büyük yazarlar, sanatçılar kullandı. Hatta Atatürk'ün muhtıraları 6 ayda bir, kendisine özel olarak yapılırdı.
1932’de Keriman Halis dünya güzellik kraliçesi seçilince Atatürk, Halis’e kraliçe anlamına gelen "Ece" lakabını takmıştı ve bundan ilham alan Mehmet Sadık Kağıtçı, o tarihe dek "Muhtıra" adıyla basılan ajandaların adını "Ece" olarak değiştirdi.

Ece Ajandaları 104. yılında, yani geçen yıl dijital ortama geçti. Markanın 5. nesil temsilcisi Sedef Gülşiray, "Bizim varoluş nedenimiz kağıt. Kağıt olmazsa Ece olmaz. Ama çağın da gerisinde kalmak istemiyoruz. Özellikle yeni nesile bu teknolojiyle ulaşacağız." diyerek sadece dijital ortamda devam etmek gibi bir ihtimalin olmadığını vurguladı.
Bu katologda görebileceğiniz İstanbul koleksiyonundan ajandalar beğenip sevdiklerime hediye etmeyi düşünüyorum ve sahil koleksiyonundan Akçay ajandamı kullanabilmek için de 2015 yılını sabırsızlıkla bekliyorum.
Sayfa: