DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Edronax (Reboksetin)


Edronax'ın etken maddesi nedir?

Edronax'ın etken maddesi Rebokstein'dir.

Bana neden Edronax (Reboksetin) reçete edildi?


Edronax (Reboksetin) bir antidepresan ilaçtır. Depresyon sık görülen bir rahatsızlıktır. Günlük yaşamın normal "iniş çıkışlarından" farklıdır. Depresyon yaşayan insanlar çoğu zaman üzüntü hissedebilirler ve onlara üzüntülerinin sonu yok gibi gelebilir. Bu insanlarda sıklıkla fiziksel belirtiler de görülür. Yorgunuk ve uykusuzluk çok sıktır. İştah değişiklikleri de sık görülür. Ayrıca hastaların çoğu yaşamın tadına varamaz.

Depresyon birçok şekilde tedavi edilebilir. Bazı insanlarda "konuşma" terapileri de etkilidir. Birçok insanda depresyon belirtilerini gidermek için antidepresan faydalı olmaktadır.

Edronax (Reboksetin) tam olarak nedir?

Edronax (Reboksetin) bir antidepresandır. Sakinleştirici ya da uyku ilacı değildir.

Edronax (Reboksetin) alınması güvenli midir?

Edronax (Reboksetin) birçok insana uygundur. Diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi, dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Reçeteyi yazan doktor size Edronax (Reboksetin) vermenin güvenli olup olmadığını kontrol etmelidir ancak siz yine de aşağıdakilerden birinin varlığında doktorunuza bilgi verin:
Epilepsi, glokom, kalp, karaciğer, böbrek veya prostat sorununuz varsa;
*Başka herhangi bir ilaç, özellikle Parkinson hastalığı ilacı, tansiyon ilacı, antidepresan, bazı antibiyotikler veya migren ilacı kullanıyorsanız doktorunuza eczaneden veya eczane dışında alıp kullandığınız reçetesiz ilaçları da söyleyiniz. Ayrıca Çin bitkisel ilaçları gibi alternatif veya tamamlayıcı tıp ilaçları kullanıyorsanız da doktorunuza bilgi verin. Edronax (Reboksetin) reçete edilen hastalar kantaron gibi bitkisel maddeler içeren ve eczaneler dışınd satılan ilaçlar da kullanmamalıdırlar.
*Hamileyseniz, emziriyor ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız.

Edronax (Reboksetin)'in normal dozu nedir?

Başlangıç dozu genellikle günde 2 kez 4mg'dır. Bu miktar bazen birkaç hafta sonra arttırılabilir. Edronax (Reboksetin)'ın normal günlük dozu 8mg ile 12mg arasında olabilir.

Doz atlarsam ne yapmam gerek?

Doktorunuzla görüşmeden asla dozunuzu değiştirmeyin. İlacınızı almayı unutursanız, normal süresinin üzerinden birkaç saat geçmediyse, aklınıza geldiği an alın.

Edronax (Reboksetin) bağımlılık yapar mı?

Edronax (Reboksetin) azaltılmadan bırakıldığında, diğer bazeı antidepresan ilaçlar aniden kesildiğinde de ortaya çıkan "çekilme" belirtileri görülebilir. Edronax (Reboksetin) bağımlılık yapmaz. "Çekilme" belirtileri arasında kaygı, baş dönmesi, mide bulantısı ve uykusuzluk(uyuyamama) yer alır. Bazı hastalar şaşkınlık ve keyifsizlik hali yaşarlar. Bu belirtiler Edronax (Reboksetin)'de nadiren görülür.

Edronax (Reboksetin) kullanmaya başladığımda ne olacak?

Antidepresanların hemen hepsi yavaş ve zamanla etkili olurlar. Hastalar genellikle ilaçlarını kullanmaya başladıktan 3-4 hafta sonra kendilerini iyi hissetmeye başlarlar. Hastalığın etkisindeki bireylerde yakınmaların tümü aynı sürede azalmaz. Farklı belirtiler farklı zamanlarda iyileşebilir. Birçok insan iki-üç hafta içinde daha iyi olduklarını söylerler, bu durum dışarıdan da fark edilebilir. Buna karşın, antidepresanların tam etkisi genellikle 4-6 hafta sonra ortaya çıkar. Antidepresanların tam ortaya çıkabilmesi için kullanılmaya devam edilmesi çok önemlidir. Bu konuda herhangi bir sorunuz olursa mutlaka doktorunuz ile görüşün.
Kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bazı yan etkiler hissedebilirsiniz. Bu yan etkilerin çoğu birkaç hafta içinde kaybolur. Yan etkiler konusundaki endişelerinizi de mutlaka doktorunuz ile görüşün.

Edronax (Reboksetin)'in alkol ile kullanımı :

Edronax (Reboksetin) alan insanların alkol kullanması önerilmez. Bunun nedeni hem Edronax (Reboksetin) hem de alkol almanın uyuşukluğa neden olabilmesidir. İkisi aynı anda alındığında, ciddi uyuşuklukla sonuçlanabilir. Bu da düşme ya da kazalara sebep olabilir. Bunun yanı sıra, alkol kullanmak depresyonu daha da ktüleştirebilir. Özellikle aşırı içmenin buna yol açması pek olasıdır. İnsanlar Edronax (Reboksetin) almaya alıştıklarında bazen az miktarda alkol alabilirler. Yine de ilk bir-iki ay alkol almaktan kaçının. Sonrasında ise içki içmek isterseniz her zaman içtiğiniz içkiden bir kadeh içmeyi deneyin ve ne hissettiğinize bakın. Eğer uyuşukluk hissetmezseniz, o zaman küçük miktarlarda içmeniz belki de sorun yaratmayacaktır. Alkol insanları farklı şekillerde etkilediğinden, özellikle ilaç alırken içki içmeye karar verdiğinizde çok dikkatli olmanız gerekir.
Bir içki canınız çekti diye ilacınız almayı ihmal etmeyin. Alkol kullanacaksanız çok küçük miktarlarda tüketin. Edronax (Reboksetin) tedavisi sırasında asla alkol alıp araç kullanmaya kalkışmayın. Olası endişelerinizi mutlaka doktorunuz ya da hemşireniz ile görüşün.

Kendimi iyi hissettiğimde Edronax (Reboksetin) almayı bırakabilir miyim?

Hayır. Edronax (Reboksetin) kullanmayı bırakırsanız, hastalık belirtileri yeniden ortaya çıkabilir. Yeniden depresyon hastalığı yaşama riskini azaltmak için hastalık belirtileri düzeldikten ve kendinizi iyi hissettikten en az 6 ay, ya da daha uzun süre antidepresan kullanmanız gerekebilir. Birçok bilimsel araştırmada bu durumun herhangi bir zararı saptanmamıştır. İlacınızı ne zaman bırakacağınıza doktorunuz ile birlikte karar vermelisiniz.
Sayfa: