DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Eğitim kurumlarında şiddet


Geçen arkadaşlarla konuşurken, "çocuğunu gönül rahatlığı ile okula gönderir misin?" sorusuna cevap arıyorduk. Devlet okuluna gönderme fikri zaten çok cazip gözükmüyor. "Özel okula göndersek, zengin p.çleriyle yetişecek çocuktan kime hayır gelecek" diye düşündük. Yani yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal.

Bugün hürriyette şu haberi görünce tamamen soğudum okullardan. Çünkü okul bu, reşit dahi olmamış onca çocuk bir arada. İllaki bir tartışma, kavga-gürültü olacak. Çocuğun okula gittiğinde , sıra kavgası, defter-kalem-silgi kavgası, olmadı kız kavgası yapacak. Ama normal eğitim kurumlarında bir disiplin vardır, daha doğrusu olması gerekir. Hangi çocukların kavga eğilimli olduğu dikkate alınır ve yakinen takip edilir ki sonunda bu tip olaylarla karşılaşılmasın.

Ayrıca bir çocuğun diğerini öldürebilmesi veya ciddi şekilde yarayabilmesi için silaha ihtiyacı yok. "Kalem kılıçtan güçlüdür" ki şu anda, çocukların ellerindeki uçlu kalemler şiddet uygulamak istediklerinde rahatlıkla silaha dönüşebilir. Bunu engellemenin en basit yolu da çocukları çok iyi denetlemek, onlarla sık sık konuşmak ve hangisinin şiddet eğilimli olduğunu olaylar gelişmeden önce kavrayabilmektir. Bir-iki vaka yaşandığı anda hemen çocuk daha yakın gözlemlenmeli, ailesine haber verilmeli ve gerekirse kendisine daha uygun olacak rehabilitasyon merkezlerine gönderilmelidir.

Bence bu ülkede akla hayale gelebilecek her türlü alanda çok acı tecrübeler var ve bunlar ilk önce ailede, sonra da eğitim kurumlarında azaltılabilir. Fakat bu konuları gerçekten kaale alan ciddi ve disiplinli yöneticilere ihtiyaç var.
Sayfa: