DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Emlakçıların konut piyasasını yükseltmesi


Son günlerde İstanbul'da Cihangir ve çevresinde yeni bir ev kiralamaya çalışıyorum. Bu semtlerde metrekare fiyatı aylık 35-50TL arası değişiyor. Bu, 1+1 küçük bir daire kiralamak için 1750-2500TL civarında bir parayı gözden çıkarmanız gerektiği anlamına geliyor. Mevcut asgari ücret düşünüldüğünde kiraların artık abartılı olduğunu söylemeye gerek yok. Fakat ev sahipleri umursamaz. Evlerini emlakçılar aracılığı ile kiraya vermeye devam ediyorlar. İkameti uzakta olanlara ve zamanı olmayanlara lafım yok, ancak oturduğu apartmandaki bir başka dairesini kiralamak isteyenler dahi komisyoncu kullanıyor. 2 dakika k.çını kaldırıp kiracı adaylarına ev göstermek istemeyen "erken emekliler" için, evlerini tutacak kiracının emlakçı lütfedip yıllık kiranın %12sinden vazgeçerse "sadece bir kira bedeli" kadar komisyon ödeyecek olması o kadar da önemli bir konu değil. Onlar analarından-dedelerinden kalan evlerin getirisini yemekle meşgul olmalılar. Çoğu, evlerini komisyoncu aracılığı ile kiraya vermekten bazen zarar ettiğinin farkında olamıyor. Evini mümkün olandan sadece bir ay geç veren ev sahibi bu tecrübeye konu olan Cihangir semti için ortalama 1500TL kaybetmiş oluyor. Yanlış bir kiracı ile karşılaşıp birkaç aylık ödemesini alamayan mal sahibi milyarlarca lira zarara giriyor. Bu koşullarda yüksek fiyattan verdiğini zannettiği evi düşündüğünden çok daha ucuza gitmiş oluyor. Bu arada mal sahibinin zarar etmesinde pay sahibi olan emlakçı ise komisyonu yemekle meşgul oluyor.

Örneğin Beylikdüzü'nde 500TL edecek bir dairenin fiyatının semt farkından dolayı Cihangir'de 1000TL etmesi gerekirken, emlakçının "Ben 1200TL'dan kiraya veririm abi!" demesiyle gaza gelen ev sahibi evini emlakçıya verir. Tam o esnada bir başka emlakçı "Biz 1500'e veririz, biz süperiz" gazıyla ev sahibi evini o komisyoncuya da verir. Bu sefer gaz verme sırası ev sahibinin kendisindedir. İlk emlakçısını arar ve diğer emlakçının önerdiği yeni fiyatı söyleyerek artık evinin o fiyatla pazarlanması talimatını verir. Derken bir başka emlakçı girer olaya. "Hangimiz önce kiraya verirsek komisyonu o alsın." şeklinde makul zannedilen bir teklif sunar ev sahibine. Artık çok sayıdaki emlakçının evi için "savaşması" sonucu memnuniyet hissiyatına kapılan mal sahibi evinin en yüksek fiyatla ve en hızlı şekilde kiraya verileceğini düşünür. Ama öyle olmaz. Bu durum emlakçıların ev sahiplerinin gözünde oluşturdukları sahte bir tablodur. Tabi onların da birçokları gibi aklındaki tek şey komisyonu alıp işi bitirmektir. Evi kiralayacak kişinin kirasını düzenli ödeyip ödemeyeceği, eve zarar verip vermeyeceği, muhitte huzursuzluk çıkarıp çıkarmayacağı genellikle umurlarında değildir.

Son dönemde öyle tuhaf tecrübeler edindim ki; emlakçı evi gösteremiyor, ev sahibini arayıp önerdiğim fiyatı söylemek istemiyor. Kömürlükten bozma, rutubetten değil boyası; artık sıvaları dökülmüş, tuğlaları çürümüş, köpek bağlasan durmayacak yeri "içerideki kiracı 1500TL'den çıkacak zaten" diye pazarlamaya çalışıyor. Olmayan evlerin ilanlarını internete koyup yapay talep yaratmaya ve mevcut talebi ölçmeye çalışıyor. Bu arada size ellerindeki "portföylerinden" önerilerde bulunuyor. Bu da anormal bir emek ve zaman kaybına mal oluyor. İnternetteki ilanlardan bakıp arıyorsunuz hep aynı cevaplar : "Orası yeni tutuldu", "Aaa arkadaşlar ilanı kaldırmamışlar mı?" vs derken "Bütçeniz ne kadar, fiyatı biraz daha yükseltebilirseniz elimizde şu var" falan filan.
Birbirinden dert yanan, bir sokakta 5 tane emlakçı olmasından şikayet eden komisyoncular da gördüm. Vasıfsız, eğitimsiz insanların başkalarının malı üzerinden gerçek bir hizmet vermeden, emeksiz para kazanmak için yarattıkları rekabet ortamındaki zorluklardan şikayet etmesini ayrıca "gıcık" buldum.

Çözüm önerisi sunayım;
Emlakçılar bu problemleri odalarında görüşsünler. Kötü niyetli olan ve mesleğe zarar veren kişiler hukuki yollar ile temizlensin. Komisyon ücretleri mutlaka düşürülsün. Bir eve sadece bir emlakçının bakması ve buna ev sahiplerinin de riayet etmesi hususunda hukuki ve aksi olduğu taktirde yaptırımı olan bir kural konulsun. Emlakçıların şikayet edilebileceği ve sonuç alınabilen bir merci kurulsun.
Sayfa: