DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Fanatizm


İlk önce bir organizasyon yapılır, ardından çeşitli yarışmacılar, gruplar veya takımlar bu organizasyona dahil edilir.Organizasyonu dönemsel yarışmalar halinde sonunda ödülü olan bir turnuvaya çevirirler ve bir yandan da seyirci çekme çabası başlar.Seyirciler de işin içine girdikten sonra önceki birkaç turnuvada derece yapmış birkaç takım ön plana çıkartılarak reklamlar arttırılır.Bu şekilde seyirci kitlesinin "takım tutma"ya başlaması amaçlanır.
İşte herşey bu noktada başlar.Özellikle insani bir sistem yani örneğin hakem veya hakemlerce yönetilen bu turnuvalarda yapılan ufak tefek haksızlıklar seyircinin beyninde yer etmeye başlar.Bu belki çok büyük bir problem değildir ancak bununla kalınmaz; çünkü işin başındaki küçük organizasyon büyüdükçe, işin içine reklamlar, sponsorlar, iş adamları ve yöneticiler de girer.Organizasyonun yönetiminde önceden yapılan bilinçsiz ve basit hatalar yerini daha büyük ve "bilinçli" hatalara bırakır.Bu şekilde bir takımın öne çıkması sağlanır.Kazanan takımın taraftarları memnunken kaybeden taraftakiler yapılan haksızlığın farkındadır ve öfkelenirler.Sonraki dönemlerde ise haksızlıklar takım değiştirir ve bu sefer öfkelenen diğer takımlar ve onların taraftarları olur.Bu sefer kazanan kısımdakiler "bize yapılırken iyiydi ama" anlayışına saplanırlar ve bu durum bir döngü halini alır.Hiç kimse pazarlamanın bu şekilde devasa boyutlara ulaşmaya başladığını farkedemez.Organizasyon büyüdükçe büyür ve taraftarlık ta artık fanatizme dönüşür.Artık "nerelisin" sorusu gibi "hangi takımlısın" sorusu da toplum normlarında yerini bulmaya başlar.Hangi organizasyon en büyük olursa o önce bütün takımların taraftarlarını, sonra devletleri hatta sonra da dünyayı yönetmeye başlar.
Sayfa: