DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Filipinler'de internet bağlantısıToplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
Filipinler 'in en eleştirilebilecek yanlarından birisi internet bağlantısı ve hızıdır diye düşünüyorum. Ülkede internete bağlanabilmek için 2019 yılı itibari ile birkaç değişik firma hizmet sunuyor. Bunların hepsi birbirinden beter. En ünlü firmalar; Globe, SKY ve PLDT. Bu firmalardan PLDT'yi tercih ederseniz internet bağlantınız büyük mücadelelerle 3-4 ay sonra evinize ulaşıyor. Ulaşıyor ulaşmasına ama yavaş ve arada kesiliyor tabi. Asya'nın en kötü internet bağlantısı olan ülkesi seçilen Filipinler'de internetin kesilmemesini zaten düşünemeyiz. Ben PLDT'den başvuru yaptım ve mobile datamın bana vermiş olduğu internet ile firmanın yorumlarını sonradan okuma gafletinde bulundum. Şikayet konusunda yok yok. Her türlü sıkıntı ve rezillik var. Sonra nispeten fiyatı uygun olan SKYcable'a başvurdum. Bir haftada internetin geleceğini söylediler. 5 Hafta sürdü gelmesi. Aldığım bağlantı 8mb ve yanında kablo TV ile geliyor. Televizyon seyretmediğim için kablo TVsini test etmedim henüz ancak bu tecrübeyi yeni internetimle yazıyorum. Türkiye'de olsaydım "ooo internet bağlatmışsın, hayırlı olsun derlerdi." Neyse, 8MB dedikleri hızın açıklamasını kontratta ortalama 3mb olarak belirtiyorlar ve "daha da yavaşlayabilir ve hatta kesilir ve günlerce, aylarca gelmeyebilir ve siz hiç birşey yapamazsınız" yazmışlar. Siz de "peki" modunda imza atıyorsunuz. İlk hız testimde 8 MB hızı mucizevi bir şekilde aldım yalnız. Bu çok enteresan...

Ha bu arada, aylık kullanım kotam 40GB. Kota bittikten sonra Türkiye'de biliyorsunuz hız yavaşlıyor. Filipinler 'de ise direkt kesiyorlarmış. Daha öyle birşey tecrübe etmedim gerçi. Bakacağız.

Globe'dan da bahsedeyim; Globe aynı zamanda bir mobil hizmet servis şirketi. Ev ve işyerlerine internet hizmetleri de var. Diğerlerine göre hizmeti açık ara pahalı. Daha mı iyi? Pek zannetmiyorum. Ama Globe'un şöyle bir iddiası var: Mesela siz Filipinler'de 100MB ve üstü bir hıza ulaşmak istyorsanız -ki ülke şartlarında bu imkansız gibi gözüküyor-,eşek yükü ile para bayılırsanız Globe bu hızlı internet hizmetini vereceğini vaad ediyor.

Bu arada fiyatları yazayım:
PLDT: 5mb sınırsız internet için 1299 Peso istiyor. Bağlantı ücreti vesaire filan yok diyor, fakat başvuru yapıyorsunuz internet gelmiyor.
Globe: 10MB 500GB kotalı internet için 1599 Peso istiyor. Globe bağlantı ve modem ücreti de talep edebiliyor.
SKYcable:8MB 40GB kotalı internet+ kablolu TV için aylık 999 Peso istiyor. Ben bu bağlantı tipi için +1800 Peso modem kiralama ve bağlatma ücreti ödedim.

Bu tecrübeyi yazdığım an itibari ile 1 amerikan doları 52 peso yapıyor. Yukarıdaki bağlantıların tamamı "promosyon" fiyatlı. Ayrıca taahhütlü. Taahhütsüz internet veren sadece Globe var şu an o da fiyatı direkt ikiye katlıyor. Saçmalıyor yani.

Velhasıl; Filipinler'de internet bir dert. Pahalı ve yavaş. Hizmet gelene kadar siz başvuru yaptığınızı unutuyorsunuz. Fakat Çinli bir firma internet hizmeti getirmek için hükümetle temas halindeymiş. Eğer anlaşma yapılırsa internet fiyatlarının yarı yarıya düşmesi bekleniyor. Benim anlaşmanın ve tüm yatırımların yakın vadede olabileceğine olan inancım sıfırın altında olduğu için 2 yıllık taahhüte imza atmış bulunuyorum. Hadi hayırlısı.

Mobil internet için ise yine farklı seçenekler var; Smart, Globe, Sun, TNT vs gibi. Smart ve Globe en çok kullanılan sim kartlar. Ben smart kullanıyorum. Smart "gigasurf registration" yapanlara günlük ekstra 1GB youtube veriyor. Fakat şunu söylemem gerekir ki, yine Türkiye'ye göre pahalı ve dandik. Hepsi öyle. Bilmemkaç dakka konuşmalı, sınırsız SMSli ve birkaç GB internetli bir paket almak için Türkiye'ye göre daha fazla ücret ödemeniz gerekiyor.

Yani kıssadan hisse: Filipinler'de internet hala bir mesele ve sanırım birkaç yıl daha bu böyle devam edecek.
Sayfa: