DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Filipinler'de iş kurmak


Eveet, başlığımız Filipinler'de iş kurmak veya iş yeri açmak...

Bu hususta bana en çok sorulan sorular bunlar:

*Filipinler'de iş yeri açabilir miyiz?
*Filipinler'de çalışabilir miyiz, ne gibi işler yapabiliriz?
*Filipinler'de çalışma şartları neler?
*Filipinler'de yeni bir iş kurmak için ne kadar sermaye gerekir?
*X kadar paramız var Filipinler'de bir bankaya yatırsak ne kadar getirir?
*Kiralar ne kadar?

vs
vs...


Şimdi bu ve daha birçok soruya cevap vermeden önce enteresan bir olayı anlatmadan edemeyeceğim. Geçenlerde telefonum çaldı. Arayan arkadaş Filipinler'de iş yeri açmak istiyor. Bu hususta benden bilgi almak istedi birçok diğer arkadaş gibi. Tabi ortak tanıdıklar vasıtası ile arayanlara alışığım. Daha önceden beraber iş yaptığım arkadaşların refere olduğu kişiler de zaman zaman arayabiliyor. Ama bu sefer arayan bunların dışında bir arkadaş. İsmi Bilgehan. Beni nasıl bulduğunu sorunca "Tecrubelerimiz.com" dedi. Buraya kadar herşey normal gözüküyor da benim tecrubelerimiz.com'da herhangi bir iletişim adresim- telefon numaram filan yok(tu). Ama sağolsun Bilgehan allem etmiş kallem etmiş tecrubelerimiz'de yazan bir başka arkadaşımızın facebookuna ulaşmış, o kişiden de benim telefon numaramı istemiş. Bu şekilde bana ulaşmış.

Diyaloğumuz aynen şöyle:

B: Abi sana ulaşmak ne kadar zor.
S: Neden? Nasıl buldun beni madem ? :)
B: İlk önce tecrubelerimiz'den başka bir arkadaşın facebookunu buldum. Oradan seni tanıyıp tanımadığını sordum. Sonra telefonunu istedim. Bunun için günlerce uğraştım, bekledim.
S: Onun yerine neden tecrubelerimiz.com'a üye olup paylaştığım tecrübelere yorum yapmadın ya da bana özel mesaj atmayı denemedin?

Derin bir sessizlik...

Sonuç olarak Sevgili Bilgehan'la konuştuk arada hala konuşuyoruz. Herhalde yakınlarda Filipinler'e o da gelecek. Umarım başarabilir.

Sevgili arkadaşlar, kısa bir form doldurup bir siteye eski usulden üye olmak neden bu kadar kasıcı geliyor anlam veremiyorum. Velhasıl ben kendi sosyal medya hesaplarımı olur olmadık insanlara vermek istemiyorum. Keza telefon numaramı da. Bu hususta tecrubelerimiz.com'dan bir mesaj atmak zor gelmemeli. Ben şahsen Filipinler'e ciddi niyetlerle gelen insanlarla ilgilenmekten büyük bir haz duyuyorum. Peki neyi sevmiyorum? Mesela, "Kardeşim ben bir kızla evleneceğim o niyetle geliyorum" diyenlerden bıktım. "Bana yanında iş verir misin?" diyen arkadaşlara toptan cevabım: "veremem". "Sen ne kadar güzel gitmişsin biz nasıl gelebiliriz acaba yanına?" diyenlere söyleyecek bir sözüm yok. "Bize şunu şunu araştırır mısın?" diyenler için toptan söylüyorum "yok abicim araştıramam" Zamanım kıymetli! insanların benim çok büyük bedeller ödeyerek, müthiş çabalar sarf ederek elde ettiğim tecrübelerimden karşılıksız faydalanmayı bekleme cahilliğini gördükçe içimde bir tiksinti oluşmaya başladı. Sizin tahmin ettiğiniz gibi cebimde binlerce dolarla buraya gelmedim. Arkamda hiçbir destek olmadan Filipinler'e geldim. Bütün gemileri yaktım da geldim bile diyemem çünkü yakacak gemiyi bırak, hiçbir şeyim yoktu. Abartısız söylüyorum bir uçak bileti aldım geri dönüşsüz, cebimde de harçlık mahiyetinde bir para hepsi buydu.

Sonra ülkenin altını üstüne getirdim. Şimdi bilhassa Cebu ve Manilayı çok iyi biliyorum. Kanunlarını, nerede ne yapılması ne yapılmaması gerektiğini, insanların nasıl yatırım yapması lazım geldiğini iyi biliyorum. Bu anlamda ilgili yerlerde arkadaşlarım var. Avukat tanıdıklarım var. Belediylerde ahbaplarımız, emniyet teşkilatında dostlarmız var. Neredeyse sokak sokak biliyorum Filipinler'i.

Her neyse, genel sorulara kısaca cevap vermeye çalışayım:

*Filipinler'de iş yeri açabilir miyiz?

- Açabilirsiniz. İki seçeneğiniz var. Ya işleri tamamen kanunlara uygun yapmanız gerekiyor, ya da kılıfına uydurmanız. Bir diğer önemli hususta Filipinli kızlara ve Filipinler'de yaşayan Türkler'e güvenmemeniz lazım. Filipinliler cebindeki parayı almak için inanılmaz rol yaparlar ruhunuz duymaz. Türkler ise ya halihazırda Türkiye'de sabıkası olan tipler ya da hiçbir şeyden anladıkları yok ama sorsanız tonla yalandan bilgi verirler ve işin en garip tarafı sizi buna inandıracaklardır.

*Filipinler'de çalışabilir miyiz, ne gibi işler yapabiliriz ?

-Çalışabilirsiniz. Ancak çok yetkili, etkili ve bilgili olmanız ve bunları sertifikalandırmış olmanız gerekir. Bunun dışında vasıfsız çalışırsanız Filipinler'de sağlığınızı bozar kısa sürede hastalıklara kararsınız.

*Filipinler'de çalışma şartları neler ?

-Filipinler'de belli bir çalışma şartı yok. Ancak genel olarak çok iyi ingilizce bilmeli ya da bir tercüman vasıtası ile çalışmalısınız.

*Filipinler'de yeni bir iş kurmak için ne kadar sermaye gerekir ?

-Mümkün olduğunca fazla sermaye ile işe başlamak her zaman iyidir. Ancak Türkiye ile kıyasladığımızda sermaye alanında hala belli bir avantajımız var Filipinler'de. Yani Türkiye'ye göre küçük sayılabilecek miktarlarla işe başlayabiliriz. Ancak bu avantajın çok uzun süreceğini sanmıyorum çünkü Filipinler artık tüm dünyadan herkesin iş yapmak istediği bir ülke haline gelmeye başladı.

*X kadar paramız var Filipinler'de bir bankaya yatırsak ne kadar getirir ?

-Filipinler'de parayı bankaya yatırıp faiz yemek mantıklı değil. Faizler inanılmaz düşük. Dolayısı ile toplu bir paranız varsa yatırım yapmayı düşünmek daha mantıklı olabilir. Ne yapacağı konusunda fikri olmayan arkadaşlara hep söylediğim bir şey var. Alın uçak biletinizi birkaç haftalığına gelin. İsterseniz beni de gelmeden önce arayın. Tatil niyetine yola çıkın bakarsınız işler değişiverir.

*Kiralar ne kadar ?

-Şehrine, bölgesine, sokağına, mahallesine kadar değişiklik gösterecek bir kriter.
Sayfa: