DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Filipinler'de yaşamaya başlamak


Kafada binbir soru vardı cevaplanması gereken... Yaşanan bir sürü olayın ardından huyunu suyunu bilmediğim bir ülkede iş gereği bulunmam gerekiyordu.
Gitmeden gitmiş gibi olmak vardır ya işte, ben yaşamıştım o duyguyu. Ne kadar yazılan makale ve yorum varsa hepsini okumuş, dersime iyi çalışıp gitmiştim Filipinler'e.

Uzun bir uçak yolculuğundan sonra yakıcı Filipin güneşi altında taksi pazarlığı yapmakla başladı Filipinler macerası.
Pazarlığın taksiyle kalmadığını hemen öğreniyordu insan bir kaç saat içinde.
Manila pek sevilecek bir şehir gibi gelmedi ilk başlarda. Trafik karmaşası ve insan yoğunluğu belli bir haddeden sonra çok yorucu oluyor. İstanbul'un 3 katı nüfusa sahip bir karmaşanın içinde savrulup duruyorsunuz. Taksiler yürüyerek yarım saatte gidilebilecek bir mesafeyi 2 saatte anca gidebiliyorlar. Sıcak ve kirli bir hava, ama nedense insanların güler yüzlü oluşu bütün bu olumsuzlukları bir yana koyuyor.

Bir erkek için -hele yaşı ilerlemiş kimse bana bakmaz diye düşünen bir erkek için- Filipinler cenneti yaşatabiliyor.
70 veya 80 yaşındaki yabancıların 19,20 yaşında kızlarla el ele dolaşmaları, birbirlerine "honey" "darling" diye seslenmeleri hiç yadırganmıyor burada.
Belli bir süre geçtikten sonra buranın insanının bizim gibi takıntıları olmadığını fark ediyorsunuz.
Ego ve asabiyet yok gibi. Götümüzün başımızın ayrı oynaması bazen bize avantaj sağlayabiliyor kızlar ve alış-verişlerde.
Buradaki genel sorun kültür farkıyla hemen kendini belli ediyor. Çoğu Filipinli mükemmel dercede İngilizceye sahip olmalarına rağmen yabancılarla birbirlerini anlayamama sorununu yaşıyorlar.
5 kere tekrar ettiğiniz bir şeyi karşı tarafın anladığını farz ederek bir sonraki hamleye geçtiğinde aptalca sorularla karşılaşabiliyorsun.
Daha sonraki yıllarda yaşadığım sakin kasaba hayatı, yaptığım evlilik ve kurduğum iş beni bambaşka bir insan yaptı.
Bu siteye zaman zaman yaşadığım tecrübeleri yazmak istiyorum Facebook'ta "Filipinler'deki Türkler" diye aratırsanız benim sayfamı görürsünüz. Meşhur Filipin birası "RED HORSE" benim profil fotoğrafım!

Kalın sağlıcakla ;)
Sayfa: