DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

FilipinlerToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Bir önceki tecrübemi (#1501 -okumak için tıklayın) yazalı birkaç sene geçti. Filipinler'e ilk gittiğimde bir gün oraya sadece tatil yapmak için değil, yaşamak için gitmeyi dilemiştim. Bu isteğim gerçekleşti ve Filipinler'de 2. yılımı doldurmak üzereyim. (Tüm Filipinler tecrübelerini görebilmek için tıklayın https://tecrubelerimiz.com/q/filipinler/ ) Bundan sonra tekrardan yeni tecrübe yazmak yerine Filipinler ile ilgili bu tecrübemi bir süre güncelleyerek devam edeceğim. Böylece burayı takip edenler bu güzel adalar ülkesi ve buradaki yaşam ile ilgili güncel bilgi elde etmiş olacaklar.

Evvela bir yere kısa süreliğine gitmek ile orada yaşamak arasında dağlar kadar fark olduğunu söyleyerek tecrübeye giriş yapmak istiyorum. Yepyeni bir ülkede yaşamaya başladığınızda oradaki politik düzene ve günlük rutinlere ayak uydurmanız gerektiği aşikar.

Filipinler bu anlamda çok kolay bir ülke. Biliyorsunuz Filipinler binlerce adadan oluşan bir yer. Adalar arasında farklı dillerin konuşulması eskiden Filipinliler'in kendi aralarında iletişim kurarken sıkıntı yaşamalarına sebep oluyormuş. Hal böyle olunca 2. dil olarak ülke genelinde İngilizce konuşmaya karar vermişler. Dolayısıyla yediden yetmişe herkes en azından temel düzeyde ingilizce bilir hale gelmiş. İngilizce konuşulan tropikal bir yaz ülkesi olunca da haliyle tüm dünyadan turist çekmeye başlamışlar. Ayrıca ülkenin en büyük gelir kaynaklarından birinin turizm olmasından mütevellit turistlere büyük kıymet veriliyor. Bu durum benim gibi "expatların" işine geliyor.

İngilizce'nin direkt ana dil değil de 2. dil olması çok büyük bir avantaj. Bu durum mükemmel İngilizce konuşmak zorunda olmadığınız anlamına geliyor. Hatta çat pat ingilizce bilen turistler bile cana yakın Filipinliler'le az çok anlaşabiliyor.

Filipinler'de yaşamanın Filipinler'i ziyaret etmekten kat kat daha güzel olduğunu söyleyebilirim. Hiçbir konuda acele etmeden aheste aheste hayatı yaşamak, Filipinler'in Türkiye'ye göre çok daha kolay olan günlük yaşamının, Filipinliler'in relax hayat tarzlarının içine girmek çok güzel birşey.

Ben Filipinler'in en popüler expat şehri olarak bilinen Cebu City'deyim. Gerçi arada Manila 'ya da gidiyorum. Filipinler'de her şehrin kendisine has bir yaşam tarzı ve standardı var. Bugüne kadar Filipinler'de birçok yer gördüm ve her yeri ayrı ayrı seviyorum.
İstanbul'daki yaşantımla Filipinler'i kıyaslayınca, aklıma İstanbul'da işe giderken her sabah metroda omuz omuza mücadeleye girdiğim insanlar geliyor. İtiş kakış arasında, -sıraya girmek filan yok tabi- zor bela kendimi metroya atar, metro kapısının camına yapışan burnumdan nefes almaya çalışarak işe giderdim. Yürüyen merdivenlerin sol tarafında bekleyenlerle tartışmaya girenleri izleyip her gün patronun melun yüzü ve 5 kuruşluk işi 1 kuruşa yaptırmak isteyenlerle sıkıntılı sohbetlere gitmek cabası. Liyakat düzeni sıfır, torpil almış başını gitmiş. Bir huzursuzluk, depresyon ve sinir harbi içerisinde herkes. Psikopatlık diz boyu, kadına şiddet tartışmaları, her zamanki gibi erkeklerin ne hissettiğinin önemsenmediği toplum düzeni, şehirlerin kalbinde patlayan bombalar, terör, Suriyeliler, cehalet, saldırganlık, birbirini çekememe, hoşgörüsüzlük, her televizyon kanalında ayrı bir yalan...

Ve sonrasında Filipinler. Cennet kumsalları, masmavi okyanusu, dünyaca ünlü adaları ile insana yaşam enerjisi veren Filipinler. Aslında Filipinler'in nesi iyi diye yazmaya başlasak yaz yaz bitmez.

Ben en iyisi Filipinler'in nesi kötü onu anlatmaya çalışayım:

* Türkiye ile kıyasladığımızda çok net bir şekilde yemekleri kötü diyebilirim. Malzeme kalitesi ve dünya mutfağından bihaber olan Filipinler'de yemek namına kalite beklemek büyük bir hata olur zaten. Ama paraya kıyarsanız elbette güzel şeyler yersiniz.

*Hayat burada Türkiye'dekinden daha pahalı onu da eklemek lazım. Ama insanları cana yakın, saldırganlık düzeyi Türkiye'ye kıyasla çok düşük. Burada bir iş tutturduğunuzda mutlu olmamanız mümkün değil. Profesyonel düzeyde freelance çalışabilen arkadaşlar neden bu taraflara gelmezler acaba? Burada bir cafede içtiğiniz bir çayın-kahvenin ayrı bir değeri var. Gece gittiğiniz bir pubda 1 dolara içtiğiniz biranın tadı bir başka. Zaten deniz-kum-güneş kısmını anlatmaya gerek yok sanırım. Manila 'nın trafiği çok kötü bir de. Kıpırdamıyor. Bir araca bindiğinizde oturuyorsunuz. Uyuyorsunuz. Saatler geçiyor. İlerleyemiyorsunuz. (Motosikletiniz varsa başka tabi)

*Bürokrasi büyük sıkıntı. Devlet dairesi ve bankalardaki işler çok can sıkıcı ilerliyor. Hatta ilerlemiyor. Bununla ilgili Filipinliler'in ilginç bir sözü bile var: "Filipinler'de problemler kendi kendine çözülürse çözülür, senin çabalaman bir anlam ifade etmez"

*Herşey çok yavaş işliyor. Marketlerde kasada sıra bekliyorsunuz, fast foodda sıra bekliyorsunuz, bilimum heryerde bekliyorsunuz ve bu bazen insanın tepesini attırıyor. Ama ne hikmettir sadece benim tepem atıyor. Filipinliler memnun. Türk olmakla ilgili bir sıkıntı sanırım.

*Filipino Time. Bunun ne demek olduğunu ancak burada yaşarsanız tam olarak anlayabilirsiniz. Filipinliler her yere geç kalırlar. Mesela saat 1.00'de bir arkadaşınızla buluşmak üzere sözleştiniz. Saat 2.00'dan önce gelirse şanslısınız. Buluşma yerine saatinde gelen insanlarla ender karşılaşırsınız Filipinler'de. Bulursanız kıymetini bilin.

Biliyorsunuz Filipinler'in devlet başkanı Rodrigo Duderte . Duterte Filipinler'in ismini Maharlika olarak değiştirmek istediğini açıkça ifade etti. Filipinler'in ismi Filip'in adaları anlamına geliyor. Magellan Filipinler'e geldiğinde ülkeye dönemin ispanyol Kralı olan Philip'e yalakalık olsun diye "Philippines" ismini vermiş. O gün bugündür de ülke ingilizce olarak Philippines ve Türkçe olarakta Filipinler olarak geçiyor. Maharlika ise Filipinler'in bilinen ilk ismi ve Filipince de "asil" anlamına geliyormuş. Aslında milliyetçi bir bakış açısı ile bakarsak Filipinler'in eski ismine dönmesi mantıklı gözüküyor. Ancak bütün dünyanın ve Filipinliler'in de alıştığı bir ismi birden bire değiştirmek ülkeye ne kazandırır? Düşüncelerinizi yorumlarda yazabilirsiniz.

Gelelim bir diğer önemli husus olan ve birçoğunuzun en çok merak ettiği noktaya; Filipinli kızlar nasıl?

Filipinli kızlar, çok acayip arkadaşlar. Özellikle Türkiye gibi tımarhane bir ülkeden çıkıp Filipinler gibi bir cennete kendinizi attığınızda "bu işte bir tuhaflık var" ruh hali üzerinize yapışıyor. Filipinli tropikal güzellikte kızlar sizi tavlamaya çalışınca şöyle bir durup "ben neymişim be abi" moduna gireceksiniz. Türkiye'de olsa 1 saniye göz göze gelemeyeceğiniz kızlar burada sizi elde etmek için bin takla atacaklar ve kendinize tekrar tekrar "rüyada mıyım?" diye soracaksınız. Canım memleketimde çalışmayan dating uygulamaları size günde onlarca match vermeye başladığında ve Filipinli kızların "buluşalım" tekliflerini görünce "yok artık" diyeceksiniz. Hem de buradaki kızlar inanılmaz güzel, inanılmaz seksi ve birçoğu inanılmaz mütevazi. Tayland'daki gibi kuru değiller. Müthiş anlayışlı ve çözüm odaklılar. Son 3 yılda 2 kez kainat güzellik yarışması tacını takmış bir ülkeden bahsettiğimizi unutmayalım. Ayrıca diğer Asya ülkelerine göre güzellik konusunda kendilerine güvenleri tam fakat bu güveni asla sizi yıpratmak için kullanmazlar. İngilizce bilmeyen arkadaşlar bazen soruyorlar; "biz dil bilmiyoruz, nasıl olacak?" diye. Dediğim gibi bu kızlar, çözüm odaklılar. Sizi kasmak, yıpratmak için triplere girmezler. İlgi alanlarındaysanız ellerinden geleni yaparlar. Onlar için bir yabancı ile -ki hele biraz şöyle beyaz tenli filansanız- beraber olmak ayrıcalıktır. Bazı Filipinli kızların katolik inançlarından gelen tutucu yapıları ile de karşılaşmak mümkündür ama Filipinler dünyada cenneti görmek diye tabir edebileceğim bir hayatı size sunabilir. Yalnız burada karakteristik özellikleriniz önem taşır. Filipinli kızlar kurtlar vadisi kaçkını insanları, delikanlı triplileri hoş karşılamazlar. Bu onlara asla karizmatik gözükmez. Daha çok eğlenceli ve mütevazi olmalısınız. Yalnız uzun mesafeli ilişkiler ve evlilik konusunda düzgün karakterlisini bulmak çok kolay değildir. Ayrıca dünya genelinde sosyal medya kaynaklı artan bir abazalık olduğu için bu hususu her kız gibi avantaja çevirmek isteyenleri de çıkmaya başladı. Özellikle son zamanlarda Filipinler'e gelen diğer western ülkelerin turistleri ceplerindeki parayı Filipinli kızlar uğruna saçmaya başlayınca Filipinalar inceden inceye yabancılarla birlikte olmanın maddi olarakta avantajlı olduğunu farketmeye başladılar. Dolayısıyla bazı yerlerde para önemli bir husus haline geldi. Fakat dikkat çekmekte yarar gördüğüm bir husus var; Filipinler hala saf ilişkilerin de yaşanabileceği bir yer. Ama maalesef dünyadaki ilişkiler bazındaki yozlaşma buraya da yavaş yavaş sıçrıyor. Yozlaşma konusunda her anlamda zirvede olan Filipinler internet ve teknoloji bazında dünya ortalamasının gerisinde olduğundan hala bakir bir bölge.

Filipinler'de vize uzatma, oturum ve çalışma

Filipinler dünyada açık ülkeler arasında en ünlüsü. Filipinler gibi başka bir ülke daha var mıdır bilmiyorum ama konu vize uzatmaya gelince Filipinler birçok ülkeye göre çok kolay bir ülke. Ücretini ödediğiniz zaman herhangi bir yasa dışı faaliyette bulunmuyorsanız ya da bulunuyor olsanız bile bu tespit edilemiyorsa vizeyi kaptınız demektir. Fakat ülke başkanı Duterte bu uygulamanın zaman içerisinde değişmesi gerektiğini, ülkesinin yol geçen hanı olmamasını istediğini söyledi geçenlerde. Ama öyle veya böyle vize uygulamalarını çok yakın bir zamanda zorlaştıracaklarını düşünmüyorum. Çünkü fena halde yoksullar ve turiste ihtiyaçları var. Vize uzatmak için bazı yabancılar benim gibi kişilere başvurup vize işleri ile ilgilenmiyorlar. Vize işlemleri ile biz ilgilenirken onlar tatillerine devam ediyorlar. Özellikle ingilizce bilmeyenler için sorgu vs gibi durumların stresli geçebileceğinin farkındayım ve bu sebeple vize uzatmak isteyen arkadaşlarıma da yardımcı olmaya çalışıyorum.

Filipinler'de çalışma konusu ise biraz daha detaylı. Çünkü iş sigortalı çalışmaya gelirse Filipinler çok kolay bir ülke değil. İş yeri açmak isteyen arkadaşların işi tamamen kanunlara uygun yapması gerekiyor. Bu tip konularda da yine ben yardımcı oluyorum.

Filipinler'de İngilizce öğrenmek:

Filipinler'de ingilizce öğrenme konusu da birçok arkadaşımın gündemini meşgul ediyor biliyorum. Bir yandan ingilizce öğrenirken bir yandan tatil yapmak, Pasifik okyanusunun serin sularına kendilerini bırakırken Filipinalar'la öğrendikleri ingilizcelerini pekiştirmek istediklerinin farkındayım. Bu hususta da inanılmaz fiyatlarla ingilizce kurslarına kayıt yapabilmeleri için arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalışıyorum.

2019 yılında gelen düzenleme: İki yıldır Filipinler'de yaşıyorum sevgili dostlar. Burada danışmanlık, çevirmenlik ve tercüme hizmetleri vermeye başladım. Bana ulaşmak isteyen arkadaşlar eldemmert@gmail.com adresime mail atabilirler. Filipinler ile ilgili aklınıza gelebilecek her konuda yardımcı olmaya çalışıyorum. Yeni actığım instagram hesabımı da takip edebilirsiniz, hesap ismim sanat_zanaat Ayrıca Facebook üzerinde "Filipinler İş Seyahat Tatil" community'imi beğenip takip ederseniz Filipinler'le ilgili daha güncel bilgi alabilirsiniz. Sorularınız varsa bu siteye yani tecrubelerimiz.com'a üye olup tecrübelere yorum yazabilir ve bana özel mesaj atabilirsiniz.-Tecrublerimiz.com'da yorumlarınız 24 saat sonra yayınlanır, lütfen yorumlarınızın yayınlanmadığını düşünmeyin ve takip edin.- Mesaj atan ve yardım talebinde bulunan arkadaşlar ilk etapta kendilerini tanıtan birkaç cümlelik kısa bir yazı yazarlarsa çok memnun olurum. -Adınız soyadınız, ne iş yaptığınız, nerede yaşadığınız ve Filipinler'e ne zaman geleceğinizi içeren bir not ile bana ulaşabilirseniz çok sevinirim. Herkese selamlar, hürmetler.)
Sayfa: