DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Filipinlere gitmek


Eskiden Türkiye'den direkt uçuş yoktu Filipinler'e. Yanılmıyorsam 2016 yılı itibari ile THY istanbul'dan Manila'ya direkt seferlerini başlattı. Ben de 2. kez gittiğim Filipinler'e Philippine Airlines'ın THY anlaşmalı uçağı ile direkt uçabildim. Uçuş yaklaşık 11 saat sürdü. Okyanus üstü uçuşlarda türbülans olabiliyor dediler ama yine olmadı çok şükür. Diğer Filipinler tecrübeleri için tıklayın https://tecrubelerimiz.com/q/filipinler/

Uçaktan inerken sıkıntıdan patlamış vaziyetteydim. Bir Filipinli kaçıncı kez Filipinler'e gittiğimi sordu. Cevabı aldıktan sonra "Welcome back bro" dedi. Kendisini bulmak istersem Manila'da xxx restoranında çalıştığını söyledi. Velhasıl kelam, kendisini bulmak istemedim. İsmini veya restoranı da hatırlamıyorum.

Neyse... Sonrasında da yine bir uçuş ile Cebu 'ya geldim. Air Asia ile 1 saati biraz geçen bir zaman dilimi içerisinde sağolsunlar havada buz tuttuk. Air Asia'nın olayı budur bu arada. Söylemiş olayım; bu herifler klima olayını abartıyor. Havada soğuktan oluşan buharı izleyerek seyahat ediyorsunuz. Bu kadar ayarsızlık olmaz. 12 ay yaz yaşayan Filipinler'de kutup bölgesi kışı yaşatıyorlar yolcularına. Uçaktan hasta indim. Bir hafta kendime gelemedim. Ucuz diye Air Asia'yı tercih ediyoruz sonucu bu oluyor. Siz siz olun üstünüze en azınan bi' hırka filan alın Air Asia ile uçarken.

Türkiye'den Filipinler'e tatile gidenlere tavsiyelerim:

* Hafif olun. Yanınıza mümkün olduğunca az kıyafet alın. T-shirt cinsi kıyafetler burada Türkiye'den ucuz. (3-4 Amerikan doları civarında) 10-15 dolara güzel şortlar var. Kadınlar için mini kıyafetler, şortlar etekler filan çılgınca ucuz. Çeşit çok. (Dünya markaları yine aynı fiyat)

*Filipinler'de pazarlık yapın diyeceğim ama zor. Çünkü yabancıyı gören Filipinli hemen fiyat yükseltiyor. Bişeyi bir yabancıya normal fiyatına satan Filipinli mutsuz oluyor. Dolayısı ile yabancı turistler de bu olaya yanlarında bir Filipinli götürerek çözüm buluyorlardı. Ama artık o da fayda etmiyor. Çünkü Filipinli senin beyaz tenini gördüğü anda fiyatı coşturuyor. Yanında bir Filipinli olması umrunda değil. Artık kendi vatandaşlarından da utanmaları sıkılmaları yok. Ayrıca geçirebilen kendi vatandaşına da geçiriyor. Filipinler'de çakalın önde gideni olmak zorundasınız.

*Filipinler'in "ucuz" olduğu yönünde bir algı var. İnternette nereye baksanız, youtube'da videolarda filan hiçbişekilde bu değişmiyor. Herkes Filipinler'in ne kadar ucuz olduğunu anlatıyor. Ama inanın bana gerçekler bambaşka. Elin Amerikalısı için elbette Filipinler ucuz memleket. Herifin cebinde dolarları var. Senin Türk Liran Filipin Pesosu'na göre hala güçlü ve Türkiye Filipinler'e göre "hala" daha büyük bir ekonomi. Ama Filipinler genel ortalamada Türkiye'den daha pahalı. Örnek; Market Fiyatları: 1 kilo domates 10 TL, 1 paket makarna 5TL, yarm kilo yogurt 30 TL, 1 Kilo süt 10TL, 1 ekmek 8TL gibi...

*Filipinler'de sağlığınıza dikkat etmek için yapmanız gereken belli başlı basit şeyler var:
1. Güneş altında koruyucu krem kullanın. Bana bişey olmaz demeyin. Burası Türkiye değil. Güneş bazen farkettirmeden cayır cayır yakıyor. Hem de dakikalar içerisinde.
2. Hassas bir mideniz varsa ne yediğinize dikkat edin. İçeceklerinizin içine buz koydurmayın. Buzu hangi sudan yaptıklarını bilemezsiniz.
3. Eğer sürekli kullandığınız bir ilaç varsa Türkiye'den getirin. Burada bazı ilaçları bulmak zor olabiliyor. Yine aynı şeyi söyleyeceğim, elin Amerikalılarının youtube videolarındaki bilgilere güvenmeyin. Burada kıçı kırık bi ağrı kesici almak için bile reçete ettirmeniz gerekebiliyor. Reçete ettirdiğiniz ilacı bile bulamayabiliyorsunuz. Örneğin bizde bakkalda bile bulunan Novalgin Filipinler'de yok. (En azından Cebu 'da yok)
4. Güneş gözlüğü kullanıyorsanız Filipinler'den almayın. %90'ı sahte. Gözlerinizi harap edersiniz.
5. Denize girerken deniz gözlüğü kullanın. Ben Moalboal tarafında küçük deniz anaları tarafından çarpıldım. Değişik bir zehirleri var. Elektrik şoku etkisi yaratıyor. Bu tip deniz analarının gözünüze elektrik vermesini istemezsiniz sanırım.
6. Ne yapın yapın hastahaneye işiniz düşmesin. Özellikle Cebu 'da hastahaneye sağlıklı bile gitseniz hasta çıkarsınız. Emin olun ki bazı acil müdaheleler konusunda oradaki doktorlardan daha çok şey biliyorsunuzdur.

*Dilencilere para vermeyin. Bir dilenci olur bin dilenci.

*Mümkün olduğunca bahşiş VERMEYİN. Filipinliler verdiğiniz bahşişe saygı duymazlar. Sizin verdiğiniz 3 kuruş bahşişi hatırlamazlar. Bahşişi alan Filipinli'nin kafasında sattığı ürünü daha pahalıya satması gerektiği ile ilgili bir algı oluşur.

*Dünya'nın hemen her yerinde olduğu gibi taksiciler burada da ........ Mutlaka taksimetre açtırın. Taksici ile kesinlikle pazarlık yapmayın. Yaptığınız pazarlık aleyhinize sonuçlanır. (Sadece şehirler arası taksi kullanacaksanız pazarlık yapın- Gerçi işi bilmiyorsanız - ki bilmiyor olacaksınız- şehirlerarası yolda da kazık yiyeceksiniz.) Filipinler'de taksi Türkiye'ye göre hayli ucuz. Taksiciler yolu bilmediğinizi anlarlarsa dolaştırabilirler. Türkiye'dekine benzer tripler görebilirsiniz takscilerden. Taksiciler yolun sonunda sizden bahşiş isteyecekler. Üstteki maddeyi tekrar ediyorum: VERMEYİN. Taksimetrede ne yazıyorsa onu verin. Taksici ne derse desin, taksiden inin "Thank you" diyin kapıyı kapatın ve gidin.

*Özellikle yanınızda güvendiğiniz bir arkadaşınız yoksa sarhoş olmamaya özen gösterin. Filipinliler her daim cebinizdeki paranın peşinde olacaklar.

(Artık Filipinler'de yaşıyorum sevgili dostlar. Burada danışmanlık, çevirmenlik ve tercüme hizmetleri vermeye başladım. Bana ulaşmak isteyen arkadaşlar eldemmert@gmail.com adresime mail atabilirler. Filipinler ile ilgili aklınıza gelebilecek her konuda yardımcı olmaya çalışıyorum. Yeni actığım instagram hesabımı da takip edebilirsiniz, hesap ismim sanat_zanaat Ayrıca Facebook üzerinde "Filipinler İş Seyahat Tatil" community'imi beğenip takip ederseniz Filipinler'le ilgili daha güncel bilgi alabilirsiniz. Sorularınız varsa bu siteye yani tecrubelerimiz.com'a üye olup tecrübelere yorum yazabilir ve bana özel mesaj atabilirsiniz.-Tecrublerimiz.com'da yorumlarınız 24 saat sonra yayınlanır, lütfen yorumlarınızın yayınlanmadığını düşünmeyin ve takip edin.- Mesaj atan ve yardım talebinde bulunan arkadaşlar ilk etapta kendilerini tanıtan birkaç cümlelik kısa bir yazı yazarlarsa çok memnun olurum. -Adınız soyadınız, ne iş yaptığınız, nerede yaşadığınız ve Filipinler'e ne zaman geleceğinizi içeren bir not ile bana ulaşabilirseniz çok sevinirim. Herkese selamlar, hürmetler.)
Sayfa: