DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Fındık sobasıToplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
Karadeniz Bölgesi'nde bolca kullanılan bir soba çeşidi fındık sobası. Ben Zonguldak'ta okuduğum dönemde tecrübe ettim. Fındık sobasının üst kısmında büyükçe bir haznesi bulunuyor. Oraya fındık kabukları konuluyor. Haznenin alt kısmında nispeten dar olan bir boru var. Borunun ortasında da sobanın alt kısmında yanan bölüme ne kadar fındık boşaltılacağına dışarıdan elle müdahale edebileceğimiz ilkel bir mekanizma bulunuyor. Buradan sürgüyü çektiğimizde fındık kabukları alttaki yanan bölüme dökülüyor. İttirdiğimizde de mekanizma kapanıyor. Bu sistem ile altta yanan kısmın kıpkırmızı bir alev topu haline geldiğini görmüşlüğüm var.(Fındık sobaları genellikle çok dayanıklı malzemelerden üretilmiyor. Dolayısı ile yanan haznenin bu denli kızarması tehlikeli olabilir diye düşünüyorum.) Fındığın kabuğunun bile ne denli "kalorili" olduğunu yakinen bu şekilde deneyimlediğimi söyleyebilirim. Tahliye borusu ise diğer sobalarda olduğu gibi.

Avantajları:
*Fındık sobasının en önemli avantajı kömür sobasına göre daha güvenli olması. Gece yatarken kullandığınızda zaten fındık kabukları kömüre göre çok daha hızlı yandığından karbonmonoksit zehirlenmesinden ölmek neredeyse imkansız gibi. En azından ben bu şekilde vuku bulmuş bir vaka duymadım.
*Gözle görülür bir diğer önemli avantajı ise pratik oluşu.
*Diğer sobalara göre çok daha kolay yakılıp, söndürülebiliyor. Fındık sobası içinde bulunduğu odayı çabucak ısıtıyor.
*Eskiden tonla kömür ve odun alındığında, bunların kesilip parçalanarak ebatlarının sobada yanmaya uygun hale getirilmesi gerekirdi. Fındık kabuğunda böyle bir dert yok.
*Fındık sobasının çıkarttığı kül miktarı diğer sobalara göre çok daha az. Bu açıdan da çok avantajlı olduğunu söyleyebilirim.

Dezavantajları ise:
*Fındık sobasında yanan haznedeki fındıklar bittiği anda -ki çok çabuk bitiyor- soba ve dolayısı ile bulunduğu ortam çabuçak soğuyor.
*Fındık sobaları tasarımları itibari ile odun-kömür sobalarına göre daha kullanışsız gözüküyor. (üzerinde çay demlemek vs gibi aksiyonlar açısından, ama yapan yine yapar.)

Ülkemizin diğer bölgelerinde nasıl torbayla veya kiloyla odun kömür satılıyorsa Karadeniz'in bazı yerlerinde aynı şekilde fındık kabuğu satılıyor. Fındık tarlaları olanlar kendi yakacaklarını genellikle bu tarlalarından çıkardıkları fındıklardan sağlıyorlar ve fazlasını satıyorlar. Fındık kabuğundan mangal kömürü yapıldığını da duydum ancak şu ana kadar onu tecrübe edemedim.
Sayfa: