DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Fıstık kabuğuToplam 21 fotoğraf bulunmaktadır
Fıstık kabuğunu oldum olası kemiğe benzetmişimdir. Sert oluşu, bir kaç kez tırnağımı kabuğunu ayırmaya çalışırken kırmış olmam böyle düşünmemi sağlamıştı. Normalde birçok yiyecekten farklı yönlerde faydalanıyorlar. Acaba fıstığın kabuğunu ne işe yarıyor diye araştırmak istedim. Süslemeden yakacağa kadar kullanım alanı mevcut. Ucuz maliyetli ve uzun süreli ısı verdiği için ekmek fırınlarında, sanayi tesislerinde besicilik ve besi sektöründe de kullanılıyor. Diğer yakacaklardan daha ekonomik oluşu kullanılmaları için güzel bir sebep. Vazo, çerçeve süslemeleri, süs ağaçları, takı, bitki akvaryum süslemelerinde kullanılabiliyor. Gaziantep'te tasarım ve tablo işleriyle uğraşan Nilay Gündüz, fıstık kabuklarından birkaç eser sergilemiş. Bir aracı yarım ton fıstıkla süslemiş. En beğendiklerimin resimlerini bu tecrübede bulabilirsiniz. Kendisi aynı zamanda 15 bin adet Antep fıstığından Atatürk portresi yapmış. Acaba kampta ya da mangalda kömür ihtiyacını bu antep fıstığı kabuğu karşılayabilir mi? Isı karşılaştirması gelecek tecrübemde.
Fıstık çeşitleri arasında kalori oranı en düşük olan fıstık olması tercih edilebilirliğini arttırıyor. Araştırma yürüten David Baer, “ Bu inceleme Antep fıstığı yağının tamamen sindirilemediğini ve bu nedenle hücreler tarafından emilemediğini gösteriyor,” dedi. Araştırma raporu Amerika’da Experimental Bology konferansında kamuya duyuruldu. Ayrıca kabuklarını ayıklarken harcadığınız enerji bir Antep fıstığından alacağınız enerjinin %41’ini kullanmanız anlamına geliyor. Kabuklarını açmakla uğraşırken ne kadar yediğinizin de farkına varıyorsunuz. Bu sayede kendinizi durdurabiliyorsunuz.
Sayfa: