DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Focus Outsourcing rezaleti


Mekanlarda, otellerde, restaurantlarda garson, komi, hostes çalıştıran bir ajanstır focus outsourcing. Aynı zamanda iki kişilik bir kadrosuyla Sefaköy'de ofisleri bulunan 50-70 TL arası günlük bir ücret teklif eden iş yerimsi. İsbul.net üzerinden yaptığım bir başvuru sonucu çağırıldım buraya, genç ve yeni mezun operasyon müdürü Miraç Bey karşıladı beni ve iş detaylarını yüzeysel bir biçimde anlattı. Diğer ajanslara kıyasla verdikleri bu 50 TL ücretin çok az olduğunu söyledim. Kimi ajanslar 8 saat çalıştırır, 70 TL verir fakat toplasan 1 saat anca yoğun bir biçimde çalışmışsındır diye böyle uzun uzun anlatmaya çalıştım. Operasyon müdürü ise pozitif ayrımcılığın olduğunu yani bayanların çok az iş yaptıklarını ve hatta benim de zaten karşılama hostesi olup gelenlere sadece "hoşgeldiniz" diyeceğimi söyledi. Daha fazla ücret istersem daha ağır işlerin de olduğunu ayrıca belirtti. Ayrıca zaten çok şişkin bahşişler de alacaksınız merak etmeyin diye de ekledi. Kendi prosedürlerine uygun olarak 2 dklık da servis eğitimi verdi, aslında gerek olmayacak sizin için ama yine de öğrenmiş olun diyerek. İşe başlamadan önce gerekli evrakları da istedi sigorta yükümlülüğünden ötürü. Sigorta da yapıyoruz ha diye ekledi tabi bir de. Bütün evrakları toplayarak ertesi günü götürdüm ben de. İş kıyafetlerini de yine biz ayarladık. Beyaz gömlek, siyah pantolon, hafif topuklu ayağı rahatsız etmeyecek bir babet. Toplam 75 TL de bunlara ödemiş oldum.

Yaklaşık bir hafta sonra da ilk iş için çağırıldık. Başakşehir 4. Etap Venedik Düğün Salonu. Zengin, elit, kaliteli insanlara hizmet edeceksiniz, dolgun bahşiş alacaksınız ve ortamlar çok nezih olacak diyen operasyon müdürü ilk iş için Başakşehir'e düğün salonuna çağırıyor, hayret bişey! Neyse söz verdik, anlaştık ya gitmek lazım şimdi dedim. Belki de ben önyargılı bakıyorumdur olaya. Binbir özenle hazırlanarak gittim. Koskocaman bir düğün salonu, nerden baksan 1000 kişiyi alır. Biz gelenleri karşılayacağız zaten ya, bi 2 saatlik işim var işte diyorum kendi kendime. Bi yandan 4'de geliyor olmam da bir garip. Davullu zurnalı bir düğün, insanlar göbek atıyor. Bitmeye yakın bir düğünmüş, bizim hizmet edeceğimiz değil yani. Baktım benim gibi birkaç kız var, tabak siliyor. Benim elime de verdiler peçeteleri tek tek masalara yerleştirdim. Çatallar, bıçaklar, bardaklar falan yerleştirildi hep. Dedim neyse back-up yapıyorum insanlara daha düğün başlamadı. Ama daha düğün başlamadan yorulduk hepimiz. Bir ara yemek yedik. Onda da 5 dk oldu olmadı hadi hemen kalkın dediler bize. Sofi bir düğün. Haremlik- selamlık. Biz kadınlara hizmet edeceğiz. Yemekli düğün tabi bir de. Garsonluk yapacakmışız meğerse. Toplam 800 kişi. Daracık bir ortam. İnsan gibi servis yapamıyorsun, kimsenin pardondan anladığı yok. Elinde ağır tabaklar insanlarla mücadele ediyorsun. Başlangıç, ara sıcak, ana yemek, tatlı, çay, meşrubat hepsi için koştur koştur hizmet ediyorsun. Orda devamlı çalışan iki kızın saçma sapan tavırları, sanki bir patron edası. İnsanlar gitsin, masaları topla, tekrar tabak sil, örtüleri yenile, perdeleri topla.... İş bitiminde ayağının altına basamıyor duruma gel, gecenin bi yarısı saat 1'de evine git sonra da sana 50 TL ha performasın iyi ise 70 TL veriyoruz desinler, oh ne hoş!

Ordaki bütün kızlar isyanda,( bu arada hepsi de ilk defa bu ajansla çalışan kişiler) bir daha çalışmayacağızlar, bu işin hakkı bu değil diyenler... Tabi her zamanki gibi konuşmaya gelince pasif kalıyor millet.
Bu işin değeri taş çatlasa en az 100-150 TL iken en doğal hakkımı kullanarak itiraz ediyorum tabi, karşılık olarak hakkınızı alacaksınız diyor operasyon müdürü. İki gün geçiyor arıyorum, telefon kapalı.... 1,5 hafta geçiyor arıyorum, çalıyor ama cevap veren yok... İşte bugün artık whatsapp'tan mesaj atıyorum, paranızı almaya gelin diyor. Ne kadar diyorum ücret vereceksiniz? 60 TL. Siz bana böyle dememiştiniz derken, bu iş ağır değil ki diyor, ağır değil! İş bitiminde utana sıkala bu kadar çok kişi gelmezdi buraya, ağır olmuyordu ilk defa bugün böyle ağır oldu diyen operasyon müdürü iş ağır değil ki diye cevap veriyor bana. İtirazlar geldikçe dayanamıyor, müdürüne Uğur Bey'e arattırıyor beni. Müdürü ise çok komik bir biçimde inşaat işçilerinin yaptığı işle kıyaslıyor benim yaptığım işi. Onlar napsınmışlı konuşmalar. Karşımda müdür diye konuşan adamın seviyesi apaçık. Cevapları tüm patronların verdiği cevapları aratmayacak şekilde klişe. Sözümü kesmeye çalışmalar. Bir baskı kuracak üstümde ve ben de vazgeçeceğim hak aramaktan. Kimse itiraz etmedi, bi bu deli çıktı kafası hakim. Neyse uzatmıyorum, bari şu paramı alayım diyerekten cepbank yapın, bi hesaba yatırın diyorum, onu bile yapmıyor adamlar. Sefaköydeki ofise gidip alacakmışım paramı. Bunun için ekstra emek ve para harcayacağım yani. E hani sigorta yapacaktınız? Neden hesaba yatırmıyorsunuz, cezası yok mu bu işin? Elbette var. Hadi bakalım o zaman....

Kesinlikle bu ajansla çalışmanızı tavsiye etmiyorum. Bir kere çalışan kişilerin, bu ajansla bir daha çalışmadıklarını gördüm. Zaten onlar da bunun bilincinde olarak çalıştırıyor. Tamamen yalancı ve dolandırıcı, insanların emeklerinin üstüne yatıp para ödemek istemeyen bir ajanstır.
Sayfa: