DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Gelibolu


Gelibolu, türbeleriyle, tarihiyle ve bitmeyen rüzgarıyla güzel bir sahil kasabası.Zannediyorum ki evlerinin yaklaşık yarısı boğaz manzaralı.Türbeleri ve yatırları bol.Her gün en az 2-3 kez "bilmem nerenin eşrafından bilmemkim hakkın rahmetine kavuşmuştur, cenazesi öğle namazına müteakip şuradan kaldırılacaktır." şeklinde anonslar yapılır.Aslında bu anonslar herkesin herkesi az veya çok tanıdığının bir göstergesidir.
Sahil şeridinin neredeyse tamamını askeriye kaplamış durumdadır.Tabi yurt genelinde en güzel yerler askeriyenin.Gelibolu'nun da her tarafı güzel olunca, sanırım buranın tamamını alalım demişler.Çok güzel bir kordonu var, yürüyüş, koşu ve bisiklet için ideal.
Gelibolu'da bana göre en güzel mahalle Hocahamza mahallesidir.Bayraklı Babası ve Çilehanesi ile ünlüdür.Sahil şeridinin en merkezi kısmını kapsar.Burada bir yerde oturuyorsanız, hastaneye, postaneye, okula , çarşıya, markete, denize, pazara kısacası heryere yürüyüş mesafesindesiniz demektir.
Gelibolu halkı biraz tuhaftır.Bir yabancı gördüklerinde gözlerini diker bakarlar.Yolun başından sonuna kadar adamı süzmekten imtina etmezler.Genel olarak çok okumuş değildirler, ama iyidirler.Genellikle kimsenin kimseye bir zararı yoktur.Gelibolu'da çok fazla motosiklet kullanılır.İstisnasız olarak motor kullanan herkes insanların üstüne doğru sürer ve çok yakınından geçerler.Sanırım bunu da paragraf başında belirttiğim "bakma" isteği sebebiyle yapıyorlar.
Giriş kısmında arabalı vapur iskelesinin bulunduğu kısma yakın balık lokantaları vardır.Rakı-balık Gelibolu'nun vazgeçilmezlerindendir.Ha bir de sardalya festivali vardır buranın.Gelibolu'nun balığı çoktur ama ucuz değildir.Sardalya festivalinde belediye ünlü sanatçıları getirir, konser etkinlikleri filan yapılır.
Şehir merkezinin girişine yakın Piri Reis Heykeli vardır.Oradan biraz devam ettiğinizde küçücük bir müzesinin de olduğunu görebilirsiniz.
Gelibolu içinde birkaç gün geçirebildiyseniz, artık orayı ara sıra hatırlayıp yeniden gitmek isteyeceksiniz demektir.Umarım bu güzel sahil kasabamızın nüfusu çok artmaz ve göç almaz.Umarım bu güzel yere "yatırım" gitmez.Bana göre Gelibolu'nun ihtiyacı olan tek yatırım kültür, sanat ve eğitimdir.
Sayfa: