DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

GSS prim borcu (Gelir Tespit Tutanağı)


Ali Tezel'in anlatımıyla GSS. Yurt dışında yaşayanlar için GSS'nin nasıl işlediğini de kısaca 2. videoda anlatmış.
GSS uygulaması ile hükümet bir taşla birden fazla kuş vurmaya çalışıyor. Sigortasız çalışan, her ay hanesinde GSS adı altında yeni bir gider görmemek için işverene sigortasının yatırılması için daha çok baskı yapıyor. Hiç çalışamayan sağdan soldan işveren bir tanıdık bulup primlerini kendisini yatırmak sureti ile sigortalı olmaya çalışıyor. Bu yöntemle belki GSS'nin üzerinde bir ücret ödüyor ama en azından emekliliği için prim gün sayısını azaltmış oluyor. Böylece işsizlik rakamları sanal da olsa azaltılmış oluyor. Hiçbir şey yapamayıp borcu hanesinde gören vatandaş eğer olur da borcunu öderse devlet bundan ciddi bir gelir elde etmiş oluyor.
Sonuç itibari ile olan yine vatandaşa oluyor. Bir nevi "işsizlik vergisi" niteliğinde olan bu borcun gündem durulmaya başladığı bir vakitte tahsil edilmeye başlanacağı söyleniyor. Bu tip zoraki, vatandaşa ek yük bindirecek uygulamaların tahsilat işlemleri seçim tarihlerinden uzak zamanlarda yapılır ki bir sonraki seçimlere kadar halk başına gelenleri unutsun.
Uygulamadan memnun olanı henüz görmedim. Zaten memnun olunması mümkün değil. Ama yine de televizyonda çok iyi birşey yapmış gibi anlattılar bu uygulamayı ve anlatmaya devam edecekler.
Genel sağlık sigorta (GSS) borcuna tepkiler çığ gibi büyürken, halktan bu hizmeti isteyip istemediklerine dair rıza almadan hesabımıza borç yazanlar GSS denilen şeyin "ne kadar iyi bişey" olduğunu anlatmaya yönelik bir reklam filmi çekmişler. Reklamda bize durduk yere borç çıkaranları ne güzel hizmet yaptıklarına dair övmemizi sağlayacak bilinç altı pazarlama tekniği kullanılmış. "Hay sen çok yaşa!" sloganı ile stockholm sendromu yaşayacağız diye düşünüyor olsalar gerek.

Daha önce 30 mart olarak belirttikleri son kayıt tarihini bu sefer 30 eylül olarak revize etmişler. Bu defa harbiden sonmuş..:) Eğer bu sisteme kendi isteğimizle katılmazsak kafamızı kesecekler sanırım.

Bu arada CHP Bursa milletvekili Orhan Sarıbal uygulamanın iptal edilmesi çağırısında bulunmuş. Sarıbal benimle aynı fikirde gibi gözüküyor , yaptığı açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

Toplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
İnsanlara Genel Sağlık Sigortası adı altında böyle borçlar çıktığını öğrendiğimde bana çıkma ihtimalini düşünmemiştim, merak edip SGK'nın sitesinden kontrol etmemiştim bile.
Geçen ay başka bir sebeple siteye girdiğimde öylesine "Borç görüntüle" butonuna bastım ve 5.469 lira borcum olduğunu gördüm. 2012'nin 3. ayında bu borçlandırma başlatılmış ve her ay borç gecikme zammı da eklenmiş. 5469 liralık borcumun 849 lirası gecikme zammından oluşuyor. Bu arada her ay 150 liraya yakın bir miktar eklenmeye devam ediyor bu borcun üstüne.
5469 liranın kuruşunu dahi ödemeyeceğimi bildiğim için hiç umursamadım. Kapıma tebligat gelinceye kadar da hiçbir şey yapmayı düşünmüyorum.
GSS prim borcu konusunda birçok kişi bu sistemi getirenlere tepkili. Durduğu yerde, işsiz olduğu halde devlete para ödemek zorunda kalan sıradan bir insan nasıl tepkili olmasın ki? Böyle sosyal devlet mi olur? Sistemi toptan iptal mi ederler, yoksa af usulüyle mi bu işi bitirirler bilmiyorum, ama birilerinin bu yanlışlığı düzelteceğini umuyorum. GSS prim borcunu öğrenmek isteyenler buradan sorgulatabilirler.
Devletin bana işsiz olduğum süre zarfında çıkartmış olduğu yaklaşık 1500 liralık borç ile tecrübe ettiğim GSS ile ilgili halen herhangi bir hamle yapmadım. İlgili olanlar için yazıyorum : 30 Marta kadar gelirimizi tespit ettirirsek hakkımızda daha hayırlı olacağı konuşuluyormuş kulislerde. O da ne demekse...

Paylaştığım videoda hanede kişi başına düşen geliri 300TL'nin altındakilerin herhangi bir borç ödemekle yükümlü olmadıkları söyleniyor. Fakat sistemde öyle karmaşıklık var ki herkese çok değişik borçlar çıkıyor gibi gözüküyor. Borcunu ödeyenlere de tekrar borç çıkabiliyormuş filan... Yalnız uygulamaya ciddi derecede tepki var. İnternet paylaşımlarında gördüğüm şu ki; GSS borcunun tam bir soygun olduğu yönünde görüşler hakim. Ödemeyeceklerini söyleyenler ve kaldırılması yönünde talepte bulunanların sayısı olağanüstü boyutlarda. GSS borcu olanlara şunu söyleyeyim; yalnız değilsiniz, zannediyorum ki GSS borcuna tepkili olan nüfus milyonları buluyor.

Bu arada CHP'li milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bu uygulamanın kaldırılması için kanun teklifini meclise sunmuş.Buradan görebilirsiniz. Nasıl değerlendirilir, bilinmez. Borçlu olanların takip etmesinde fayda var diye düşünüyorum.

Sosyal devletlerde geliri olmayan vatandaşa devlet yardım ederken, bizde geliri olmayandan devlet para almaya çalışıyor. Çok mantıklı değil mi?

Toplam 4 fotoğraf bulunmaktadır
Geçenlerde (evrakta tarihi yazılı hatırlayamadım bir an) postahaneden bir tebligat geldi. "PTT 'ye geliniz." diyordu. Ben ilk başta ne olduğuna anlam veremesem de yol boyunca aklımdan bin bir türlü olasılık geçti. Bir hayranımız mı var, bize ilan-ı aşk falan etti veya bir hediye gönderdi seven birisi diye aklımdan da geçmedi değil.Ancak gittiğim de bu resimlerini paylaşmış olduğum evraklarla karşılaştım. Yani ilk başta 560 TL küsür borcunuz var ödeyin ya da gelir tespit tutanağı yaptırın ibaresi olan evrak. Daha sonra bu ne iştir diye Hükümet Konağı'na ilgili makama geçtim. Orada da normalde karşılaşamadığım çocukluk arkadaşlarıma rastladım."Aaa sana da mı?" moduna girdik. Onlara tabi 200-300 TL civarında gelmişti. Orada görevli memur yeni çıkan uygulamadan bize bahsetti. SSK, çalışmadığımız günleri prim borcu olarak faizli bir şekilde alıyormuş. Ama askerlik dönemimin de içinde oluşu kafamdaki büyük soru. Asıl sorunsa öyle ya da böyle bu paranın yine bizden çıkacak oluşu.Gelir tespitinden sonra da 560 tl lik ibare 400 küsür bir meblağa dönüşür dedi. Ne umdum neler buldum. Gelir Tespit için de ben bir evrak doldurur geçeriz sanıyordum. O da hüsranla son buldu. 13 sayfadan oluşan bir evrak dosyası geldi önüme. Ve 1 adet fotoğraf, sizden başka gelir kaynağı olan veya emekli olup birlikte yaşadığınız kişilerin de sizinkiyle birlikte maaş bodroları, vukuatlı nüfus kayıt örneği de ekstradan inciler. Anlayacağınız para verip de kurtulunamıyor.
Sayfa: