DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Hayvanlarda yabancı dil


Yabancı dil ile ilgili işler yaparken aklıma geldi. İnsanoğlunun kullandığı diller bulundukları kıtaya göre ciddi farklılıklar gösteriyor. Asya dillerinde Japonca, Çince, Korece gibi dillerin birbirilerine yakınlıklarını ve diğer kıtalara göre uzaklıklarını düşünün. Bir yandan kuzeyde Kiril Alfabesi kullanan Rusya var. Afrika dilleri ise bambaşka. Avrupa dilleri ağırlıklı olarak latin karakterler kullanıyorlar. Sonradan keşfedilmiş kıtalarda ve sömürge ülkelerde ise kullanılan diller hakim ülke dilleri.

Peki ya örneğin Türkiye'deki bir kedi ile uzak doğudaki bir kedinin kullandığı diller birbirinden farklı mı?
Yapılan bir araştırmada kedilerin kendi aralarında konuşurlarken pek miyavlamadıklarını, bilakis kendilerine has ses tonlarını uzatıp kısaltarak kullandıklarını göstermiş. Bu sesler kimi araştırmalara göre 27, kimisine göre 29 çeşit. 33 diyen de var. Modern dillerdeki harf sayısına yakın ses tonu kullandıkları görülüyor. Temelde en çok kullandıkları 7 çeşit ses varmış. Türkçe'de ise bildiğiniz gibi 8 sesli harf var.

Kediler miyavlama olarak tabir ettiğimiz "dili" daha ağırlıklı insanlarla iletişim kurmak için kullanıyorlar. Bizde de benzer bir refleksle "pisi pisi" veya "pist" gibi kendi dilimizin dışında kelimeler kullanma durumu söz konusu. Yani aslında kediler bizimle konuşurken bir yabancı dil kullanıyor. Bizde onlarla konuşurken değişik bir yabancı dile geçiyoruz. Bakınız :Kedilere niçin "pisi pisi" diye sesleniyoruz?
Sayfa: