DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Honda CB 125EToplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
İlk olarak Honda CB 125E 'nin teknik özelliklerini vereyim:

Motor Hava soğutmalı, 4 zamanlı, OHC, tek silindirli
Motor hacmi (cc) 125
Silindir çapı x strok (mm) 52,4 x 57,8
Sıkıştırma oranı 10,8 : 1
Yakıt sistemi Karbüratör
Maks. Güç (kW@dev/dak) 7,6/7.750 (10,14 PS)
Maks. Tork (Nm @ dev/dak) 10,4/6.250
Ateşleme 4 zamanlı elektronik ateşleme
Çalıştırma Elektrikli
Şanzıman 5 vites
Güç aktarımı Zincirli
Boyutlar (UxGxY) (mm) 2.050 x 760 x 1.080
Tekerlekler arası mesafe (mm) 1.305
Sele yüksekliği (mm) 780
Yerden açıklık (mm) 140
Yakıt kapasitesi 13,5 lt.
Ağırlık 130 kg

Tekerlek (Ön) U profilli 5 kollu alüminyum döküm
Tekerlek (Arka) U profilli 5 kollu alüminyum döküm
Tekerlek (Ön) 80/100-18M/C (47P)
Tekerlek (Arka) 90/90-18M/C (51P)

Süspansiyon (Ön) 31 mm'lik teleskobik çatal, 116,8 mm esneme aralıklı
Süspansiyon (Arka) Klasik tip çift amortisör

Fren (Ön) Çift piston kaliperli 240 mm'lik hidrolik disk, cüruflu metal balatalı
Fren (Arka) 130 mm'lik kampana

Honda CB 125E yaklaşık 2 saat boyunca tecrübe ettiğim bir araç. Yalnız baştan belirtmiş olayım ki, kendi çapımda yaptığım bu test sürüşünü trafiğe kapalı alanda gerçekleştirdim. Dolayısı ile Honda CB125E’yi akan trafikte kullanacak olan arkadaşlar benden farklı şeyler hissedebilirler. Ben kendimce neler düşündüğümü izah etmeye çalışayım.

Motorun kendi sınıfından beklenen performansı vereceğini hissettim. Kalkış ve hızlanmalar 125cc’lik bir motor için gayet yeterli. Vites geçişleri nispeten sarsıntısız. Yalnız amortisörleri hissedilir derecede sert. Sürüşte belirgin oranda titreşim var diyebilirim. Bu benim gördüğüm en olumsuz özelliği. Uzun yolda bu titreşimin ciddi rahatsızlık verebileceğini düşünüyorum. Ancak 125cc’lik bir motosikletle ne kadar uzağa gidersiniz? Üstelik selenin de çok rahat olduğunu söyleyemem. Bunun haricinde ne kadar işinize yarar bilmem ama birçok motosiklette bulunmayan “kaçıncı viteste olduğunuzu” gösteren küçük bir gösterge var panelinde. Başlangıç motoru olarak düşünürseniz bu özelliği Honda CB 125E’ye bir artı puan olarak yazılabilir. Maksimum hızı göstergede 140km olarak gözüküyor. Ancak bu motorun 110kmden daha fazla hızlanamadığını aşağı yukarı herkes biliyor. Zaten hızlandıkça titreşim arttığından güven hissiyatı da kayboluyor. Ben artçılı hiç kullanmadım ancak selesi bana artçı ile kullanmaya çok uygun gözükmedi.

Honda CB 125E ince yapısı ile sıkışık trafikte aralardan rahat kaçabilmenizi sağlayacak bir yapıya sahip. Kıvrak bir motosiklet. Ne kadar yakıyor derseniz, o kısmını kendim deneyimlemedim ancak 100 km’de 2,1-2,7 lt civarı yaktığı bilgisini aldım. Dolayısı ile yakıt sarfiyatı konusunda gayet başarılı olduğu söylenebilir.

Ben fiyatına göre tercih edilebilir bir motosiklet olduğunu düşündüm.
Sayfa: