DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Honda CBF 500Toplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Honda Cbf500 orta sınıf motosikletlerin arasında karizmatik bir yere sahip güzel bir motor. Acemiliğini daha düşük hacimli motorlarda atlatmış olan insanların uğradığı sonraki duraklardan bir tanesi. Aslında “bir tanesi(ydi)” demem belki daha doğru olur. Çünkü önceleri Türkiye’de çok tutan bir motorken ne hikmettir bilinmez 2008 yılı itibari ile Honda, CBF 500’ün Türkiye satışını durdurmuş ve memleket bu motosikletten mahrum kalmış. (Adeta ambargo gibi)

Yalnız bu noktada kimi arkadaşların Honda CBF500’ü Honda CB500F ile karıştırdıklarını gördüm. Oysa ikisi birbirine benzer olsa da farklı motosikletler. CB500F’in yeni modellerini piyasada bulabilmenize karşın CB500F’in 2008 sonrası maalesef Türkiye’de yok.

Honda CBF 500’de kullanılan malzeme gayet kaliteli olsa gerek ki, bu makinaların çoğunun yıllara meydan okuduğunu göreceksiniz. Hala 2. El piyasası canlı. Kilometresi fazla olmasına rağmen an itibari ile satıcıları fiyat kırmak istemiyorlar. Çünkü bir yandan da CBF 500 çok iyi modifiye edilebilecek bir motor.

Honda CBF 500 tasarım olarak yuvarlak tek farı ve önden arkaya doğru giderken hafif şişmanca yapısı ile biraz retro biraz da güçlü bir hava veriyor. Genel kullanıcı görüşü motosikletin önden görünüşünden ziyade arkadan bakıldığında daha iyi durduğu yönünde. Benim kullandığım CBF500 ise 2008 model yorgun bir savaşçıydı. Bana sorarsanız her türlü güzel derim. Çünkü bu makinanın gaz ve fren tepkileri, vites geçişleri gerçekten çok güzel. Yalnız benim kullandığımın debriyaj maneti biraz sertti.

Islak ağırlığı 192kg. Kurusuna 183 diyorlar. Ağır sayılabilir ama yormuyor. Bu makinayı deneyimlerken 500lük olmasına rağmen “acaba başlangıç motoru olarak kullanılabilir mi?” diye düşünmedim değil.

Honda CBF500’ü anlatırken şunu söylemem gerekir: Bir kere bu motor “karakterli” bir motor. Gazı açtığınızda çılgınlar gibi tepki vermek veya zayıf kalmak yerine orta halli oturaklı bir ivmelenme sunan, deyim yerindeyse kullanıcı dostu bir makine. Bir yandan da hamlelerinize mümkün olduğunca uyum sağlayan; yani mesela hızlı vites değiştirip devir yükseltirken sizinle birlikte “kavgaya hazır” bir motor. Sakinseniz o da sakin, deliyseniz o da deli. Üstünde anahtarı çevirdiğimde verdiği o ses; “Ben buradayım, her türlü varım” diyor.
Sayfa: