DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

İç MimarlıkToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
İç mimarlık için bir tasarım disiplini derim ben.İnsana her yerde ve her şekilde mekan hissini verebilmek...İç mimarlığın ortaya çıkışını, sürekli değişen moda akımları kurbanı olduğunu düşünebilirsiniz.Çılgınca tüketen toplumumuzda bunu düşünmemek elbette çok zor.Ama eğer sen! Evet sen,eğer bu mesleği yapmayı kafana koyduysan...Üreten,çözümleyen ve sürekli tamir etmek zorunda kalan biri olacaksın.Hatta ilk dersin düz çizgi çizmek olacak.
İç mimarlık bir dekorasyon keyfi değildir.Öyle olsaydı tüm ev hanımlarımız iç mimar olurdu.Feng shui ile ilgili eşya yerleşimi yapmak için iç mimarlık okumaya gerek yok.Çünkü iş bu olmayacak.Bunun için vakit bile olmayacak.Çizgi çizmeyi öğrendikten sonra (ki bu söylendiği kadar kolay değil,biraz çizim yeteneğinin içinize doğmuş olması gerek) işin içine matematik girecek.Eğer sözelcilikle bu mesleği yakın gören varsa şimdiden vazgeçebilir.Statikler,ölçüler,ısı ve akustik hesaplamaları,metrekareler,pötikareler...Tüm bunları birleştirmeye azıcık yaklaşınca ortaya saçma sapan bir proje çıkarılabiliyor.Yani öncelikle 'koltukların yerini belirlemek,zevke göre ev döşemek,yeni eşyalar tasarlamak (bu da endüstriyel tasarımdır ki iç mimarlığın yine vakti kalmaz)' heveslerini bir kenara bırakmak gerek.İlerde iş bulup 3-5 sene sürünüp çevre yaparsanız kendi işinizi kurduğunuzda bu alternatifleri göz önünde bulundurabilirsiniz.
Araştırmacı kişiliğiniz artık yoksa da olmak zorunda.Dünyanın dört bir yanından sanat tarihi dersi alacaksınız.Tamam hadi abartmayalım.İnsan varlığının ortaya çıkışından günümüze şöyle bir bakacaksınız hiç değilse.Sonuçta taa mağaralardan apartmanlara geldik biz.Bir iç mimar elbette bunları da bilecek.Her şey tamam mı? Artık projeleriniz de iyiye gitmeye başladı.Biraz peyzaj öğreneceksiniz.Biraz doğalgaz tesisatları,biraz kanalizasyon,biraz yalıtımlar,çatı,kolonlar,kirişler...sakin olun.Elleriniz haddinden fazla yorulmuş,gündüzler gecelere karışmış olabilir.Gözlerinizde bulanık görmeye başladıysa her şey yolunda demektir.Arada daha eğlenceli gelebilecek maket işlerine girişebilirsiniz.Kocaman t cetvelini bir gün yanınıza almadan yaşamak artık sizi mutlu hale getirebilir.Daha önce adını bile duymadığınız kağıtlarla kalemlerle epey yol sarf etmiş olmalısınız.Biz de teknoloji çağındayız zaten.Bir gün işe başladığınızda binbir emek elinizle,gözünüzle uykusuz debelendiğiniz canım projelerinizi Autocad,3dsmax,Revit gibi bilgisayar programlarıyla halletmenizi isteyecekler.A tabi şantiyeye de gideceksiniz,belediyelere de.Çünkü taahütletler ve yapı bilginizle buralarda size yine ihtiyaç var.Malzeme bilginizi geliştirmeniz çok çok önemli.Ev,kafe,bar,mağaza,otel ya da hastane.Her yerin düzenine uygun malzemelerle projelere başlayacaksınız.Bunları bilgisayar programlarında göstermek elbette daha kolay olacak.Belki mimarlar gibi imza yetkiniz bile olmayacak hatta bir müteahit yada şantiyenin emektar ustası kadar sözünüz geçmeyecek ama...Bir iç mimar olarak aslında hem mimar,hem peyzaj mimarı,hem endüstriyel tasarımcı,hem grafiker,hem şehir ve bölge planlayıcısı,hem bir dekoratör hem de bir ev hanımı oldunuz.Tebrikler.Bölümümüz genelde 4 senedir.4 senede bitirebilene..
Sayfa: