DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

ISO güvencesi güvensizliğiToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
2 yıl önce çalıştığım fabrika ürettiği kumaşlarda ISO belgesi alabilmek için başvuru yapmıştı. O güne kadar ISO' nun sadece beyaz eşyalarda olduğunu sanırdım. Bir kaç ay sonra ISO yetkilileri fabrikaya gelip inceleme yapacaklarını açıklamışlardı. Tabi fabrikadaki patronlar ve dolaylı da olsa memur kesimin ocağına incir ağacı dikilmiş veya ocaklarında yemek varmış da dibi sarmışçasına bir hışımla eğitime, temizliğe, evrak düzenlemeleri vs. işlere önem verip hızlandırdılar. Biz zaten bir oraya bir buraya koşturup durmaktan eve geldiğimde yattığım yeri bilemezdim. Bir de sınavımız vardı ISO konulu. Tarihi, hangi ISO ne işe yarar , getirdikleri neler gibi sorularla sınav olduk. Beklenen gün geldi ve yetkililer geldi. 3 gün boyunca fabrikada gezip araştırma yapacakları söylenildi. Biz de 3 kat fazla çalıştırıldık. Geldiklerinde ilk iki gün yüzlerini göremedik. O 2 gün boyunca Evrakları incelemişler. Sıra geldi fabrika içindeki araştırmaya. Hepimiz onca uğraşın ardından hazırdık. Geldiklerinde öylece geçip gittiler sadece. Ne içlerinden bir tanesi kumaşın ucuna baktı, ne de herhangi bir işçiye "kolay gelsin" dedikleri duyuldu. Sonradan öğrendim işin aslını ki gelen yetkililer 5 yıldızlı otelde konaklatılmış, yemeler içmeler mangal partileri falan. Adamlar 3 gün boyunca krallar gibi ağırlanmış. İşçilere 10 TL zammı bile çok gören patron kesim milyarlar harcamış ISO belgesi için 3 günde. O dakikadan sonra ISO belgesine güvenim kalmadı. Şu an çalıştığım fabrika tüm ISO çeşitleri var. İşe başlamadan evvel verilen eğitimlerde bahsediyorlar. Gülüp geçiyorum sadece...
Sayfa: