DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

İstanbul Üniversitesi rektörlüğünün uygulamaları


İstanbul Üniversitesi'nde geçen sene yapılan rektörlük seçimleri sonucunda kazanan Raşit Tükel olmasına rağmen, Cumhurbaşkanı yapılan bu seçimi yok sayarak rektör olarak Mahmut AK'ı getirmişti. Üniversite çapında yapılan eylem ve protestolara karşın, "Demokrasi amaç değil araçtır." diyen Cumhurbaşkanı demokrasiyi bir "amaç" olmaktan çıkarmıştır yine.

Mahmut AK, görev başına geçtiğinde ise beklediğimiz gibi üniversitenin kapısını sonuna kadar çeviklere açmış ve her zaman bir grup çeviğin üniversitede ahkam kesmesine müsaade etmiştir. Üniversitelerin bağımsız birer kurum olmaları ve kati surette bu kadar polisin üniversite koridorlarında dolaşmamaları beklenirken maalesef ki iktidara bağlanmış ve "özgür" eğitim hakkının önüne geçilmiştir. Hatta ve hatta bir polisin "Artık her şey değişti, size gününüzü göstereceğiz." şeklinde tehditvari bir tavır takınabilmesine de müsaade edilmiş ve hatta istenmiştir.

Öğrencilerin afiş ve ilan asma hakları engellenmiş ve duvarlardaki bir çok afiş, çevikler tarafından indirilmeye çalışılmış, buna karşı gelen öğrencilere saldırılmış ve birçok öğrenci gözaltına alınmıştır.

Yine öğrencilerin eylem yapmasına ve düşüncelerini özgürce ifade etmelerine izin verilmemiş, eylem için toplanan öğrencilere biber gazı ile müdahale edilmiştir.

Asıl gülünç olan uygulama şu ki; sol ve sağ görüşten öğrencilerin karşılaşmalarını engellemek amacıyla ders programlarını farklı günlerde olacak şekilde düzenlemişlerdir. Kime ve neye göre sağcı ve solcu kim bilir? Örümcek kafaların düz mantığıyla Rus Dili okuyan solcudur mesela. Sovyetler falan. Nasıl kafalar yaşıyolar siz düşünün. Çünkü öğrenciler ders programı dışındaki günlerde okula gelemiyorlar değil mi?
Sayfa: