DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

İstimval


İstimval, taşınır malların kamulaştırılmasını, taşınır ve taşınmaz malların kullanımının geçici olarak idareye geçmesini, askerlik dışında bireylere bedensel çalışma yükümlülüğü getirilmesini ifade eder.

İdare, ihtiyaç duyduğu taşınır malları piyasadan, normal yollardan veya Kamu İhale Kanununun öngördüğü yöntemlerden birini kullanarak çoğu zaman satın alabilir. Fakat idarenin, acele ve olağanüstü yöntemleriyle taşınır malları elde etmesi mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda idare taşınırların kamulaştırılması yoluna, yani istimvale başvurur. Taşınır ve taşınmaz malların mülkiyetine ilişmeden, geçici olarak kullanma hakkının idareye geçmesi istimvaldir.

Yani kısaca istimvâl: idarenin olağanüstü dönemlerde, kamu gücünü kullanarak taşınır malların mülkiyeti ya da kullanma hakkını, karşılığını ödemek kaydıyla elde etme yetkisidir.
Sayfa: