DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

İvan Bunin - Mitya'nın AşkıToplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
Karakterler:
Mitya (Митя): Öğrencidir. Öykünün aşık ve acı çeken bir karakteri olarakkarşımıza çıkar. Molçanovka’da bir pansiyonda yaşamaktadır. Köyde doğmuş veokula gidene kadar da köyde büyümüştür. Katya’ya aşıktır . Kıskanç ve Katya’yakarşı içi şüphelerle doludur. Aşkı dışında hayatında teselli bulamamıştır ve buyüzden de kontrolünü kaybedip intihara sürüklenmiştir.
Katya (Катя) : 18 yaşında, etkileyici ve genç bir aktristir. Kislovka’da annesiyle birlikte yaşamaktadır. Mitya’dan büyüktür ve bunu sık sık onun yüzünevurur. Mitya’nın kıskançlıklarına dayanamaz; ayrıca sanata ve okuluna çok önemverdiği için Mitya’nın aşkına karşılık vermez ve okul müdürü ile gider.
Okul müdürü (директор театра) : Katya’nın gittiği okulun müdürüdür.Genç kızlara düşkün biridir.
Alyonka (Алёнка) : Köyde yaşar. İki senedir evlidir. Mitya, Katya’nın aşkından acı çektiği için Alyonka’da teselli arar; ancak bulamaz.

Mekan:
Katya’nın Kislovka’daki evi, Mitya’nın Molçanovka’daki yaşadığı pansiyon ve Mitya’nın ailesinin yaşadığı köy.

Özet
9 mart Mitya’nın kendini Moskova’da mutlu hissettiği son gündür. O gün Katya ile Mitya, Tverskoy Bulvarı’nda yürümektedirler . Mitya bu esnada hayatından oldukça memnundur.
Ancak Katya’nın, Mitya’nın gözlerini Bizans resimlerindeki gözlere benzetmesi üzerine aralarında bir tartışma yaşanır. Çünkü Mitya, Katya’nın estetik konularla kafayı bozmuş olmasından, sanata olan ilgisinden hoşlanmaz. Ayrıca Katya’nın, Mitya’nın çocuksu hallerine takılması ondan büyük olduğunu belirtmesi de Mitya’yı rahatsız etmektedir.
Mitya, sık sık Katya’yı ders aldığı stüdyoya, Sanat Tiyatrosu’na götürür. Bazı günler ise Katya’nın annesiyle yaşamakta olduğu Kislovkada’ki evlerine gidip geç saatlere kadar orada kalır. Aynı şekilde Katya da Mitya’nın Molçanovka’da oturduğu pansiyona gitmektedir.
Zaman içerisinde Mitya, Katya’nın değiştiğini düşünür. Katya’nın tiyatro okulundaki sınavının yaklaşmakta olduğu sırada oluşan ilgisizliği Mitya’daki şüpheyle birleşip kıskançlığa dönüşmektedir. Ayrıca kızlara ilgi duyan okul müdürünün Katya’ya yanaşacağını düşünmesi de onu çileden çıkarır. Katya ise bu kıskançlığın sevgisine saygısızlık olduğunu düşündüğü için tahammül edemez.
Katya’nın sınavının olduğu gün Mitya, onun kendisinden uzaklaştığına büsbütün inanmıştır. Katya’nın sahnede şarkı okurcasına tiradını okumasına tahammül edemez, hatta onun adına utancından nereye bakacağını şaşırır ve herkesin Katya’yı o kıyafetler içinde izlemesini kıskanır. Katya ise bütün bunlar üzerine Mitya’nın onun kendisini değil bedenini sevdiğini düşünür ve bunu Mitya’ya söyler.
Mitya, kıskançlığı ve şüpheleriyle hem kendini hem Katya’yı yıprattığı için gitmeye karar verir. Katya ise annesiyle Kırım’daki yazlıklarına gidecektir. İki aşık Mishor’da buluşmak üzere anlaşırlar.
Çiftlikteki günlerinde Katya’nın hayali Mitya’nın peşini bırakmaz. Hatta burada; ‘Katya acaba şuan kiminle, ne yapıyor?’ diye düşünerek daha büyük kuşkulara kapılır . Katya ile buluşma planı aklına geldikçe sakinleşse de bu sefer de Katya’dan ilk mektubun ardından uzun zamandır mektup gelmemesi onda kuşkular uyandırır. Kendince bir karar alır ve eğer bir hafta daha mektup
gelmezse kendini vuracaktır.
Mitya, Katya’nın etkisinden kurtulmak için vaktini yakın köylere giderek, kitap okuyarak geçirip her şeyi oluruna bırakmaya karar verir.
Çiftlikteki kahya, Mitya’nın bu halinden dolayı ona Alyonka adında bir kızı ayarlamayı önerir. Mitya da kabul eder. Köy kızlarının çiftliğe geldiği bir gün Mitya kızların arasında Alyonka’yı görür görmez onu Katya’ya benzetir. Alyonka’yı elde edecek olması fikri onu heyecanlandırmaktadır ; ama bir yandan da Katya’yı düşünmekten kendini alamaz. Mitya ve Alyonka ile buluşmak için anlaşır; ancak bu buluşmada Mitya istediğini elde edemez,hayal kırıklığına uğrar; çünkü Katya’nın etkisinden kurtulması için Alyonka bir şanstı, çıkar yoldu onun için artık bu şansı da kaybetmiştir. Bu olaydan birkaç gün sonra Katya’dan gelen bir mektup alır. Mektupta Katya sanatı her şeyden çok sevdiğini ve her şeyin bittiğini söylemektedir. Üst üste gelen bu yıkımların ardından yaşadığı acı dayanılmaz bir hal alan Mitya buna son vermek için intihar eder.

Mitya’nın Prototipi

Bunin ’in bir doktor kızı olan Varvara Vladimirovna Paşenko’ya aşık olduğu bilinmektedir. Karşılıklı aşk, kızın babasının bu ilişkiye kesinlikle son verilmesini istemesiyle sona erse de, çok sonraları Bunin tarafından bu ayrılığın başka nedenlerinin olduğunu da itiraf edilmiştir. Bunlardan yazar için en önemli olanı, kızın manevi dünyasının sığlığıdır. Her ne kadar aydın bir ailenin kızı ve iyi bir eğitim görmüş olsa da, Bunin , Paşenko’nın sosyal anlamda dar görüşlü olduğunu ve onu anlayacak kapasitede olmadığını söyler. O dönem için ise Bunin maddi yönden sıkıntı içinde olması ve karakterinde belirli çelişkilerin varlığı bu aşkın bitmesinin sebebi olarak gösterilebilir. Paşenko, babasının her türlü baskısına rağmen Bunin ’e hayranlık duyar ve onu çok sever, fakat Bunin ’in çekilmez birisi oluşu ve bir anlamda ‘huysuzluğu’ yüzünden onu terk eder.
Bu aşkın ve ayrılığın üzüntüsünün etkisi bir çok yapıtta yakından hissedilmektedir. Bu ayrılığı zor atlatan Bunin çok sonraları bu olaydan kendisini iple asarak intihar etmek istediğini yazar.
Hatta yapıtlarındaki bazı intihar olaylarına da bu dönemdeki duygularının bir şekilde etkisi olduğunu bildirir. Mitya’nın Aşkı adlı eserinin dışında ‘Arsenyev’in Yaşamı’ (Жизнь Арсеньева) ve
‘Bir Gece Denizde’ (В ночном море) eserlerinde de bu aşkın izlerini görmek mümkün.

Bunin tutkunun, kıskançlığın, mutluluğun ve trajedinin eşlik ettiği aşkın ani değişikliklerini ustalıkla anlatır. Mitya’nın çelişkileri ve hataları kaçınılmaz trajik sona yaklaştırarak olayların gelişimini hızlandırdığı kadar, onun kaderini de önceden haber vermektedir.

 Bu eserde de Bunin diğer eserlerinde olduğu gibi ana karakterin hislerinden ayrılmaz bir bütünlük içinde olan doğa tasvirlerine yer vermiştir.

 Mitya, Katya’da gerçek (ruhsal) aşkı, Alyonka’da ise bedensel aşkı bulur. Gerçek aşkı için de acı çeker.

 Mitya acıdan, hayatın baskısından, aşkına karşılık gelen ihanetten kurtulmak olarak benimsediği ölüme karşı mutlulukla gitmektedir. Mitya sevmiştir, ancak sadece sevmekle kalmamış Katya’nın da onu seveceğine kendini inandırmıştır. Katya’nın yazmış olduğu mektup ise Mitya’nın bu inancını çürütmüştür. Yani Mitya Katya’ya olan aşkı yüzünden, daha da önemlisi kıskançlığı yüzünden değil, hiçbir zaman ona sevgisini vermeyecek bir kişiye inandığı, Katya’nın ihanetine ve aşkta yenilgiyi kabul edemediği için intihar etmiştir.
Sayfa: