DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

İvan Bunin


Geleneksel Rus edebiyatını devam ettirdiği için Rusya'da 1933 yılında Nobel Edebiyat Ödülü almış ilk yazardır.

Bunin yazarlığının ilk yıllarından itibaren soyluluğunun cezasını çekmeye başlamıştır. Ondan bir ‘toprak ağası çocuğu’ diye bahsederek, halkı, sıradan Rus köylüsünü konu alan yazılarını küçümsemişlerdir. Bunin’in sanatına çok değer veren Gorki bile onun politikaya karşı ilgisizliğini eleştirip yazmıştır. Göçmenlik yıllarında Bunin’in yazarlıktan soğuması , yeteneğinin tükendiği, artık yazamadığı gibi değerlendirmelerin yanlış olduğunu bu yıllarda yazdığı ‘Mitya’nın Aşkı’ , ‘Kornet Yelagin’in İşi’ (Дело корнета Елагина), ‘Arsenyev’in Yaşamı’ (Жизнь Арсеньева),
‘Günlerin Başlangıcında’ (у истока дней), ‘Tanrı’nın Ağacı’ (Божье древо), ‘Karanlık Park Yolu’ (Тёмные аллеи) gibi yapıtlarının yayınlanmış olmasından anlayabiliriz.

Bunin’in sanatında aşk her ne kadar yüceliğin simgesi olsa da ilahi değil, dünyevidir. Mitya’nın Aşkı ’nda da bu görülmektedir. Yazar en yüce aşkı insanoğlunun ruhu ve fiziği ile bütünleşmesinde görür. Öykülerinin çoğu aşk üzerinedir ve bu aşk ölümle sıkı bir ilişki içerisindedir. ‘Mitya’nın Aşkı ‘ öyküsü tümüyle kahramanın kendisini kaptırdığı ilk aşkının unutulmaz hislerine adanmıştır.
Bunin’in öykülerinde Tolstoy ya da Çehov motifleri yer almaktadır. Öyle ki Gorki; Mitya’nın Aşkı’ nı okuduğunda onu ‘Kroyçer Sonat’ (Крейцерова соната) ile bağdaştırır; Bunin’in diğer bir öyküsü olan ‘Güneş Çarpması’nı (Солнечный удар) ise ‘Küçük Köpekli Kadın’ (дамой с собачкой) ile karşılaştırır.
Sayfa: