DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

JeepneyToplam 3 fotoğraf bulunmaktadır
Jeepney, dünyada sadece Filipinler’de bulunan bir toplu taşıma aracı. 2. Dünya Savaşı’nda Amerikan askerlerinin Filipinler’de kullandıkları askeri jiplerini ülkeyi terk ederken orada bırakmaları sonucu Filipinliler bu araçları nasıl değerlendirebileceklerini düşünmüşler. Araçları şaselerinden kesip uzatarak modifiye etmişler ve sonunda oluşturdukları bu araca Jeepney adını vermişler. Tabi kendi usullerince süslemeyi de ihmal etmemişler.(Fotoğraflarda görebilirsiniz) Jeepneyler, Filipinler’de genelde dolmuş usulü çalıştırılıyor. Jeepneylere binmek gideceğiniz yere göre 7-14 peso arası bir fiyata (0,4-0,8TL) mal oluyor. İçine binmek için arka tarafındaki basamağı kullanıp başınızı eğerek hareket ilerlemeniz gerekiyor. Karşılıklı konuşlandırılmış koltuklara toplam 14-18 kişi oturuyor. Ön tarafta şoförün koltuğunun yanına da oturmayı tercih edebiliyorsunuz. Genellikle o kısma da 2 kişi biniyor.
Bazı jeepneylerin içi sub-wooferlarla desteklenmiş müzik sistemleri ile donatılmış. Şoför müziği verdiğinde içerisi diskoya dönebiliyor. İnsanlar sıkış tepiş otururlarken bir yandan da müziğe ritm tutup eğleniyorlar ama bu durumda ineceğiniz yere geldiğinizde şoföre sesinizi ulaştırmanız zorlaşabiliyor. Bu durumda da sağ olsunlar diğer yolcular hemen duruma müdahale ediyorlar. Ücretler bizdeki dolmuşlarda olduğu gibi elden elde aktarılarak ödeniyor. Jeepneylerin en sevdiğim özelliklerinden birisi de yapısı itibari ile ayakta yolcu alamıyor oluşu. Ekonomik olması da Filipinliler’in en çok kullandığı toplu taşıma aracı olmasını sağlamış. Filipinliler ulaşmak istedikleri yere geldiklerinde kolay inebilmek için mümkün olduğunca kapının yakınında oturuyorlar. Ben ise şoföre sesimi daha rahat ulaştırıp ineceğim yeri söyleyebilmek için jeepneylere her binişimde sürücü koltuğuna yakın olan yerleri tercih ettim.
Jeepneylerin üzerinde güzergahlarını belirten yazıları uzaktan okumak zor olabiliyor. Jeepneyi yolda beklerken doğru yöne gidip gitmediğini anlayabilmek için bu yazıları okumaya çalıştığınızda bazen bir bakıyorsunuz ki siz nereye gittiğini anlamadan uzaklaşmış bile. Bu durumu önlemek için çekinmeden elinizi kaldırıp jeepneyleri durdurun ve gideceğiniz yere gidip gitmediklerini sorun.
Jeepneyler benim özellikle Manila’da açık ara favori toplu taşıma aracım oldu. Trafiği o kadar yoğun olan bir yerde her yerden egzoz dumanları yükselirken dört bir yanı açık jeepneylere binmenin pek sağlıklı olmadığını fark etmiş olsam da ucuz olması ve bulunduğu ülkeye münhasırlığından dolayı Filipinler’de bulunduğunuz süre boyunca sıkça kullanılmanız gerektiğini düşünüyorum. (Jeepneylerde yerli halkın kirli havadan kendilerini korumak için ağızlarını burunlarını zaman zaman bir mendille kapadıklarına tanık olacaksınız.)
Sayfa: