DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Jive


Jive (cayv), çok yüksek tempolu bir Latin dans türüdür. 1940'lı yıllarda Alfo Amerikalılar tarafından ortaya çıkarılmıştır ve II. Dünya Savaşında İngiltere'ye yayılmıştır.
Jive, 8 vuruşluk bir danstır ve zarif, enerjik, canlı bir karakteri vardır. Rock and roll, swing, boogie woogie gibi danslardan etkilenmiştir ama bu danslardan çok daha hareketli ve hızlıdır. Hız ve hareketlilik beraberinde kaza ve sakatlanmaları getirebildiği için sakıncalı görülmüş ve bir dönem salonlarda yapılması yasaklanmıştır. Zamanla birçok düzenleme yapılmış, dansın tekniği temizlenmiş ve tüm hızıyla salonlara geri dönmüştür.
Jive'ın Türkiye'deki popülaritesinden bahsedecek olursak; dansı bilen bir yana, adını doğru telaffuz edenlerin sayısı bile oldukça az. Sportif Latin danslarına gönül vermiş kişiler haricinde "Dans kursuna gideyim de jive öğreneyim." diyen pek kimse olduğunu sanmıyorum.
İlk videodada izleyebileceğiniz Yulia Zagoruychenko & Riccardo Cocchi çifti, yaşayan jive efsaneleridir. Diğer Latin danslarında da çok başarılılardır ama jive dendiğinde akla Yulio&Riccardo gelir. Hatta Yulia 'Jive Queen' olarak anılır, bu lakabın her zerresini de hak eder.
Ben yaklaşık 1.5 yıl önce jive yapmaya başladım ve başlangıçta epey zorlandım ama hareketleri biraz oturtunca favori dansım haline geldi. Şimdilerde favori dansım değişti (samba) ama jive'ın yeri hep ayrıdır.
Eğer jive dansını öğrenmeye heves ederseniz, ilk günlerde dayanılmaz bacak ağrıları tecrübe edeceğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca eğitmeninizde harika görünen hareketler başlangıçta sizde Ankara havasını andırabilir ama ilerleyen haftalarda jive derslerini iple çekeceğinize ve dans ederken inanılmaz eğleneceğinize, zevk alacağınıza eminim.
Sayfa: