DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kadına şiddete hayır saçmalığıToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
"Kadına" yönelik şiddete karşı tepkiyi mantıklı insanların anlaması mümkün değil.
Artık televizyon reklamlarına, kamu spotlarına kadar, filmlere dizilere kadar her yerde bu : Kadına şiddete hayır"mış". Saçmalığın daniskası!

Şiddetin cinsiyeti mi olur be denyolar! Kadına şiddete hayır da, erkeğe karşı şiddete evet mi? Dangalaklığın bu kadarına pes! Bekliyorum, bekliyorum ve şu "kadına şiddete hayır" kampanyalarına ne zaman doğru dürüst bir yorum getirilecek diye bakıyorum, tık yok arkadaş! O kadar, yazar-çizer yorumcu vs var. Bir tanesi de çıkıp "olur mu öyle şey" demiyor. Kadına şiddet uygulayanların dişlerine göre gördükleri her canlıya şiddet uygulama potansiyeli olduğunun farkında mıyız?

Şiddet özellikle bir cinsiyete karşı olunca "aman ha hayır" diyeceğiz ama diğerine olunca "ha o olabilir, erkekler zaten kavga etmeli" filan gibi gerizekalıca bir düşünce içerisine gireceğiz öyle mi? Bunun adı şiddet. Kadına, erkeğe, hayvana, bitkiye.... Farkı yok. Şiddet şiddettir.

İşte mantık sevgili arkadaşlar. Bu toplumun neden bir adım ileriye gidemediğinin göstergesi. "Bir konu ile ilgili dikkat çekeceğim, şiddete son vereceğim" derken daha da arttırmak... Aslında "kadına yönelik şiddete hayır" kampanyaları toplumda erkeğin "şiddet uygulayan-uygulaması beklenen" bir yaratık olduğunu vurgular ve şiddeti üstü kapalı özendirir. "Erkek dediğin" şeyin şiddet uygulamadığında "hafif kırık" olduğunu bilinç altına işler. Şiddette cinsiyet ayrımı yapıldığında, bir taraf için şiddet uygulamanın "doğası gereği olması gereken birşey" gibi algılanması sağlanır. Hatta yanlış kampanyalar sonucu, şiddet görmeyen kadın maalesef erkeğini "light" görmeye de başlayabilir.
işte bu sebeple şiddet hep tırmanır. Sonra istatistiksel verilerde "kadına yönelik" onca "hayır" kampanyalarına rağmen şiddetin daha da arttığı aktarılır. Bir kere, bir kampanya yapılırken kafası çalışan insanlar tarafından yapılmalıdır. Ne diyoruz, sloganımız nedir, neye hizmet edeceğiz gibi sorulara dikkatle yanıt aramak gerekir. Özellikle toplumsal-psikolojik işler denyoların işi değildir. İşi ehline bırakmak gerekir.

Güncelleme : Bu yazıyı yazalı 1 yıl geçmedi, kadına da erkeğe de şiddet tırmandı. Kadına yönelik şiddetin bastırılması için şiddet kullanılmaya kalkıldı ama yine fiyasko ile sonuçlandı. Bu toplumda şiddetin tırmanmasının asıl nedeni kadınsızlık. Sokağa çıktığınızda sosyal yaşantının %80'den fazlasını erkeklerin oluşturduğunu görürsünüz. Televizyonlarda çıkan şiddet haberleri zaten sayıca az olan kadınları daha da evlere hapsetmeye yönelik. Bilinçli mi yapılıyor bilmiyorum, fakat kadınsız toplumların daha rahat köleleştirildiği bir gerçek. Bütün bunlar olaylara daha derinlemesine bakılması gerektiğinin bir kanıtı. Fakat çok net bir şey varki; o da "Şiddete hayır" diyebilmenin de ötesinde bunu uygulayabilmek ve uygulatabilmek.
Sayfa: