DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kadınlar neden tayt giyer?Toplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
20. yüzyılın başlarına kadar kadının kıyafeti etek, erkeğinki pantolondu. Bir kadının pantolon giymesi, erkeğin etek giymesi kadar absürt karşılanacak bir olaydı. Savaş yıllarında iş hayatında etkin olmaya başlayan kadının gardrobuna işçi tulumları ve pantolonlar girmeye başladı mecburen. Coco Chanel'in öncülüğü sayesinde kadınlar kıyafet konusunda çağ atladı ve gündelik hayatta pantolon giymeyi topluma kabul ettirdiler.
Günümüzde çoğu ülkede kadınların pantolon giymesi doğal karşılanıyor. Ama kadınların tercih ettiği kıyafetler tartışma konusu olmaya devam ediyor ve taytlar listede başı çekiyor.
Tayt 50'li yıllarda kadınların dolaplarında yer almaya başladı. 60'lı yıllarda tunik gibi kıyafetlerle taytları kombinlemek çok modaydı. 80'lere doğru tayt, aerobik ile özdeşleşti ve ayağa geçirilen modeller kullanıldı. 80'lerden sonra taytlar popülerliğini yitirdi ve geri dönüşü 20 yıl aldı. 2006 yılında Donna Karan, koleksiyonunda tayta da yer verdi ve tayt tekrar gardroplarda yer bulmaya başladı.
Elbette tayt, tartışmaları da beraberinde getirdi. Hala birçok erkek -ve bazı kadınlar- tayt giyen kadınlara teşhirci gözüyle bakıyor. Ve soruyor: Kadınlar neden tayt giyer?
Ben de diyorum ki: Neden giymesinler?
Çünkü tayt inanılmaz kullanışlı bir kıyafet. Esnek, rahat, kot pantolonlarındaki sertlik taytta yok, ütü derdi yok, kombin yapmak çok kolay... Son olarak; tayt estetik bir kıyafet. Ama bu estetik kısmında bir parantez açmam gerekiyor: Tayt, kadın fiziğinin turnusol kağıdıdır. Moda hileleri tayta pek sökmez. Bu nedenle fit vücutta estetik, sarkık vücutta rezillik olur. Bu demek değildir ki sadece zayıf kadınlar tayt giysin... Ne yazık ki toplumumuzda yanlış bir algı var biz bunu çürütmekten öte, günden güne yaygınlaştırıyoruz. Çevremizdeki her insan gözümüze hoş gelmeli, estetik algımızı uyandırmalı gibi davranıyoruz ve bunu kadınlı erkekli yapıyoruz. Konuyla ilişkili olarak internette rastladığım ve bir kadına ait olan şu yorumu sadece imla düzenlemesi yaparak aktarıyorum: "Ya bi de yakışan yakışmayan herkes giyiyor ya, ben de ona uyuz olurum abi. Bacağın, kalçan güzelse giyersin tamam onu da hoş bulmuyorum gerçi ama bazıları gerçekten göz zevkimi bozuyor... Ne gerek var ki vücudunu herkesin gözünün önüne sermeye? Ben dar pantolonlarımın üzerine bile illa ki uzun bir şeyler uyduruyorum, dışarıdaki insanlar benim kalçamı niye izlesin ki?!"
An itibariyle şu zihniyete karşı savaş açmış durumdayım. Kilolu kadın senin göz zevkini bozacak diye giymek istediği taytı giyemeyecek demek. Hatırlatmak istiyorum ki; göz, istemli çalışan organlarımızdan biridir. Hoşuna gitmiyorsa izlemezsin, o kadar. Sen dar pantolonunun üstüne uzun bir şeyler giymeye devam edersin istediğin gibi.
Pantolonun kadınların hayatına girmesi, kadının kıyafet devrimi, taytın tarihi, topluma hakim olan tayt algısı gibi konularla beraber "Kadınlar neden tayt giyer?" sorusunun cevabını da verebilmiş olmayı umuyorum.
...
Sayfa: