DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kadınların sigara içmesiToplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
Bu kadar tütün tecrübesi yazıldıktan ve tütün kullandığını söyleyenlerin de genellikle kadın oluşlarından ötürü özellikle toplu alanlarda kadınların sigara içmeye nasıl başladığını, buna neyin sebep olduğunu ve öncesinde kadınların neden sigara içemediğine dair kısa bir araştırma yaptım ve "Ben Çağı" adlı belgesel serisinden bir bölümü izleyerek bunları öğrenmiş oldum.

Bütün bu süreçlerin Amerikan tütün şirketlerinin bir pazarlama stratejisi olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek, değil mi? O dönemin Amerikan Tütün Şirketi genel müdürü George Hill, kadınların sigara içmesi için toplumdaki tabunun kırılmasını istiyordu. Amerikan halkının irrasyonel tüketici olmaları yönünde stratejiler geliştiren, yani bir nevi demokratik kapitalizmin kurucularından olan Freud'un yeğeni Eddie Bernays'e bu tabunun kırılması yönünde talimat verdi.

George Hill: “Pazarımızın yarısını kaybediyoruz,” diyordu.“Çünkü erkekler, kadınların toplu yerlerde sigara içmesine karşı bir tabu geliştirdiler. Bunu düzeltmek için bir şeyler yapabilir misin?”
Bernays: “Biraz düşüneyim.” Sonra da, müsaade ederseniz kadınlar için sigaranın ne demek olduğunu anlamak maksadıyla bir psikanalistle görüşeceğim."

Bernays Amerika'daki ilk psikanalistlerden biri olan A.A. Brille'den bu konunun analizini yapmasını teklif etti. Brille, yüksek bir ücret karşılığında Bernays'e sigaranın penisi simgelediğini ve erkeğin cinsel gücünü hatırlattığını söyledi." Eğer sigarayı erkek iktidarına meydan okuma fikriyle bir araya getirebilirsen, kadınlar da sigara içerler. Çünkü o zaman kadınların da kendilerine ait bir penisleri olmuş olur."

New York’ta her yıl binlerce kişinin katıldığı Paskalya töreni düzenleniyordu. Bernays, törende bir olay tezgâhlamaya karar verdi. Birkaç zengin yeni sosyeteyi kıyafetlerinin içine sigara saklamaları için ikna etti. Sonra törene katılacaklardı. Bernays onlara işaret ettiğinde, sigaralarını gösterişli bir şekilde yakacaklardı. Bu arada Bernays basına haber salarak, kadınların seçme hakkını savunan bir grup kadının, “özgürlük meşaleleri” adını verdikleri sigaralarını yakarak protesto yapmaya hazırlandıklarını bildirdi. Bunun büyük ses getireceğini biliyordu. O anı yakalamak için bütün fotoğrafçıların geleceğini de biliyordu. Yani, “Özgürlük Meşaleleri” ifadesiyle Bernays artık hazırdı. Burada bir simgeniz var, kadınlar, genç kadınlar, yeni sosyeteler, İnsan içinde sigara içiyorlar. Öyle bir ifade kullanıyorlar ki, bu eşitliğe inanan herkes süregiden tartışmada onları desteklemek zorunda kalıyor. Çünkü, “özgürlük” meşaleleri. Yani, bütün Amerikan paralarının üstünde ne vardır?

Özgürlük!

"Bir grup genç kız “Özgürlük” ifadesi” olarak sigara dumanı üflüyor ve bu noktadan sonra, kadınlara sigara satışı artmaya başlıyor. Bir tek sembolik reklamla, sigara içen kadınlar toplumsal kabul görüyorlar. Bernays’in yarattığı düşünce şuydu, eğer bir kadın sigara içiyorsa, bu onun daha güçlü ve bağımsız olduğunu gösteriyordu."

İşte görüldüğü üzere sigara içen kadınların sayısının artması yine Amerika'nın oyunları sonucunda meydana gelmiştir.
Sayfa: