DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kafede Servis Elemanı Olmak


Geçtiğimiz dönem tatilinde evime gitmek yerine çalışmaya karar aldım. Tabi daha önce kafede çalışmadığım için zor olacaktı iş bulmak. Neyse efendim, Adalarda minik bir kafeye gittim. Zaten eleman aradıklarını biliyordum. Kafenin iş vereni ile görüştüm ve beni arayacaklarını söyledi. Bu cevabı alınca üzülmüştüm açıkçası çünkü klasik bir cevaptı "biz sizi ararız" en azından öyle duymuştum. Ama pazartesi günü telefonum çaldı ve bugün saat 3'te işe başlamak ister misin dediler. Hemen kabul ettim.
Kafe dört bölümden oluşuyordu; yan bahçe(kışın deli gibi soğuk çünkü dışarıda kalıyor ve radyallar sadece kendilerini ısıtıyor.) ön bahçe (genelde çok kalabalık olur ve küçücük bir alanda bir sürü oyun masası bulunur. Elinde tepsi ile geçmek bir hayli zordur.) içerisi (genelde patron veya yakınlarının oturduğu masaların bulunduğu, müşterilerin aşırı ilgi alaka beklediği masalar) ve son olarak üst kat( yirmi dik merdiven sonrası basık bir mekana çıkan bir odamsı bölme.)
Ben yeni ve deneyimsiz olduğum için aracılık yapacaktım. Aracı, asansör ve garson sistemi vardı kafede. Aracı, boşları toplar küllük ve çöpleri boşaltır müşteri istediyse onlara oyunlarını götürür ve hiç oturmaz. Asansör, Garsonun aldığı siparişi ocaktan alır ve garsona teslim eder. Garson da malum sadece gelen müşteriden sipariş alır ve belli bir saatten sonra müşteriden yeniden sipariş almanın yollarına bakar.
İlk beş gün aracı olarak dışarıda çalıştım. Daha sonra beni üst kata asansör yaptılar. Birinci haftada ise üst katta garson olacaktım. Bu bir deneme imiş. Pazartesi günleri dolu olmaz demişlerdi genel olarak ama benim şansıma mı bilinmez 5 masada kırka yakın müşteri oturuyordu ve büyük tepsilerle siparişleri servis etmiştim. Elimde büyük tepsiyi gören diğer çalışanlar gaz vermek için alkış ve ıslıklarla beni üst kata kadar yolculadılar.
Bundan sonra kafede garson olarak devam ettim kimi zaman üst katta kimi zaman alt katta kimi zaman ise ön bahçede. Oldukça güzel zaman geçirdim bu süre içinde. Tabi bazı lüzumsuz müşterilerin dışında. Bazı geri kafalı insanlar, kafe ile gazinoyu birbirine karıştırabiliyorlar. Bir bayan sanki kafede garson veya kibar tabiri ile servis elemanı olamaz onun görevi ordaki müşterileri hoş tutmak her türlü yavşaklıklarına göz yumup sessiz kalacaklarını düşünüyorlar.
Neyse, güzel bir bir aydı benim için. Okul açılınca işi bıraktım ve geride güzel zamanlar kaldı. Ah bahsetmeyi unuttum öğlen 3'ten gece 1'e kadardı mesai saatim.
Sayfa: