DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kapalı alanlarda sigara içilebiliyor olması


Bir zamanlar akşam yemeklerim için İstiklal Caddesi üzerindeki Borsa Lokantası'na giderdim. O zamanlar daha ucuzdu Borsa. Alışkanlık haline getirdiğim ritüelime orada başlardım. Lokantaya girer ve birkaç kat yukarıda pencere kenarında bir masaya oturur ağır ağır yerdim yemeğimi. Yemekten sonra bir sigara yakardım ve pencereden İstiklal Caddesi'ni izlerdim. Sigaram bittiğinde bazen bir sigara daha yakardım. Tam kalkacağım derken bir çay ikram edilirdi ve bir sigara daha...

Sonrasında da az önce yukarıdan izlediğim insanların arasına karışıp yürürdüm caddede. Yürürken pek sigara içmem. O yüzden genellikle istiklal caddesi'nde elimde sigara olmadan dolaşırdım. Nerede otursam diye düşünür sonunda ucuz çay veren neresi varsa oraya giderdim. Çok eski zamanlarda Ara Cafe vardı. Artık yok benim için. Çünkü orası da bir makarnaya 30 lira verilen yerlerden oldu. Bazen de kenarda köşede çok uzun süre varlığını sürdüremeyen ucuz çay veren yerlere giderdim.

Sonra bir baktım bir gün Borsa Lokantası'nda "sigara içmek yasak, içenlere bilmem ne kadar para cezası" yazıyor. Bundan sonra orada sigara içemeyeceğimi anladığım andı o an. Yaktım bir sigara. Borsa lokantası self servistir. Yemeğinizi kendiniz alırsınız ve yersiniz. Masaya servis yapılmaz. Yemeklerden sonra normalde çay-kahve ikram edilmez. İçlerinden gelirse verirler. Katlarda temizlik yapan elemanlar vardır. Çok nadiren benim gibi müdavimlere "çay veriyim mi abi" derler. Yine geldi eleman yanıma "sigara içmek yasak abi" dedi. "Son sigaram burada" dedim. Çay getirdi çocuk. Tellendirdim sigaramı son kez istiklal caddesi'ne Borsa Lokantası'nın üst katlarından bakarak. İkinciyi yakmadım bu sefer. Kalktım. Yine çay içmeye gittim. Sigara içmek yasaktı. "Hakkatten yasak mı?" diye sordum. "Çok kesin, dolaşıyorlar etrafta" dediler. İçmedim bu sefer sigara. Sonra yine istiklal caddesi. Dedim ya yürürken zaten sigara içmem. Sonra başka bir yere gideyim dedim. Sordum "sigara içiliyor mu?" diye. "hayır" dediler.

Ertesi gün yine Borsa. Bu sefer sigara yok. "Çay veriyim mi?" dedi çocuk. Sigarasız çayın ne anlamı var. "Kalsın" dedim. İndim aşağıya. İstiklal Caddesi...Sigara yaksam mı diye düşündüm. Bir sürü insan, "arkamdaki önümdeki rahatsız olur" diye düşündüm. Yakmadım. Bir yere gittim. Kahve söyledim. Sigarasız. Velhasıl, sonra sonra baktım ki kapalı yerlerde sigara içmiyorum. Derken sigaraya da zam geldi. Hepten bırakayım dedim. Uzunca bir süre içmedim. Bir yandan da istatistiklere bakıyorum o dönem internetten. İçiciler arasında bırakma oranı %10lara ulaşmış. E durur mu uluslar arası sigara firmaları? Durmadılar tabi. Şimdi güya kapalı alanlarda sigara içmek yasak. Hemen her yerde fosur fosur içilioyor. Borsa Lokantası hariç. Zaten orası da pahalanmış. İçilse ne yazar. Hem ben pek içmiyorum artık.
Sayfa: