DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

KarbamazepinToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Karbamazepin; Tegretol, Karbalex, Teril, Karazepin, Temperol, Karbasif, Karberol ilaçlarının etken maddesidir.

Bana neden Karbamazepin reçete edildi?

Karbamazepin, iki uçlu mizaç bozukluğunda mizaç dalgalanmalarının tedavisi için kullanılır. İki uçlu mizaç bozukluğu bulunan hastalar ruh halinde herkesin yaşadığı duygusal değişikliklerden çok daha ciddi, keskin ve hızlı iniş çıkışlar yaşarlar. İki uçlu mizaç bozukluğunda ruh hali aşırı neşeli, yükselmiş ya da çökmüş (depresif) ya da çok hızlı değişkenlik gösteriyor olabilir.

Duygudurumun çok yükseldiği duruma hipomani ya da mani denilir. Hipomani durumunda insanlar kendilerini çok enerjik ya da coşkulu hissedebilir ya da huzursuz ve sinirli de olabilirler. Çok hızlı konuşup, çok az uyurlar, akıllarında bir sürü düşünce ve plan vardır. Bu durum yükselmiş olarak adlandırılabilir. İnsanlar "yükselmiş" olduklarında kötü sonuçlar doğurabilecek kararlar alabilirler. Sonrasında ise bitkin düşeceklerinden tedavi gereklidir. İki uçlu mizaç bozukluğunda ayrıca çökme(depresyon) dönemleri yaşanır. Belirtileri arasında üzüntü hissi, yorgunluk ve iyi uyuyamama vardır. Bu dönemde hoş olmayan belirtileri azaltmaya yardımcı olması için antidepresan ilaçlarla tedavi gerekebilir. Karbamazepin ruh halinizdeki iniş-çıkışları azaltır ve dengelenmesini sağlayabilir.

Karbamazepin tam olarak nedir?

Karbamazepin duygudurum düzenleyicisi(stabilizatör) bir ilaçtır. Ancak başka hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir. Epilepsi(sara) hastası birçok insanda nöbetleri durdurmak için de Karbamazepin kullanılır.
Karbamazepin aynı zamanda antidepresanlara eklenirse depresyon tedavisine yardımcı olabilir.
Eczanelerde farklı formüllerde Karbamazepin bulunur.(Örneğin kontrollü salınımlı yani CR formu gibi) Eczanenizden doktorunuzun size önerdiği formu almaya özen gösteriniz.

Karbamazepin kullanmadan önce neden bazı kan testlerleri yaptırmam gerekiyor?

Karbamazepin kullanmadan önce yapılan ilk kan testiniz Karbamazepin kullanmanızın sizin için güvenli olup olmadığını saptamak içindir. Kan bulgularınız sağlıklı değilse Karbamazepin kullanmanızda sakınca olabilir. İlk testin üzerine hemen birkaç gün sonra bir test daha yaptırmanız gerekebilir. İkinci test doktorunuza sizin için kullanılması gereken Karbamazepin dozunun uygunluğunu gösterecektir. Doktorunuz sonuçları iyi görürse 3-6 ayda bir test yaptırmanız genellikle yeterlidir.

Karbamazepin kullanmak güvenli midir?

Genelde Karbamazepin'in doktorunuzun reçete ettiği şekilde düzenli olarak kullanılması güvenlidir. Ancak Karbamazepin içeren ilaçlar herkese uygun ilaçlar değildir. Aşağıdakilerin herhangi biri sizin için geçerliyse, mutlaka doktorunuza bilgi verin :
*Glokom(Göz tansiyonu), porfiri, kalp, karaciğer veya böbreklerinizde sıkıntı varsa;
*Başka herhangi bir ilaç alıyorsanız. Buna gebelik önleyici ilaçlar, teofilin gibi eczaneden aldığınız ilaçlar ya da reçetesiz satılan kantaron gibi ilaçlar da dahildir.
*Hamileyseniz ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız.

Karbamazepin'in normal dozu nedir?

Karbamazepin'in başlangıç dozu günde iki kez 200mg'dır. Bu doz günde iki kez 300mg ile 500mg arasına çıkabilir.

Karbamazepin kullanırken doz atlarsam ne yapmam gerekir?

Karbamazepin kullanırken doktorunuzla görüşmeden asla dozunuzu değiştirmeyin. İlacınızı almayı unutursanız, normal süresinin üzerinden birkaç saat geçmediyse aklınıza geldiğiniz an alın.

Karbamazepin kullanmaya başladığımda ne olacak?

İki uçlu mizaç bozukluğu olan kişilerin çoğunda duygudurumdaki iniş-çıkışlar aslında çok nadir görülür. Karbamazepin kullanıldığında bu iniş-çıkışlar çok daha az şiddetli ve daha nadir hale gelmektedir. Karbamazepin'in bu yararlı etkisi kişi aylar ya da yıllar boyunca hastalanmadığında anlaşılır. Karbamazepin'in sizde işe yarayıp yaramadığını anlamanın en iyi yolu kullanmaya başlamadan önce ve alırken yaşadığınız hastalık dönemlerinin süre, şiddet, iniş ve çıkışlarını karşılaştırmaktır.

Kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bazı yan etkiler hissedebilirsiniz. Yan etkilerin çoğu birkaç hafta sonra ortadan kalkar. Bazen kullandığınız Karbamazepin seviyesi tehlikeli olabilecek derecede yükselebilir. Ortaya çıkabilecek yan etkileri saptayabilmeniz gerekir. Bunun için bu tecrübeye yüklediğim fotoğraftaki tabloya bakın. Bu tablodaki yan etkiler görüldüğünde ne yapmanız gerektiği anlatılmaktadır. Tablodaki yan etkiler herkeste görülmez. Karbamazepin'in tabloda olmayan yan etkileri de olabilir. Yan etkiler ile ilgili endişelerinizi mutlaka doktorunuzla paylaşın.

Karbamazepin kullanırken alkol kullanabilir miyim?

Karbamazepin kullanan insanların alkol almaması önerilmektedir. Bunun nedeni hem Karbamazepin hem de alkol kullanmanın uyuşukluğa neden olmasıdır. Her ikisi birlikte kullanıldığı taktirde, ciddi uyuşukluk yaşanabilir. Bu da düşme ya da kazalara neden olabilir. Bunun yanı sıra, alkol kullanmak duygudurumunuzu kolayca dengesiz hale getirebilir. Özellikle aşırı alkol almanın buna yol açması pek olasıdır. Karbamazepin kullanmaya alışınca, az miktarlarda alkol almanın herhangi bir soruna yol açmayacağı görülecektir. Yine de, ilacı aldığınız ilk bir iki ay süresince hiç alkol almayın. Daha sonra içmek isterseniz, küçük miktarlarda içmeyi deneyip kendinizi nasıl hisettiğinizi kontrol edin. Kötü hissetmiyorsanız az miktarda alkol almanızda sakınca yoktur. Alkol insanları farklı şekillerde etkilediğinden, özellikle ilaç alırken alkol almaya karar verdiğinizde çok dikkatli olmanız gerekir.

Canınız alkol almak istedi diye asla ilacınızı almayı ihmal etmeyin. Alkol alıyorsanız küçük miktarlarda alın. Karbamazepin kullanırken asla alkol alıp, araç kullanmaya kalkmayın. Olası endişelerinizi doktorunuzla paylaşın.

Kendimi iyi hissettiğimde Karbamazepin kullanmayı bırakabilir miyim?

Hayır, bırakamazsınız. Karbamazepin kullanmayı bırakırsanız ilacın koruyucu özelliği ortadan kalkar. Ne zaman bırakabileceğinize doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz. Birçok insanın Karbamazepin'e çok uzun süre bazen yıllarca devam etmesi gerekir. Bunun zararlı olmadığı tıbbi kanaati kabul görmektedir. Karbamazepin bağımlılık yapmaz.
Sayfa: