DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kasımpaşa'da Yaşamak


Benim ve kardeşlerimin üzerine titrenilerek büyütüldüğü yer ‘Kasımpaşa’. Babam da burada büyümüş. Herşey dedemle babaannemin dişinden tırnağından arttırıp biriktirdiği paralarla yaptırdığı bir gece konduyla başlamış. Daha sonraları gece kondunun üzerine oğullarının sayısı kadar kat çıkmışlar, her bir dairesini evlendirdiğimde bir çocuğuma veririm diye kararlaştırmışlar, öyle de olmuş zaten. Tabi aynı şekilde mahalledeki bütün gece kondulara kat çıkıldığından ve binaların hepsi birbirine çok yakın olduğundan çarpık kentleşme dediğimiz günümüzün gerçeğine yaklaşılmış. Evlerin hiçbirinin tapusu olmadığı için de bugün buralar ‘Kentsel Dönüşüm’ adı altında yıkılıcak. Ama nedenini anlamadığım bir şekilde ve kentsel dönüşüm adı altında anlatılanın aksine buralara her geçen gün yeni ama alt yapısız, çarpık binalar yapılmaya devam ediliyor.
Herneyse, buradaki yaşamdan bahsederek devam edeyim. Burada her türlü etnik kimlikten insan yaşıyor, hatta insan diyemeyeceğim yaratıklar da yaşıyor. Bir gün uyandığınızda mahalledeki seslerin nedeninin iki bina ötenizde yaşayan bir hayvanın karısını dövmesinden dolayı kaynaklandığını yada polisin baskını sonucu köşede su satan yerin aslında uyuşturucu sattığını öğrenebilirsiniz. Doğal olarak burada çocuk büyütmek çok da kolay olmuyor. Babam oğlunu yanından ayırmayarak, kız çocuklarını da eşine emanet etmekle bulmuş çözümü. Hiç mi iyi şeyler olmuyor bu Kasımpaşa'da? Evet inanmazsınız ama oluyor, çünkü buradaki insanlar her ne kadar ayrı etnik kökenlere, inanç ve değerlere sahip olsalar da çoğunun hikayesi de babaannem ve dedemin tek bir gece konduyu bu semte dikmesiyle örtüşüyor. Tıpkı tam karşımızdaki apartman gibi, evet dünya görüşleri, inançları, kültürleri, siyasi görüşleri çok farklı olan iki soydan geliyoruz biz, hikayemiz aynı yerde başlamış ve komşu olmuşuz. Evet, Kasımpaşa'da bu da var.

Bu arada size bir anımdan bahsetmek istiyorum. Üniversiteye yeni başlamışım, yeni arkadaşlarla tanışıyorum doğal olarak ve bana nerede oturduğumu soruyorlar. Beyoğlu diyorum hiç düşünmeden, Kasımpaşa deme gereği duymuyorum. Arkadaşlar bana vay süper yerde oturuyorsun her akşam Beyoğlu'nda takılırsın, güzel yer diyerek giriyorlar lafa. Beyoğlu'nu istiklal Caddesi'nden ibaret sanıyorlar galiba birisi Kadıköyde diğeri Beylikdüzü'nde oturuyor, beni anlamamaları doğal, belki de. Evet istiklal Caddesi bu kadar yakın olmasına rağmen yaşadığım yere, bu söyledikleri pek mümkün olabilecek birşey değil çünkü Kasımpaşa sokakları geceleri çok da tekin yerler değil.
Sayfa: