DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kedi nezlesi


Kedim 4 yaşındayken de bir kez “kedi nezlesi” olmuştu. Fakat biraz immunex desteği ve dikkatli beslenme ile hastalığı atlatmıştı. Ancak kedi nezlesinin kötü bir yanı var. Bu virüs bir kez vücuda girdikten sonra bir daha asla yok edilemiyor. Sadece pasifize edilebiliyor ve sonrasında kedinizin bünyesinin zayıf düştüğü anlarda nüksediyor.

Kedimde 2. nezleyi şu dönemde tecrübe ettik. Kedim ilk kedi nezlesi tecrübesine göre daha yaşlı.(8,5 yaşında) İlk zamanlarda yine aynı şekilde atlatmayı denedik. Belli ölçüde ilerleme kaydettik ancak bu şekilde 1 ayı devirdik. Nezlesi hala geçmiş değil. Aksırmalar tıksırmalar devam ediyor. Burnu sümüklü.
Doktora gidersen 7 günde gitmezsen 1 haftada geçer sözü kedi nezlesi için geçerli değil. Doktora gitsen de gitmesen de geçmeyebiliyor. Veteriner hekimler genellikle antibiyotik tedavisi öneriyorlar ama kedi nezlesinin de türleri olduğu için her antibiyotik her kedi nezlesine iyi gelmeyebiliyor. Bazı veterinerler kedinizin burnundan aldıkları doku ile hangi antibiyotiğin iyi gelebileceğini tespit edebiliyorlar.

Veterinere gitme imkanı olmayanlar için ise kedi nezlesi tedavisi için birkaç önerim olacak. Bu önerilerimin bazılarının veteriner hekim tavsiyesi olduğunu ve tamamının tecrübe edildiğini söylemekte fayda var:

• Kedinizi soğuktan koruyun. Fakat oda sıcaklığını iyice arttırıp kedinizin bulunduğu ortamı bakterilerin kolaylıkla üreyebileceği bir hale getirmeyin.
• Kedinizin bulunduğu ortamı sürekli temizleyin. Kedi nezlesini üreten virüsler kedinizin bulunduğu ortamı kaplamış olacağından sürekli temizlik yapılması ortamdaki virüs miktarını azaltacaktır. “Kedi nezlesi insana bulaşır mı?” diye soracak olursanız direkt kesin cevap vereyim : “Hayır!” Kedi nezlesi kediler arasında aşırı derecede bulaşıcı olduğu halde insana geçme özelliği yoktur.
• Birden fazla kediniz varsa kedi nezlesi olanı diğerlerinden uzak tutmanızda hastalığı bulaştırmamanız açısından fayda var.
• Antibiyotik kullanmak zorunda olduğunuzu düşünüyorsanız sabah-akşam Azitro 200mg 5ml oral süspansiyon kullanabilirsiniz. Ben enjektör ile 2cc verdim 6 gün boyunca ve bıraktım.
• Immunex kedinizin direncini arttırmak için çok faydalı olacaktır. Fiyatı biraz pahalı ama buna değer.
• A/D konserve mamalar da kedinizin direncini arttıracaktır.
• Mümkün olduğu kadar rahat ve kesintisiz dinlenmesi de faydalı olacaktır. Bu yüzden bulunduğu ortamı sessiz ve huzurlu tutmaya gayret göstermelisiniz.

Bunların dışında kedi nezlesi için Largopen 125mg şurup kullanabilirsiniz. Kedinizin 4buçuk-5kg civarında ağırlığı olduğunu düşünerek bu tip ilaçların genellikle 2cc verilmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Ancak yine de söylemiş olayım : ne yapmanız gerektiğini en iyi bilen veteriner hekiminizdir.
Largopen'in geniş spektrumlu etkisi vücuda yayılmış iltihabi vakalarda belki bir nebze daha etkili olabileceğini düşündürüyor bana. İnternette Largopen kullanarak kedisinin nezlesini geçirdiğini paylaşmış kişilerle karşılaştım.

Sormak istediğiniz sorularınız varsa, yorum ve mesaj şeklinde alabilirim. Elimden geldiğince yardımcı olurum.
Sayfa: