DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kilis'in Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesi


AKP Sakarya Milletvekili Kilislilerin Suriyeli mültecilere yaptıkları yardımlarından ötürü Kilis adına Nobel'e başvurmuş. Kilis merkezi nüfusu 90 bin, buna karşılık Suriyeli mülteci sayısı ise 120 bin. Yani Kilis'te yerli halktan daha fazla mülteci yaşıyor. Üstelik Kilisliler kendi evlerinde ağırlıyorlarmış bu insanları.

“Bu ödülü Kilisliler olarak hak ediyoruz. Bu ödül bizim hakkımız, Suriyelilere kucak açtık, ekmeğimizi bölüştük. Nüfusumuzdan fazla Suriyeli var. Bu ödül tüm Kilislilerin olacaktır. Ensar muhacir ilişkisi içerisinde Suriyelilere yaklaşıyoruz. Bu yaptığımız fedakarlığın karşılığı olacaktır, Nobel barış ödülü, Kilis olarak bu ödülü hak ettik, ödülün verilmesini istiyoruz.” Kilisli vatandaşlar da bu ödülü alma konusunda epey hevesli. Üstelik bu ödül alınırsa Türkiye'de bir ilk gerçekleştirilmiş olacak.

"2011 yılından itibaren Suriyeliler, peyderpey Kilis’te misafir ediyoruz. 2011 yılından önce nüfusumuz alt yapı üst yapı 90 bin kişiye göre hazırlanmıştı. Bir anda nüfusumuz iki katına çıkmış oldu. 2011 yılından beri ensar muhacir kardeşliğinin en iyi şekilde yaşadığımızı inanıyorum. Çevremize baktığımızda herhangi bir olayın olmadığı Kilis’i tek il olarak söyleyebiliriz. Halkımız, kardeşlerimizin zor zamanında sıkıntılı zamanlarında yanında oldu. Hiçbir problem çıkarmadan beraber yaşıyoruz. Kilis’in kadir şinas bu misafirperverliği için Nobel barış ödülüne aday gösterilmesi güzel bir şey. Tabi hizmetlerimizi yaparken, ev sahipliğimizi, misafirperverliğimizi yaparken, her hangi bir ödül için belge için kupa için yapmadık. Biz ecdadımızdan kültürümüzden, örgümüzden aldığımız gelenekten dolayı yaptık, yapmaya da devam ediyoruz”

Kilis Belediye Başkan Yardımcısı iyi hoş demiş de, acaba Suriyeliler yapılan bu iyiliklerden sonra Türkiye'ye minnet duyacaklar mı? Ama neyse "İyilik yap, denize at." diye boşuna denilmemiş, halkın bu denli yardımsever olması hem bizim için hem de dünya için oldukça önemli.
Sayfa: