DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

KlozapinToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Klozapin, piyasada Leponex ve Clonex isimleri ile satılan iki ayrı ilacın etken maddesi.
Bu tip tecrübelerimi okuyan arkadaşlar bilirler ki, ilaçları genellikle piyasada pazarlanan isimleri ile değil etken maddeleri ile aktarmaya çalışıyorum. Zira aynı etken maddeyi kullanan ilaçlar tamamen aynı olmasa da birbirlerine çok yakın oluyorlar.

Klozapin ne için kullanılır?

Klozapin'in reçete edildiği hastalar genellikle şizofreni ile mücadele eden kişiler oluyorlar. Ancak birçok diğer ilaçta olduğu gibi Klozapin'in de farklı kullanım alanları var. Fakat Klozapin sıklıkla diğer antipsikotiklerin yardımı olmadığı durumlarda reçete edilir. Şizofreninin diğer ilaçlara karşı dirençli olduğu durumlara tedaviye dirençli şizofreni denir. Şizofreniye yakalanan birçok insan kendi kendine konuşur ya da etrafta kendileri ile ilgili konuşan sesler duyarlar. Ayrıca şüpheci hale gelebilirler. Bazılarında aynı zamanda düşünme sorunları görülebilir. Diğer insanların onların düşüncelerini okuyabildiklerine inanırlar. Bu tip belirtilere "pozitif belirtiler" denir. Klozapin diğer antipsikotiklerin yardımcı olamadığı durumlarda bu belirtileri azaltabilir. Şizofreni hastaları aynı zamanda "negatif belirtiler" de yaşayabilirler. Yorgun ve enerjisiz hissedebilirler. Oldukça hareketsiz ve içine kapanık hale gelebilirler. Aynı şekilde, Klozapin diğer antipsikotiklerin işe yaramadığı durumlarda bu belirtilerin giderilmesine de yardımcı olabilir.

Klozapin diğer antipsikotiklere göre bazı avantajlara sahiptir. Bazı antipsikotikler tuhaf hareketlere ve titremeye sebep olabilir. Klozapin bunlara neden olmaz. Bazı eski nesil ilaçlar prolaktin hormonunun seviyesini arttırabilir. Bu da cinsel arzu kaybı ve güçsüzlüğe sebep olabilir. Klozapin kullanımında bunlar olmaz.

Klozapin tam olarak nedir?

Şizofreniye bazen psikoz ya da psikotik hastalık da denir. Bu yüzden Klozapin'in de dahil olduğu ilaç grubuna "antipsikotikler" adı verilmiştir. Bunlara bazen nöroleptikler de dahildir. Klozapin sıradan bir antipsikotik değildir. Farklı bir çalışma şekli ve buna dayalı yine farklı yan etkileri vardır. Farklı antipsikotiklerin işe yaramadığı durumlarda bile işe yaradığı görülmektedir. Geleneksel antipsikotiklerden üstün olduğunu gösteren ilk ilaç Klozapin etken maddeli Clonex'tir. Ekstrapiramidal yan etki oluşturmadığı, arganülositoz riskinin %1-2 arasında olup ilacın kesilmesiyle beyaz küre sayısının normale döndüğü bildirilmiştir. Klozapin kullanan hastaların birçok test yaptırması gerekmektedir.

Neden bu kadar çok kan testi yaptmam gerekiyor?

Bunun nedeni Klozapin'in kanınızdaki beyaz hücrelerin sayısını düşürebiliyor olmasıdır. Beyaz kan hücreleri enfeksiyonla mücadele eden hücrelerdir. Beyaz kan hücre sayınız çok az ise, vücudunuzun enfeksiyonlarla mücadele etmesi güçleşecektir. Bu yan etki az görülse de kan değerlerinizin normal seyrinde olduğunu görebilmek için test yaptırmanız gerekir. Kullanımı güvenli hale getirmek için Klozapin'i ilk almaya başladığınız andan itibaren her hafta kan testi uygulanacaktır. On sekiz hafta sonra, testler iki haftada bire düşürülür. Bir yıl sonunda herşey normal seyirindeyse kan testleri 4 haftada bir olarak uygulanmaya devam edilir.

Klozapin kullanmak güvenli midir?


Genelde Klozapin'in doktorunuzun reçete ettiği şekilde düzenli olarak kullanılması güvenlidir. Ancak Klozapin herkese uygun bir ilaç değildir. Aşağıdakilerden herhangi biri sizde varsa, mutlaka doktorunuza bilgi verin :
*Epilepsi(Sara Nöbeti), glokom(Göz Tansiyonu), karaciğer, kalp, böbrek veya prostat sorununuz varsa;
*Başka herhangi bir ilaç, özellikle antidepresan, antibiyotik veya antikonvülzan ilaçlar(karbamazepin, valproik asit vs.) kullanıyorsanız. Ayrıca eczaneden antihistaminikler gibi ilaçlar alıyorsanız veya çok fazla çay/kahve ve hatta sigara içiyorsanız mutlaka doktorunuza söyleyiniz.
*Hamileyseniz, emziriyorsanız veya hamile kalmayı planlıyorsanız.

Klozapin'in normal dozu nedir?

Klozapin'in başlangıç dozu genellikle 12,5 mg'dır. Bu doz birkaç hafta içinde yavaş yavaş arttırılıbilir. Klozapin'in normal kullanım dozu günde 300mg ile 600mg arasında olabilir. Klozapin'in günlük kullanımdakin en yüksek dozu 900mg'dır.

Klozapin kullanırken doz atlarsam ne yapmam gerekir?

Doktorunuzla görüşmeden asla dozunuzu değiştirmeyin. İlacınızı almayı unutursanız, normal süresinin üzerinden birkaç saat geçmediyse aklınıza geldiği an alınç

Klozapin kullanırken alkol alabilir miyim?

Klozapin kullanan insanların alkol kullanması önerilmez. Bunun nedeni hem alkolün hem de Klozapin'in uyuşukluğa sebep olmasıdır. İkisi bir arada kullanıldığı taktirde, ciddi uyuşukluk yaşanabilir. Bu da düşme ya da kazalara neden olabilir. Bunun yanı sıra, alkol almak psikozu daha da kötüleştirebilir. Özellikle aşırı içki içmenin buna yol açması büyük olasılıktır. İlk bir-iki ay alkol almaktan kaçının. Bu süreden sonra alkol almak isterseniz her zaman içtiğiniz içkiden çok küçük bir miktar deneyip kendinizi kontrol etmelisiniz. Eğer herhangi bir terslik olmaz ve uyuşuklaşmazsanız Klozapin kullanırken çok az miktarlarda alkol tüketmenizde belki de sorun olmayacaktır. Fakat alkolün insanları farklı şekilllerde etkilediğini utumayın. Klozapin kullanırken içki içmeye karar verdiğinizde çok dikkatli olun.
Canınız içki içmek istedi diye asla ilacınızı almayı bırakmayın. Kesinlikle doz atlamayın. Her tür olası endişenizi mutlaka doktorunuzla paylaşın.

Klozapin kullanmaya başladığımda ne olacak?

Klozapin kullanmak hemen etki göstermez. Bazı belirtilerin azalması birkaç haftayı bulacaktır. Başlangıçta birçok insan Klozapin'in tedavilerinde onlara yardımcı olmadığını düşünecektir. Dolayısıyla sabırlı olmalı ve ilacınızı doktorunuzun reçete ettiği şekilde düzenli olarak birkaç hafta kullanmalısınız.

Kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bazı yan etkiler hissedebilirsiniz. Yan etkilerin çoğu birkaç hafta içinde ortadan kalkar. Yan etkilerle ilgili doktorunuza mutlaka bilgi veriniz.

Kendimi iyi hissettiğimde Klozapin kullanmayı bırakabilir miyim?

Hayır. Klozapin almayı aniden bıraktığınızda, ilk yaşadığınız belirtiler ve sıkıntılar kısa sürede geri gelebilir. Ancak hastalık ilacı bıraktıktan sonraki 3-6 ay kötüleşmeyebilir. Bu durum sizi yanıltabilir. Dolayısıyla ilacı ne zaman bırakacağınıza doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz. Birçok insanın çok uzun süreler, hatta yıllarca Klozapin kullanması gerekebilir. Bunun zararlı olmadığı düşünülmektedir. Çok acil bir durum olmadıkça Klozapin'i en az birkaç hafta içinde azaltarak bırakmalısınız.

Klozapin bağımlılık yapar mı?

Hayır. Klozapin bağımlılık yapmaz.
Sayfa: